DUGOROČNA STRATEGIJA
OPASNA IZJAVA CRNOGORSKOG MINISTRA: Napao je Anu Brnabić!
Sporni Zakon o slobodi veroispovesti, čije izmene zahteva MCP SPC u Cnoj Gori, Darmanović vidi kao neposredni povod za sva aktuelna dešavanja
Šef crnogorske diplomatije Srđan Darmanović izjavio je večeras da bi voleo da su tenzije sa Srbijom samo "izborna šarada", ali se, kaže, boji da stvari stoje drugačije i da je ovo, kako navodi, dugoročnija strategija i "nacionalna agenda" Beograda.
Darmanović podseća da je Crna Gora članica NATO i za njih je, kaže, ''apsolutno neprihvatljivo mešanje u poslove jedne suverene zemlje, koja donosi svoje odluke''.
Sporni Zakon o slobodi veroispovesti, čije izmene zahteva MCP SPC u Cnoj Gori, Darmanović vidi kao neposredni povod za sva aktuelna dešavanja, ali napominje da je ''na kraju krajeva'' I taj zakon, kako navodi, ''stvar nacionalne agende".
Premijerki Ani Brnabić zamera reagovanje na jutrošnje događaje u Budvi I dodaje da, iako je, kako kaže, bila dosta uzdržana, što uzelo previše maha''.
"Zamislite da premijer Marković daje izjavu o nekom lokalnom problemu u Leskovcu," rekao je Darmanović.
Odgovarajući na pitanje o poseti predsednika Mila Đukanovića Beogradu, Darmanović kaže da je redosled drugačiji I da je na redu da predsednik Srbije Aleksandar Vučić dođe u Crnu Goru.
"Videćemo", dodao je, u emisiji Fokus RTCG.
Upitan za odnose Beograda I Prištine, šf crnogorske diplomatije je ponovio da je zvanična Podgorica iznela svoj stav da će prihvatiti ono što se "dve strane dogovore''.
Ponovio je I da zvanična Podgorica nikada blagonaklono nije gledala na pokušaj promene teritorija.''To bi opasno asociralo na neka loša vremena kojih se još sećamo. Verovatno su sve opcije u igri. Mi na to ne možemo da utičemo, ali upozoravamo. Niko u regionu ne bi bio oduševljen tim, ali, ako se desi, moraćemo da vidimo šta i kako'', naveo je Darmanović.
Napominje da je region stabilizovan na osnovu Bandenterovog principa o nepromenjivosti granica i to bi, smatra, trebalo tako da ostane.
Badenterovi principi iz januara 1992, inače, podrazumevaju nepromenljivost granica I Kosovo I Metohiju u okviru Srbije.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Agencije)