Ilustracija, Foto: AP

SKANDAL ŠPANSKE POLICIJE

OD SILINE SMRADA MORALI SU DA NOSE MASKE: Upali na brod tražeći kokain, ono što su zatekli ih je ZGROZILO!

U ranim satima 21. maja uplovljavali su u Sredozemno more, a dok su se približavali Gibraltaru zaustavili su ih španski policijski i carinski agenti u pratnji ratne mornarice

Objavljeno: 10.06.2020. 12:16h > 13:35h

Trebalo je to da bude rutinska plovidba za brod Neameh.

Isplovili su iz Kolumbije 4. maja sa sasvim uobičajenim teretom, samo oko četiri hiljada grla stoke, te su zapolovili prema Egiptu, važnom središtu za uvoz i izvoz životinja.

A onda se pojavila policija i optužila ih za šverc kokaina.

U ranim satima 21. maja uplovljavali su u Sredozemno more, a dok su se približavali Gibraltaru zaustavili su ih španski policijski i carinski agenti u pratnji ratne mornarice.

Španija nije dopustila iskrcaj stoke ili ikakvog tereta, a carinici i policajci počeli su pretraživati svaki kutak broda, koristeći i specijalno trenirane pse. To nije prošlo bez poteškoća, s obzirom na gasove koje ispuštaju goveda tako da su carinici i policajci u pretrazi morali koristiti aparate za disanje.

Kako javljaju mediji, uslovi na brodu koji je plovio pod zastavom Paname bili su nepodnošljivi, sve je bazdelo, smrad se osetio nekoliko metara od plovila. Stoka je bila nagurana u ekstremno malom prostoru. Mnoge životinje ležale su danima uginule na postelji od izmeta, trule hrane i urina, te su se njihove lešine raspadale, a mnoge druge koje su preživele bile su u boli i agoniji, piše britanski The Guardian.

- Bio je to pakao, životinje su jedva stajale na nogama - ispričao je novinarima jedan od očevidaca.

Sada se pojavljuju kritike na račun španske policije koja je, čini se, danima bezrazložno držala brod i životinje u ovim uslovima, jer nikakav kokain nije pronađen. Njihova patnja mogla se izbeći, ili barem skratiti, da nije došlo do dugotrajne akcije koja je brod zaustavila na njegovu putovanju. Španija a se policija zasad nije oglasila po pitanju tih optužbi.

Akcija je u međuvremenu obustavljena bez ikakvog objašnjenja, a brod je nastavio plovidbu. Do dolaska u Damietu na severnoj obali Egipta, gde su doplovili 29. maja, najmanje 34 životinje su uginule. Tada su na brod stupili i zvaničnici egipatskog ministarstva poljoprivrede utvrdivši da su životinje u "jadnom stanju". Osim što su predugo bile na brodu, smeštene su u premale i krajnje neadekvatne prostore, te su bile narušena zdravlja.

Kompanija Hijazi&Ghosheh koja upravlja flotom u sklopu koje plovi i Neameh ima drugačiju verziju priče. Tvrde da je španska policija nasilno upala na njihov brod te su odmah po dolasku udarili kapetana broda a to, smatraju, nije adekvatan način da se istražuje.

- Udarili su ga kundakom automatske puške. Svato ima pravo da istražuje, ali ne na ovaj način, ovo je varvarstvo - rekao je novinarima menadžer flote Ajat Šokat, javlja Guardian.

Tvrdi kako su sva 42 člana posade odmah saterana u jedan ugao, a samo trojici radnika dopušteno je da se brinu o životinjama tokom dugotrajnog procesa pretrage. Prilikom pretresa uništen je ili kompromitovan deo hrane za životinje, zbog čega radnici nisu mogli nastaviti s normalnim hranjenjem stoke.

- Stoka je zalegla, što se često događa, no u normalnim uslovima procedura je da ih se osovi na noge kako ne bi naskakivali jedni na druge. Sa ovako malim brojem ljudi to se nije moglo učiniti. To je veliki problem - objašnjava on loše uslove na brodu.

Odbija bilo kakvu odgovornost posade za manjkavu brigu o životinjama na brodu. Tvrdi kako su za sve probleme odgovorne španske vlasti koje su dovele do neplaniranog zastoja u plovidbi. Odbija, takođe, sve optužbe da je brod krijumčario drogu kao i da su loši uslovi na brodu zamišljeni kako bi se kokain lakše sakrio.

- Ne mislim da je tako. Prvo, u Kolumbiji se zbog Covida niko od posade nije smio iskrcati ili ukrcati - objašnjava zašto smatra da je bilo nemoguće uneti kolumbijski kokain na brod.

Kolumbijske vlasti zasad se nisu oglasile o slučaju. No, priča ipak upozorava na problem moguće povezanosti krijumčarenja droge i prevoza živih životinja. Guardian podseća na slučaj narkokralja Pabla Eskobara koji je dokazano imao snažne veze s kolumbijskim udruženjem stočara, a 2014. Središnja američka federacija mesoproizvođača upozorila je da se kokain iz Nikaragve do Meksika krijumčari u utrobama životinja. No, list se pita i zašto je, u takvim uslovima, istraga naprasno prekinuta te je brodu dozvoljeno da nastavi plovidbu.

- Brodovi poput Neameha živu stoku prevoze svakodnevno širom planete. Zašto je brod, koji je potencijalno prekršio pravila Evropske unije, pušten da nastavi ploviti. Takvi brodovi svakodnevno plove i uglavnom su izvan fokusa javnosti - rekla je Sofi Greger iz organizacije Animal's Angels koja se bavi zaštitom životinja od transporta dok su žive.

Dodatno je pitanje, na koje niko ne odgovara, što se dogodilo s 34 lešine goveda, s obzirom da evropski propisi zabranjuju bacanje takve vrste "otpada" preko palube.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Jutarnji)