Javni WC, Foto: EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

šta je bolje?

PITALI STE SE DA LI JE BOLJE DA KORISTITE UBRUS ILI SUŠAČ U JAVNOM WC-u? Evo šta kažu stručnjaci, misterija rešena

Upotreba paprinih ubrusa sporna je iz ekoloških razloga, pa su sušači ruku u tom pogledu bolja varijanta. Na to je upozorio profesor Bel Stejt univerziteta Džadiš Kabčandani.

Objavljeno: 03.07.2020. 10:59h

Pandemija korona virusa naterala nas je da preispitamo svoje higijenske navike među kojima je i sušenje ruku nakon upotrebe (javnih) toaleta.

Stručnjaci sa kojima su nedavno razgovarali novinari "Hafington posta" rekli su da je sušenje ruku podjednako važno kao i pranje i da je veoma bitno kako se obavlja.

Da li su papirni ubrusi bolje rešenje od aparata za sušenje ruku u javnom toaletu? Iako pojedini stručnjaci i dalje rapravljaju o ovoj temi, većina bira prvo rešenje.

"Najbolji način da osušite ruke jeste da to uradite papirnim ubrusom i da ga posle toga bacite", rekla je Sandra Keš, zamenik direktora i specijalista za infektivne bolesti "Vestmed Medikal grupe" u Njujorku.

Objasnila je da je cilj pranja i sušenja ruku uklanjanje što većeg broja čestica virusa pri čemu se istovremeno sprečava da se klice prenesu na površine u blizini.

Aparati za sušenje ruku jesu efikasni u otklanjaju vlage sa ruku, ali mogu da u vazduh izbace vlagu sa virusnim česticama.

"Papirnim ubrusima obuhvatate čestice virusa, uklanjate ih iz okruženja i bacate na sigurno mesto, u kantu za smeće", rekla je dr Keš.

Nedavno istraživanje pokazalo je da su veće šanse da će aparati za sušenje ruku biti kontaminirani nego papirni ubrusi.

Ubrusom otvarajte i vrata toaleta

Ubrusi mogu da vam posluže i da bezbedno otvorite vrata toaleta pri izlasku i da tako ne dođete u dodir sa mikrobima, rekao je Pol Potindžer, profesor infektologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Vašingtonu.

"U suprotnom, možda ćete ponovo kontaminirati ruku dok izlazite iz toaleta", rekao je profesor.

Upotreba paprinih ubrusa sporna je iz ekoloških razloga, pa su sušači ruku u tom pogledu bolja varijanta. Na to je upozorio profesor Bel Stejt univerziteta Džadiš Kabčandani.

"Cenim sva nova istraživanja, ali ovom svetu je potrebniji holistički pogled na prevenciju bolesti od izolovanih saveta i strategija kako da samo sebe zaštitimo. Videli smo šta je bilo sa maskama i rukavicama, ljudi su zaštićeni, ali šta je sa onima koji ih pokupe sa ulice ili toaleta?", istakao je profesor, a dr Potindžer je dodao da ne treba zaboraviti da je temeljno pranje ruku sapunom i vodom, ipak, najbitnije jer se time sprečava da dodirujemo nos, usta i oči rukama što bi nas izložilo riziku od zaraze.

Predlaže dvadesetominutni "piling" ruku i napominje da bez obzira što je pranje ruku bitnije od sušenja i za ovo drugo postoji dobar i loš način.

Iako je tokom pandemije korona virusa, najbolje zaobilaziti javne toalete, možda budete primorani da ih koristite pa imajte ove savete na umu.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic Žena)