koronavirus
TRAMP U TAJNOSTI NAPRAVIO TIM ZA BORBU PROTIV KORONE: Čine ga lekari, naučnici, milioneri, a na čelu je mutan lik!
Američka administracija za hranu i lekove već je prihvatila neke njihove preporuke
Tajni tim naučnika i milijardera okupljen je u borbi protiv virusa korona, a čine ga ljudi bliski američkom predsedniku Donaldu Trampu.
Američki mediji ovaj tim porede sa projektom „Menhetn“, timom naučnika koji je krajem Drugog svetskog rata bio zadužen za pravljenje nuklearnog oružja, piše „Vol Strit džurnal“.
Tim predvodi lekar Tom Kejhil, koji se bavi preduzetništvom i živi daleko od očiju javnosti, ali važi za čoveka koji ima dobre veze u Beloj kući.
U timu su biohemičari, imunobiolozi, neurobiolozi, onkolozi, epidemiolozi, nuklearni fizičari i drugi stručnjaci. Jedno ime koje je dospelo do javnosti je Majkl Rozbah, genetičar koji je 2017. dobio Nobelovu nagradu za medicinu.
„Ja sam najmanje kvalifikovan u tom timu“, rekao je on.
Ovaj tim trebalo bi da bude posrednik između farmaceutskih kompanija i američke administracije. Cilj im je da filtriraju na hiljade naučnih studija koje se trenutno sprovode u borbi protiv virusa korona i odaberu one koje smatraju najboljim kako bi uticali na sprovođenje američke politike u toj borbi.
Prema nezvaničnim saznanjima američkih medija, ovaj tim je već napravio izveštaj na 17 strana koji poziva na neke metode koje do sada nisu bile široko rasprostranjene.
Jedna od njih je i lečenje pacijenata jakim lekovima, kao što su oni protiv ebole, sa mnogo većim dozama nego što su do sada korišćene.
Američka administracija za hranu i lekove već je prihvatila neke njihove preporuke, kao što je smanjivanje kriterijuma za odobravanje pojedinih lekova koji se koriste protiv virusa korona.
Frensis Kolins, direktor Nacionalnog instituta za javno zdravlje SAD rekao je da se slaže sa većinom preporuka iz izveštaja koji je predat Majku Pensu, potpredsedniku SAD i šefu državnog tima za borbu protiv virusa korona.
Kako navodi „Vol Strit džurnal“, Kejhil ima dobre veze sa pojedinim milijarderima kao što su Piter Til, Džim Palota ili Majkl Milken, a često je savetovao i Nika Ajersa, Pensovog dugogodišnjeg saradnika.
Prema tim navodima, niko u ovom timu ne želi finansijski profit od svog rada.
„Možda ništa nećemo uraditi, ali ako uspemo, možemo promeniti svet“, rekao je Stjuart Šrajber, profesor hemije na Harvardu, takođe jedan od članova tima.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Sputnjik)