Sunčanje, Foto: Shutterstock

PROČITAJ

KAKO DA NAJBRŽE OJAČATE IMUNITET PROTIV KORONE? Sunčajte se na najjačem suncu POLA SATA dnevno!

Na visini se lakše gori

Objavljeno: 19.07.2020. 18:38h

Bez obzira na to što će većina ovo leto provesti pored reka, jezera i na planinama širom Srbije, a ne na moru, pravila o zaštiti od sunca važe i dalje, a glase - umerenost je ključ!

U poslednje vreme sve više se vode polemike u stručnim krugovima da li je dobro ili štetno koristiti sredstva za sunčanje, kao i kloniti se sunca zimi i leti, od jutra do mraka. Bez obzira na to što će većina ovo leto provesti pored reka, jezera i na planinama širom Srbije, a ne na moru, pravila o zaštiti od sunca važe i dalje, a glase - umerenost je ključ! Osobe koje slede apsolutnu zaštitu, naročito sa blokatorima (SPF +50) često boluju od hipovitaminoze, odnosno nedostaje im vitamin D, kaže dermatolog dr Svetlana Minić.

Na visini se lakše gori

- Na većoj nadmorskoj visini se lakše može izgoreti, pre svega, zato što je vazdušni stub tanji i, samim tim, zaštita je manja. Pored toga, bez obzira na to što izgleda kao da je hladnije, a na planinama realno i jeste hladnije, sunce je jače, a to zahteva i maksimalnu zaštitu, jednako zimi i leti - odgovara naša sagovornica na pitanje o čemu moramo da vodimo računa na visinama.

Kreme blokiraju "sunčev vitamin"

S vremena na vreme se mogu čuti upozorenja da preparati sa visokim zaštitnim faktorima, kreme i druga sredstva na koži stvaraju barijeru i time sprečavaju stvaranje vitamina D. - To je apsolutno tačno. Sa preparatima imate zaštitu od sunca, oni apsolutno blokiraju sunčeve zrake, pa onda ne možete da pocrnite, zar ne? Dakle, nema sunca, nema vitamina D. To znači da kada se tokom pola sata izlažete najjačem suncu, to treba raditi bez ikakve zaštite. Ove preporuke ne važe ako ste preosetljivi ili alergični na sunce - precizira dermatolog.

Boravak na planini ne isključuje nošenje šešira i kačketa, svetle, prozračne odeće, naočara, rashlađivanje, boravak u hladu od 10 do 16 časova i, naravno, zaštitu fotoeksponiranih delova kože - lica, ruku, nogu...

- Zaštitne kreme imaju svoje vreme trajanja na koži, u proseku oko dva sata i onda se polako razgrađuju, te se u tankom sloju moraju nanositi više puta u toku dana. I kada se uđe u vodu, ne samo na moru, već na reci i jezeru, preparat se delimično spira, pa se mora obnoviti. Pojedini proizvođači imaju i obeleženo koja količina je dovoljna da se namaže celo telo - pojašnjava dermatolog.

Druga strana medalje

Ipak, kao što nije dobro ekstremno se izlagati suncu, nije dobro ni od njega bežati.

LETI najviše jedemo OVO POVRĆE, a da li ste znali da može da SPREČI KANCER?

- Sunčanje je neophodno za sintezu vitamina D u koži, koji je veoma važan i koji je mnogo efikasniji nego onaj koji se može sintetizovati hranom, a o suplementima i da ne govorimo, to je bez veze. Znači, ono što se oralno unese to je ništa. Osim toga, i naše raspoloženje zavisi od svetla koje ulazi direktno preko očiju - svi znamo kako smo raspoloženi zimi, a kako leti. E sad, videlo se da potpuna zaštita od sunca dovodi do toga da ljudima nedostaje vitamin D, i to masovno, čak i mlađima, što nije dobro - jedan problem smo rešili, ali smo napravili drugi. To se zna već duže vreme, ali je nepopularno reći, mada je sad počelo da se probija u javnost - sugeriše naša sagovornica.

Najnovije preporuke kažu da se upravo zbog vitamina D treba sunčati pola sata na najjačem suncu.

- Pola sata na najjačem suncu, ali to je to, ne više od toga. Znači ne treba preterivati. Za pola sata nećete izgoreti, ali će se postići sinteza vitamina D koja je dovoljna. Zapravo, tada se dobija najveća koncentracija i efekat je pun. Možete vi da se sunčate i u toku dana, ali jutarnje sunce nije isto kao i podnevno. Tada dobijate manje vitamina D, te morate duže da se eksponirate - savetuje dr Minić.

Zlatna sredina

Ranije se smatralo da je dovoljno izložiti lice i šake, međutim ispostavilo se da je za terapeutsko dejstvo potrebna veća površina tela.

- Skinite se u kupaći kostim ili skinite majicu da sunce uhvati veću površinu. Poenta je u tome da se ne gori. Izgoreti znači napraviti opekotine, što je prvi problem, i drugo, možete dobiti sunčanicu. Toplotni udar je, naravno, tek posebna priča - opominje dermatolog.

- Decu, naravno, nećete izlagati najjačem suncu, a pogotovo ne bebe, treba da se sunčaju ujutru i uveče, jer dečja koža lakše gori. I ko boravi na čamcu i više je izložen zracima, treba i malo više da se maže, tj. da se čuva zbog refleksije vode. Ali osobe u godinama (+60), naročito one koje imaju osteoporozu, apsolutno jesu za pola sata ili čak sat vremena podnevnog sunca. Dakle, ne treba preterivati ni u jednom, niti se "čvariti" po šest sati, niti se sklanjati ceo dan - zaključuje dr Svetlana Minić.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Lepota i Zdravlje)