EVO O KOME JE REČ
NIJE LEONARDO JEDINI KOJI JE RADNIKE OSTAVIO NA CEDILU: Ovo su sve firme koje su dobile subvencije, pa zapalile
Interesantno je da su gotovo svi imali isti šablon - pobegli su preko noći, a radnike i javnost o odluci da napuste Srbiju obavestili su nekoliko dana nakon odlaska elektronskom poštom
Slučaj radnika u subotičkoj fabrici obuće Leonardo gde su svi radnici dobili otkaz, a da im to niko nije rekao, već je viđeni scenario u Srbiji. Prethodno je ruska firma Spilit zatvorila dve fabrike u Vranju i Somboru, i na cedilu ostavila više od 500 radnika Nefe. Pre toga celokupnu srpsku javnost - od radnika, preko lokalnih do najviših vlasti u Srbiji, u čudu su ostavili i slični potezi firme "Hendi", a pre nje i još dve kompanije čiji su vlasnici iz Nemačke i Hrvatske.
Interesantno je da su gotovo svi imali isti šablon - pobegli su preko noći, a radnike i javnost o odluci da napuste Srbiju obavestili su nekoliko dana nakon odlaska elektronskom poštom.
Pobegli preko noći
Prošle godine ruska kompanija "Spilit" praktično je preko noći napustila Srbiju i bez posla u dve fabrike ostavila oko 500 radnika. Nekoliko dana, nakon zatvaranja fabrika u Vranju i Somboru, kao i ukupno 34 prodajna salona, od direktora nije bilo ni traga ni glasa, da bi se potom oglasio vlasnik Andrej Hodasevič. Radnicima i oštećenim kupcima obećao je isplatu dugova, što je i uradio, ali delatnost i proizvodnju nije zanovio. Vlasnik je kasnije tvrdio i da je oštećen za 200.000 evra, te da će se sa radnicima koji su uzimali robu razjasniti na sudu.
Radnike o otkazu obavestili mejlom
Prethodno je bugarski lanac prodavnica mobilnih telefona, opreme i tehnike "Hendi" zatvorio svoje radnje širom Srbije - sve u jednom danu, ukupno oko 200 objekata. Oko 900 radnika, o otkazima, je obavestio elektronskom poštom.
"Hendi" je došao u Srbiju 5. marta 2007. godine, a 1. juna 2018. godine, radnici su dobili mejl da više nemaju posao, dok je na sajtu preduzeća istaknuto obaveštenje: "Poštovani kupci, saradnici i prijatelji, posle 10 godina poslovanja u Srbiji, obaveštavamo Vas da HENDI-TEL prestaje da radi. Želimo da vam se zahvalimo na decenijskom poverenju, saradnji i podršci".
Posle vesti da je poznati lanac mobilnih telefona iznenada propao u Srbiji čulo se da je ista sudbina prethodno zatekla radnike i Bugarskoj i to u martu 2018. godine.
Ključ na 90 zlatara
Hrvatska firma "Gold exchange" koja se bavi otkupom zlata, 2013. godine doslovno je preko noći zatvorila svih 90 zlatara u Srbiji, a 180 zaposlenih ostavila bez dve poslednje plate i doprinosa. Sve zlatare zatvorene su 12. septembra te godine, nepunih godinu dana nakon što su počele sa radom.
Zanimljivo je da je "Gold exchange" prethodno po identičnom scenariju naprasno zatvorio zlatare u Bosni i Hercegovini, a radnike takođe ostavio bez plata i doprinosa. Usred noći su zatvorene poslovnice u Sarajevu, Zenici i Tuzli. Vlasnici ove firme bili su hrvatski državljani Kristijan Kopić i Gordan Skočilić.
Kopić, koji je u Srbiji imao udeo od 99 odsto vlasništva u Goldu, zapao je u probleme u našoj zemlji nakon što je Direkcija za mere i plemenite metale ustanovila da preduzeće ne ispunjava uslove za dobijanje znaka proizvođača predmeta od dragocenih metala.
O zatvaranju preko Vajbera
Nemačkoj fabrici za preradu i konzerviranje ribe "Servfud" u Smederevu Smederevo", stavljen je katanac u novembru 2018, samo dve godine nakon otvaranja pogona u Srbiji. Desetak radnika je protestovalo ispred zaključane kapije tražeći objašnjenje jer im je, kako su tvrdili, preko vajber grupe saopšteno da je firma zatvorena.
Prethodno im se nije niko obratio, a ni na telefone bivših nadređenih se nije niko javljao. Iako je na početku rada najavljeno zaposlenje za čak 300 radnika, nemačka kompanija za dve i po godine uposlila je oko 60 radnika, a nesrećan kraj dočekalo je njih 25.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)