lečenje korone
REVOLUCIJA U LEČENJU KORONE? Pojavio se novi LEK protiv VIRUSA koji smanjuje mogućnost završavanja na RESPIRATORU!
Kompanija takođe ističe da je klinička studija ukazala na “veoma značajno” smanjenje gušenja kod pacijenata koji su dobili lek, osim toga, prosečno vreme provedeno u bolnici skraćeno je za trećinu (sa prosečnih devet na šest dana).
Preliminarni rezultati kliničke studije navode na zaključak da novi lek protiv kovida-19 dramatično smanjuje broj pacijenata kojima je potrebna intenzivna nega, saopštila je britanska kompanija koja ga je razvila.
Lek biotehnološke kompanije “Synairgen” iz Sauthemptona koristi protein interferon beta, koji organizam proizvodi prilikom virusne infekcije.
Pacijent zaražen korona virusom inhalira protein direkno u pluća pomoću aparata za inhalaciju, a sa ciljem da podstakne imuni odgovor. Preliminarni rezultati navode na zaključak da lečenje za čak 79 odsto smanjuje rizik od razvoja teških bolesti koje zahtevaju priključivanje na aparate za disanje.
Proizvođači leka tvrde da su izgledi obolelih od kovida-19 za oporavak dva, pa čak i tri puta veći, do nivoa u kome bolest ne ograničava njihove svakodnevne aktivnosti.
Kompanija takođe ističe da je klinička studija ukazala na “veoma značajno” smanjenje gušenja kod pacijenata koji su dobili lek, osim toga, prosečno vreme provedeno u bolnici skraćeno je za trećinu (sa prosečnih devet na šest dana).
Rezultati studije nisu objavljeni u nekom stručnom časopisu, a nisu dostupni ni sveobuhvatni podaci, pa “Bi-bi-si”, koji je preneo vest, ne može da potvrdi tvrdnje proizvođača. Ali ako su rezultati zaista onakvi kako tvrdi kompanija, biće to važan korak napred u lečenju infekcije korona virusom, navodi se na sajtu mreže.
Kako lečenje funkcioniše?
Interferon beta je deo prve linije odbrane organizma od virusa koji upozorava organizam da očekuje napad, a kako se čini, korona virus suzbija njegovo lučenje. Novi lek je specijalna formula interferona beta, koja se ubacuje direktno u disajne puteve posredstvom aparata za inhalaciju, tzv. nebulizatora, koji protein pretvara u aerosole. Zamisao je da doza proteina direktno ubačena u pluća pokrene snažniju antivirusnu reakciju, čak i kod pacijenata čiji je imunološki sistem već oslabio.
Prema rečima izvršnog direktora kompanije “Synairgen” Ričarda Mardena, kompanija će u narednih nekoliko dana dostaviti rezultate studije nadležnim zdravstvenim regulatornim telima širom sveta kako bi se obavestila o daljim koracima za regisraciju leka.
Postoje dve mogućnosti: ili će lek biti odobren po hitnom postupku, kao što je to učinjeno sa “remdesivirom” u maju, ili će kompanija dobiti dozvolu za širu studiju, uz pažljivije praćenje delovanja kako bi se proverilo da li je terapija bezbedna i efikasna.
Ukoliko bude odobreno korišćenje leka, sam lek i inhalatori biće neophodni u velikim količinama.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)