DRAMATIČNO
U KOTEŽU SE DESILA DRAMA! Sedele su i pravile plan rada, kada je ušla žena iz Somalije kojoj je pukao vodenjak
Jovana Knežević i Dajena Ristić pomogle Nimi Mahmada (28) da na svet donese zdravu devojčicu
Jovana Knežević (34) i Dajena Ristić (35), službenice u Centru za azil u Krnjači, učinile su pravi podvig i uspešno porodile Nimu Mahmadu (28) iz Somalije! Kao i svakog dana kada započinju svoju smenu, sedele su u kancelariji koja se nalazi u sklopu azila i pravile plan rada, kada je na vrata pokucala Nima Mahmada (28), poreklom iz Somalije, i saopštila im da joj je pukao vodenjak.
Odmah su joj pritrčale u pomoć i dodale stolicu da sedne, i dok su okretale broj Hitne pomoći, Nima im je samo tiho saopštila da je porođaj počeo.
- Nismo znale šta da radimo, u trenutku smo ostale skamenjene u mestu, čak sam i pogrešila broj Hitne pomoći pa sam ih tek dobila iz drugog pokušaja. Kako je porođaj počeo, morale smo brzo da razmišljamo - priseća se Jovana. - Vodile smo se instinktom, brzo smo je podigle i pomogle joj da legne na pod. Kolegama smo doviknule da donesu čiste peškire koje smo stavile ispod glave. Kada je legla i kada smo joj podigle haljinu, beba je krenula da izlazi.
Običaji
Prema običajima koji se primenjuju u Somaliji, po rođenju deteta onaj ko ga prvi uzme u ruke mora mu kupiti neki poklon.
- Otac bebe nam je rekao za to, i kada sam ga pitala šta bi želeo, rekao je neko odelce za bebu - kaže Dajena. - Tako da ćemo morati da nađemo neku lepu stvarčicu za bebicu koja će uskoro izaći iz bolnice.
Porođaj je trajao desetak minuta, a na svet je malo posle 15 časova došla zdrava devojčica. Dajena, koja je inače porodila Nimu i prihvatila bebu, prvi put je u rukama držala bebu.
- Nekako sam uvek imala strah da uzmem u naručje novorođenče, ali eto, desilo se i to. Zaplakala je odmah po rođenju, a zatim otvorila oči i pogledala me crnim okicama - kaže Dajena. - Zadovoljne smo što je sve prošlo kako treba, jer u tom trenutku savladaju vas emocije, strah i panika. Sve je pomešano, a opet čovek mora biti bistre glave da bi čuo instrukcije lekara, koje smo mi dobile telefonom.
Pupčanu vrpcu presekli su lekari Hitne pomoći, koji su koji minut po rođenju devojčice stigli u azil. Beba i mama su odmah prebačene u "Narodni front", gde im je ukazan dalja nega. Naše hrabre sagovornice dodaju i da je ovo prvi porođaj u Centru za azil, koji su obavile službenice Centra, koje nisu lekari po struci. Jovana je demograf, a Dajena ekonomista. U centru u Krnjači rade skoro pet godina, i dosada su, kako kažu, mislile da su kroz sve prošle.
- Razne svađe, sukobi, venčanja, iseljavanja, pružanje psihosocijalne podrške, vaspitavanje dece, a sada nam je zapao i porođaj - sa osmehom na licu pričaju ove hrabre devojke. - U poslednja dva meseca, više vremena smo provodile sa korisnicima azila nego sa svojom porodicom. Jer mi nekako njima dođemo kao porodica.
Dve intervencije van bolnice
U noći I između subote i nedelje, ekipe Hitne pomoći porodile su dve mame van bolnica, koje su rodile dva zdrava dečaka. Nadležni iz Hitne pomoći dodaju i da njihovi lekari znaju da urade porođaj, ako taj porođaj nije komplikovan, ali apeluju na sve buduće roditelje da, kada dođe trenutak za to, na vreme krenu u bolnicu.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Novosti)