Fudbalska lopta, ilustracija, Foto: Filip Plavčić

neverovatno

40 ODSTO FUDBALERA U SRBIJI IMA MENTALNE POTEŠKOĆE: Užasni podaci i veoma loša vest - sledi štrajk glađu!

Poledica veruje da oko 70 odsto srpskih fudbalera boluje od nekog oblika depresije

Objavljeno: 26.05.2020. 19:07h > 19:12h

Predsednik Sindikata profesionalnih fudbalera Srbije Mirko Poledica je ukazao da gotovo polovina igrača ima problem sa depresijom koji je naročito izražen u periodu po završetku karijere.

On je izneo podatak da 40 odsto fudbalera ima mentalne poteškoće u suočavanju sa svakodnevnim životnim okolnostima, što često može da dovede do fatalnih posledica.

Poslednji u nizu je slučaj bivšeg olimpijskog reprezentativca Srbije Miljana Mrdakovića, koji je preminuo od suicida u petak 22. maja ove godine, navodno pre toga rekavši da “ne može više”.

“Medicinski tim FIFPro se bavio generalno zdravljem igrača, a između ostalog akcenat je stavljen i na mentalno zdravlje. Primećeno je da sve više igrača diže ruku na sebe. Rađeno je istraživanje i došlo se do frapantnih podataka da približno 40 odsto fudbalera boluje od različitih oblika depresije, da li to bili blaži oblici, anksioznost ili oblici koji teraju na crne slutnje”, kaže Poledica za Nova.rs.

On je podsetio da je Sindikat fudbalera nedavno ukazao na intervjue koje su davali igrači poput Andresa Inijeste i Krega Belamija, u kojima su govorili o svojim problemima.

“Inijesta je naveo da se sa depresijom bori deset godina… Najviše problema imaju oni najuspešniji, a probleme je jako teško prepoznati. Generalno je društvo takvo, vlada mišljenje da su fudbaleri bogati, slavni… Danas u Srbiji 95 odsto fudbalera živi od plate i na rubu egzistencije. U svetu samo 1,7 odsto fudbalera može da kaže da zarađuje i štedi novac”.

Poledica ukazuje da sportisti žrtvuju veliki deo mladosti kako bi uopšte došli do šanse da se profesionalno bave sportom.

Mirko Poledica foto: Starsport©

“To počinje u periodu od osme, devete godine života, pa do 18, 19. godine, a ko prođe taj filter završava karijeru sa 35, 36 godina. Ljudi misle da oni završavaju karijere mladi, a iza svega stoji 25 godina teškog rada, stresa, ambicija, pritisaka… Najveći problem je karijera posle karijere, odavno je to dijagnostifikovano. Lako je dok se igra, postoji kontrola, postoji i ispoljavanje negativne energije kada se izađe na teren, ali sve to postaje problem po završetku karijere”.

Poledica je želeo i da izrazi svoje razočaranje što se Fudbalski savez Srbije nije javno oprostio od tragično preminulog bivšeg reprezentativca.

“Miljan je nosio dres naše zemlje, igrao je u svim mlađim selekcijama, igrao je na Olimpijskim igrama… A Fudbalski savez Srbije postavlja tamo snimke igrica. Izgubio je život momak koji je nosio dres naše zemlje, ja ne mogu da veruje, sa ljudske strane. Valjda postoji neka moralna obaveza prema porodici. I sada treba nekog klinca, poput Lazara Samardžića da ubediš da igra za Srbiju, a nisi odao počast onome ko je već igrao.”

To je bio slučaj sa prerano preminulim Mrdakovićem, ali Poledica navodi da fudbaleri imaju probleme sa kojima javnost nije upoznata.

“Poznavao sam Miljana, fin, pristojan momak, uvek je bio nasmejan, ali… Ima problema među fudbalerima, bivšim fudbalerima, 90 odsto postaju socijalni slučajevi, neki se odaju i alkoholu. Sindikat je preduzimao mere koje nije delio s javnošću, pokušavali smo da pomognemo ljudima koji su bili u teškim stanjima. Završite karijeru, niste zaradili dovoljno novca za neki posao, ne možete da se snađete. Ne gubite samo materijalno, javljaju se i bračni problemi, nerazumevanje porodice, mnogi brakovi su se raspali. Jedan naš igrač se javio sa takvim problemom, uspeli smo da mu organizujemo medicinsku pomoć. Nije se snašao, imao je presudu za novac od kluba, ali nije mogao da naplati. Žena ga je ostavila, odvela dete. Nisam stručnjak, ali sam satima razgovarao sa njim, pomogli smo mu, angažovali stručnjake i sada je bolje.”

Poledica veruje da oko 70 odsto srpskih fudbalera boluje od nekog oblika depresije.

“Imao sam razgovor sa jednim bivšim reprezentativcem koji je i dalje aktivan igrač. Čuli smo se oko Miljanovog slučaja. Igrali su zajedno. Rekao mi je da je imao te probleme, da nije znao šta da radi, ali su mu pomogli roditelji koji su prepoznali problem. On je sjajan momak, zarađuje, ima porodicu, odličan brak, sve što može da poželi, ali mi piše da je bio u “tunelu”… Srećom, ima roditelje intelektualce koji su prepoznali problem”.

Igrači Borca prete štrajkom glađu

Poledica je za Nova.rs istakao da se sa velikim problemima suočavaju igrači njegovog bivšeg kluba, Borca iz Čačka, koji je protekle godine ugašen posle više od stotinu godina postojanja.

“Bivši igrači Borca iz Čačka su poslali pismo gradskim vlastima u kom su naveli da su izigrani, da su prevareni i da nisu dobili svoje zarade. Pismo je potpisalo 25 igrača i dali su rok gradu od deset dana da se reše problemi, inače će stupiti u proteste i štrajk glađu”.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Nova.rs)