ROMIMA DOSUĐENA NAKNADA ŠTETE
2.600 EVRA: Romima iz Belvila dosuđena naknada štete
U presudi je navedeno da je tužiocima povređeno pravo na stanovanje i zabrana diskriminacije
Apelacioni sud u Beogradu je nakon pet godina pravne bitke za dvoje Roma koji su bili prinudno iseljeni iz svojih domova u Beogradu, a potom smešteni u napušteno skladište u Nišu dosudio naknadu štete u visini od 2.600 evra (plus kamata).
Kako se navodi u saopštenju Evropskog centra za prava Roma (ERRC) koji ih je zastupao, uprkos dosuđenoj naknadi štete, sud je odbio navode ERRC-a da u Srbiji prinudna iseljenja disproporcionalno pogađaju Rome, i da iz tog razloga predstavljaju indirektnu diskriminaciju.
Sud, kako navode, nije uzeo u obzir naročito ranjiv položaj Roma koji žive u segregisanom okruženju, a koji zahteva posebno razmatranje od vlasti, kao i činjenicu da oni koji tuže žive u dodeljenom smeštaju bez ijednog dokumenta kojim se reguliše njihov boravak zbog čega su u riziku od ponovnih iseljenja.
Iako dosuđena naknada štete može delimično da kompenzuje povredu prava koju su tužioci pretrpeli, domaći sudovi su nastavili da ignorišu širi kontekst i poražavajuće okolnosti u kojima mnogi Romi u Srbiji danas žive izjavila je pravnica ERRC-a koja je radila na ovom slučaju Andrea Čolak.
Oni su 26. aprila 2012. godine prinudno iseljeni iz neformalnog naselja Belvil u Beogradu, a veliki broj njih su interno raseljena lica sa Kosova koji su preseljeni u metalne kontejnere na periferiji grada.
Porodice koje je zastupao ERRC su imale prijavljeno prebivalište u Nišu, pa su ih vlasti poslale da tamo žive u napuštenom skladištu bez vode i struje.
U aprilu 2015. godine, tužioci su uz podršku ERRC-a podneli tužbu protiv Republike Srbije, Grada Beograda i Grada Niša zbog povrede prava na dom i diskriminacije.
Skorašnja odluka Apelacionog suda u Beogradu delimično je preinačila prvostepenu presudu parničnog suda.
U presudi je navedeno da je tužiocima povređeno pravo na stanovanje i zabrana diskriminacije (po osnovu mesta prebivališta) jer su stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na druge iseljene Rome kojima je bilo dozvoljeno da ostanu u Beogradu i ostvare pravo na različite oblike podrške.
"Dok dosuđena naknada štete Romima predstavlja pozitivan pomak, odbijanje diskriminacije po osnovu etničke pripadnosti i relativno dug sudski postupak (tokom koga je jedna tužilja preminula) ukazuju da za Rome u Srbiji i dalje postoje velike prepreke u pristupu pravdi", ističe se u saopštenju Evropskog centra za prava Roma.
Bonus video:
( Espreso.co.rs / Agencije )