Ričard Grenel, Foto: Youtube printscreen

odsečno

GRENEL SE HITNO OPET OGLASIO! Da li je moguće da je ovo rekao?

Specijalni izaslanik američkog predsednika Ričard Grenel reagovao je na članak o dijalogu Beograda i Prištine objavljen u američkom listu "Njujork tajms"

Objavljeno: 26.06.2020. 09:27h

Grenel je na Tviteru, komentarišući tekst Njujork tajmsa, u kojem se, između ostalog, navodi da odlaganje samita Beograda i Prištine u Vašingtonu predstavlja udarac za spoljnu politiku američkog predsednika Donalda Trampa, napisao da u članku ima mnogo grešaka.

On je naveo da je pristup SAD oduvek koncentrisan na ekonomiju i zapošljavanje, te da niko nije verovao u brzo rešenje, što je pogrešan narativ u medijima.

Napisao je i da je razgovarao direktno sa nemačkim i francuskim savetnicima za nacionalnu bezbednost kako bi uskladili "ograničen (i isključivo ekonomski) pristup".

- Mi se ne mešamo u politiku Kosova i Srbje. Mi koordinišemo sa onim ko je odgovoran - naveo je Grenel.

On je istakao i da se o razumeni teritorija pred njim nikad nije razgovaralo.

Američki list Njujork tajms piše da je odlaganje samita Beograda i Prištine u Vašingtonu predstavlja udarac za spoljnu politiku američkog predsednika Donalda Trampa.

foto: AP

"Njujork tajms" u tekstu navodi da se Trampova administracija nadala da bi inicijativa za stabilizaciju Balkana, pod posredstvom SAD, mogla da poboljša negova spoljnopolitička dostignuća u izbornoj godini.

Međutim, podseća da je sastanak u Vašingtonu odložen u četvrtak nakon što je Hašim Tači optužen za ratne zločine.

- Američki zvaničnici nadali su se da bi taj skup mogao da otvori put za konačno rešavanje dugogodišnjih tenzija između dve balkanske zemlje - navodi list.

"Njujork tajms" ističe da su saobraćajne veze između dve strane ograničene, a ekonomske veze zategnute.

- Grenel se nadao da bi samit u subotu mogao da podstakne trgovinske i poslovne odnose između dve zemlje, pružajući zamah za formalnije mirovne pregovore krajem godine - navodi list.

Njujork tajms piše da je Grenel vršio veliki pritisak na političare sa KiM, a od Srbije, koju opisuje kao saveznika Rusije, imao samo nekoliko zahteva.

List tvrdi i da je zauzimao strane u političkom sporu između Tačija i Aljbina Kurtija, nekadašnjeg kosovskog premijera.

Navodi i da je Grenel govorio protiv Kurtija, kojeg su kasnije napustili koalicioni partneri, što je dovelo do kolapsa njegove vlade i izazvalo ustavnu krizu na KiM.

Bonus video:

(Espreso.co.rs / Agencije)