Ogrev / Ilustracija, Foto: Profimedia

DA LI JE MOGUĆE?

METEOROLOZI NAM PRIČAJU PRIČE O VRUĆINAMA I 40 STEPENI, a širom Srbije je počela NAVALA NA OGREV

Što se tiče peleta, koji je najzdravija i najelegantnija vrsta čvrstog ogreva, s obzirom na to da ne zahteva teži fizički rad i za sobom ne ostavlja prljave produkte, trgovci kažu da je interesovanje za kupovinom znatno veće, a cene su, zavisno od vrste i proizvođača, od 160 do oko 200 evra za tonu

Objavljeno: 10.06.2020. 08:37h

Povoljnije cene i povećan priliv novca u domaćinstvima zbog jednokratne pomoći od 100 evra uzrokovale su, pomalo neuobičajeno za ovo doba godine, veću tražnju i kupovinu čvrstog ogreva u Srbiji.

Kako pričaju trgovci, trenutno je veće interesovanje za drvetom i peletom u odnosu na ugalj, a snabdevenost stovarišta je raznolika, od solidne do toga da pojedina još uvek nisu nabavila energente za sledeću sezonu. Kada je u pitanju ugalj, koji je najrašireniji energent koji koriste individualna domaćinstva u Srbiji, cene su na nivou prošlogodišnjih - od najjeftinije sirove "kolubare" koja košta 7.500 dinara za tonu, preko "kreke" (12.000), sušene "kolubare" (13.800) i "banovića" (14.000), do najskuplje "resavice" u kocki, čija je cena 18.000 po toni.

- To su cene od prošle godine i trenutno ima nešto više raspitivanja i tražnje u odnosu na isti period lane. Kada je u pitanju čvrsti ogrev, 70 odsto korisnika se snabdeva na jesen, nakon polaska dece u školu u septembru i obezbeđivanja zimnice, ali činjenica je da ovog juna, za razliku od prošlog, imamo veće interesovanje i upite. Zaliha ima, sada pristiže i ugalj iz rudnika Resavica koji tokom epidemije, zbog prodiranja virusa, nije radio, a očekuje se i priliv dovoljnih količina "kreke" i "banovića" iz BiH, gde su u roku remonti proizvodnih pogona. Snabdevanje iz RB "Kolubara" je redovno - priča za "Blic" Nebojša Radulović, vlasnik beogradske “Beoiskre”, dodajući da ne očekuje poskupljenje ove vrste energenta.

Po rečima ostalih trgovaca čvrstim ogrevom, oni koji sada nabavljaju drva ili ugalj, uglavnom kupuju deo potrebnih količina za sezonu grejanja kako bi se u startu obezbedili, s obzirom na mogućnost da zbog pojave drugog talasa epidemije promet privremeno bude zaustavljen. To se posebno odnosi na ogrevno drvo, čija je cena, u zavisnosti od vrste, od 4.000 do 5.000 dinara po kubiku, i koje bi, kako naglašavaju trgovci, moglo na jesen da bude skuplje.

Što se tiče peleta, koji je najzdravija i najelegantnija vrsta čvrstog ogreva, s obzirom na to da ne zahteva teži fizički rad i za sobom ne ostavlja prljave produkte, trgovci kažu da je interesovanje za kupovinom znatno veće, a cene su, zavisno od vrste i proizvođača, od 160 do oko 200 evra za tonu.

- U odnosu na isti period prošle godine, tražnja za peletom je bar za 20 odsto veća. Pre svega, pelet je u ovo doba godine jeftiniji nego što se bliži početak grejne sezone, a uz to sve više domaćinstava prelazi na tu vrstu čistog, čvrstog ogreva. Reč je o sada povoljnoj investiciji na duži period jer je pet tona peleta dovoljno za grejanje stambenog objekta ozbiljne kvadrature, čime se menja 20 kubika drveta, koje zahtevaju dodatne troškove utovara, istovara, seče i pakovanja, uz svakodnevnu muku loženja i čišćenja. Pored toga, ogrevno drvo se mora platiti odjednom u kešu, dok većina trgovaca pelet prodaje na rate - kaže Desimir Tadić, direktor domaće veletrgovine "Europrom".

Navika kupovine unapred

Kako za "Blic" objašnjava ekonomista Saša Đogović, veće interesovanje i kupovina ogreva u ovo doba godine mogu se porediti i sa navikom da se zimska garderoba i obuća, zbog povoljnijih cena i popusta, kupuje na kraju zimske sezone.

- Pogotovo je tako možda posle ovih isplata 100 evra jednokratne pomoći države, da se dodatni priliv novca iskoristi za kupovinu onoga što je neophodno za domaćinstvo, a to je i ogrev. Nemam utisak da je u pitanju strah od drugog talasa epidemije, koji bi na jesen onemogućio nabavku jer se ogrev najviše kupuje u septembru, a mi bismo eventualno drugi talas imali u hladnijim danima. Glavna inicijalna kapisla za većom tražnjom i prometom su povoljnije cene sada - zaključuje Đogović.

Računica

Ugalj sirova "kolubara" - 7.500 din. za tonu

Ugalj "kreka" - 12.000 din. za tonu

Ugalj "sušena kolubara" - 13.800 din. za tonu

Ugalj "banovići" - 14.000 din. za tonu

Ugalj "resavica" u kocki - 18.000 din. za tonu

Ogrevno drvo - 4.000 do 5.000 din/m3

Pelet - 160 - 200 evra za tonu

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic)