VAŽAN SASTANAK
SINIŠA MALI JE IMAO ČIME DA SE POHVALI: Ovo je rekao na dijalogu ministara
Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali danas je učestvovao u ministarskom dijalogu između ministara ekonomije i finansija država članica Evropske unije, Zapadnog Balkana i Turske, a sastanku su prisutvovali i predstavnici Evropske komisije i Evropske centralne banke. Predstavljeni su programi ekonomskih reformi, a glavna tema je bila saniranje ekonomskih posledica virusa korona.
Ministar Mali je naveo da se Srbija bori protiv negativnih posledica Kovida 19 i podsetio da je naša zemlja po ko zna koji put dobila velike pohvale za ekonomske reforme, posebno za rezultate iz 2019. godine i mere koje se sprovode.
„Ovu krizu smo dočekali sa zdravim javnim finansijama i sa dovoljno novca u budžetu. Imamo visoke devizne rezerve, a četiri godine smo imali suficit u budžetu. Sada smo preduzeli mere i izdvojili 5,1 milijardu evra za pomoć privredi i građanima“, napomenuo je Mali.
On je istakao da je Srbija od svih zemalja koje su danas predstavile svoje programe, pokazala da smo ubedljivo najozbiljniji, zbog čega očekuje odlične rezutate do kraja ove godine.
„Kao što je i Evropska komisija rekla, ova kriza će najmanje loše uticati na Srbiju. Očekuju se najbolja stopa rasta do kraja godine, a podsetiću da smo na kraju prvog kvartala imali stopu rasta od 5 odsto BDP-a, dok je evrozona pala 3,3 odsto. Ostale zemlje su daleko iza nas“, rekao je Mali.
Ministar je zaključio da nam ovi rezultati daju vetar u leđa i pravo da kažemo da očekujemo najbolji rezultat od svih zemalja, ne samo u regionu, već i u Evropi.
Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković je izrazila zadovoljstvo ocenom da je NBS i u 2019. godini sprovodila monetarnu politiku u skladu sa režimom inflacije.
„Inflacija u Srbiji je niska i stabilna sedmu godinu zaredom, što je konkretna potvrda da je naša monetarna politika odgovarajuća“, navela je ona i podsetila da je drastično smanjeno učešće problematičnih kredita, da su znatno povoljniji uslovi poslovanja, a da je evidentan i zdrav rast kreditne aktivnosti. Srbija i EU su postigle dogovor o šest preporuka, a koje se tiču dodatnog ublažavanja negativnog uticaja širenja virusa korona na rast i zaposlenost putem adekvatnih diskrecionih mera fiskalne politike, podrške ekonomskog oporavka kroz povećanje kapitalne potrošnje usmerene na rast, u smislu povećanog udela potrošnje u BDP-u u 2020. godini, kao i na srednjoročnom planu. Takođe, o poboljšanju upravljanja preduzećima u državnom vlasništvu, između ostalog putem restruktuiranja.
Preporuke su usmerene i na pomno praćenje izazova po finansijsku stabilnost, koji su rezultat pandemije virusa korona i preduzimanje adekvatnih mera, obezbeđivanje delotvorne, transparentne i nediskriminatorne podrške pogođenim preduzećima, preduzimanje mera za očuvanje zaposlenosti posredstvom kratkoročnih programa i delotvornih mera aktivne politike tržišta rada, kao i poboljšanje socijalnih transfera kako bi se omogućila adekvatna podrška licima sa niskim prihodima, koja su u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)