velika misterija

NAJVEĆA TAJNA SEVERNE KOREJE: Evo zašto je na vlasti Kim Džong Un, a ne njegova sestra, slatka princeza Jo Džong?

Kim Džong Un je voleo sinove, ali nije imao najbolje mišljenje o životu koji vode

Objavljeno: 04.05.2020. 10:12h

Pre dvadesetak godina, dok je svojim blindiranim vozom putovao kroz Rusiju, Kim Džong Il se poverio stranom izaslaniku.

Bila je 2001, severnokorejski lider je tri nedelje obilazio zemlju, a društvo mu je pravio ugledni ruski diplomata Konstantin Pulikovski, koji je iskoristio priliku da s liderom jedne od najzatvorenijih zemalja na svetu porazgovara o njegovoj porodici.

Smatra se da je Kim Džong Il imao sedmoro dece, a najmlađi, Kim Džong Un, koji će ga kasnije naslediti, u to vreme bio je tinejdžer. Kad ga je Pulikovski pitao za decu, Kim je veoma sve najlepše govorio o dvema ćerkama, ali je sinove opisao kao "nesposobne tikvane".

- Kim Džong Un je voleo sinove, ali nije imao najbolje mišljenje o životu koji vode – kaže Majkl Meden, stručnjak za severnokorejski režim i vlasnik sajta posvećenog toj temi, koji savetuje američku vladu.

Uprkos ovakvoj proceni sopstvene dece, Kim Džong Il je ipak izabrao najmlađeg sina za naslednika, koga je 2009. počeo da sprema za tu funkciju. Dve godine kasnije preminuo je od posledica infarkta.

Svet verovatno nikad neće saznati da li je Kim ozbiljno razmatrao mogućnost da ga nasledi jedna od ćerki, ali postoje dokazi da je obožavao Kim Jo Džong, najmlađu od svoje dece.

Kendži Fudžimoto, kako glasi pseudonim bivšeg kuvara porodice Kim, izjavio je za "Vašington post" da joj je otac tepao "princeza Jo Džong" i "slatka Jo Džong". Vrlo je lako moguće da je mislio da će biti izuzetno teško ubediti ljude da prihvate ženu za sledećeg severnokorejskog lidera, pogotovo s obzirom na to da je imao sinove.

foto: AP

Severna Koreja je poznata kao patrijarhalna zemlja, u kojoj se od žena očekuje da budu vredne supruge, koje se potčinjavaju mužu, i posvećene majke. One koje su pobegle iz zemlje kažu da u njoj vladaju mizoginija, rodna diskriminacija i seksualno nasilje.

Kim Jo Džong, međutim, zauzima važno mesto u rukovodstvu Severne Koreje, a njeno ime se među prvima pojavilo u prognozama ko bi mogao da nasledi Kim Džong Una, koji gotovo tri nedelje nije izlazio u javnost, da bi se u subotu iznenada pojavio u državnim medijima, zajedno sa sestrom.

Misteriozni nestanak severnokorejskog lidera nametnuo je važna pitanja o planovima zemlje za budućnost, pogotovo s obzirom na činjenicu da pati od viška kilograma, težak je pušač i konzumira alkohol. Stručnjaci kažu da bi Kim Jo Džong verovatno bila najsigurniji i najverovatniji naslednik ukoliko bi mu se nešto desilo pre nego što mu deca dovoljno porastu da bi mogla da preuzmu vlast. Ukoliko bi se to desilo, žena bi se našla u središtu jednog od najrepresivnijih režima na svetu.

Iako žene čine značajan udeo u radnoj snazi i predstavljaju motor ograničene privatizacije tržišta, budući da su muškarci uzeli sve državne poslove, žene prebegle u Južnu Koreju kažu da su i dalje izložene diskriminaciji, te da imaju manje profesionalne i socijalne mogućnosti nego muškarci.

- Žene uvek moraju da budu skromne. Muškarci uglavnom drže kontrolu nad finansijama i uživaju ugled u društvu - kaže Nara Kang, koja je 2015. prebegla na jug.

Seksualo nasilje je "toliko često da je već prihvaćeno kao sastavni deo svakodnevnog života", stoji u izveštaju organizacije Humahn Rights Watch iz 2018. godine.

Od trenutka kada je Kim Jo Džong stupila na južnokorejsko tlo 2018. godine kamere je svuda prate. Ona je tada, zajedno sa protokolarnim šefom države Kim Jong-namom, predstavljala režim Kim Džong Una na Zimskoj olimpijadi u Pjongčangu. Ona je bila prvi član severnokorejskog vladajućeg klana koji je posle 1953, kada je Korejski rat praktično okončan (tehnički i dalje traje, jer su sukobljene strane potpisale primirje, a ne sporazum), posetio Južnu Koreju i tako ušla u istoriju. Godinu dana ranije postala je rezervni član Politbiroa, vrhovnog tela severnokorejske vladajuće partije.

Međutim, obični Južnokorejci nisu mnogo znali o njoj. Bili su fascinirani neizgled otmenom predstavnicom zemlje koja važui za zaostalu i čiji vladar nije bio u inostranstvu od kada je preuzeo vlast. Čoj Mun-sun, guverner južnokorejske provincije u kojoj je održana olimpijada, opisao je Kim Jo Džong kao "veoma smirenu i staloženu, kao ženu koja ne priča mnogo, ali zato precizno i bez okolišanja".

Tokom boravka u Južnoj Koreji navijala je za jedinstveni korejski hokejaški tim i prisustvovala je ceremoniji otvaranja, pored južnokorejskog predsednika Mun Džae Ina i američkog potpredsednika Majka Pensa, koji je odbio da se rukuje s njom. Slikali su je kako se smeje i naizgled dobro slaže s domaćinima, a mediji su je čak proglasili severnokorejskom Ivankom Tramp.

Ona je dala ljudsko lice režimu, koje je Trampova adminstracija pokušavala da žigoše kao "državu pariju" i "nuklernog otpadnika", istovremeno udarajući temelje za bratovljev diplomatski pohod, koji će dovesti do toga da postane prvi severnokorejski lider koji se oči u oči sreo sa aktuelnim američkim predsednikom.

Nije poznato koliko Kim Jo Džong tačno ima godina, ali pretpostavlja se da je u tridesetim. Zna se da je, kao i Kim Džong Un išla u osnovnu školu u Bernu, gde je provela četiri godine. To su za "Vašington post" izjavili njihovi teča i tetka, koji su učestvovali u njihovom odgajanju. Odrasli, koji su u Švajcarskoj brinuli o dvoje dece, trudili su se da im pruže normalan život, ali su morali da kriju mnogo toga – njihov pravi identitet, bogatstvo i činjenicu da im se majka lečila od raka dojke u završnom stadijumu. Zajedničko detinjstvo brata i sestre je bilo izuzetno, ali i veoma usamljeničko. Stručnjaci poput Medena veruju da je Kim Džong Il namerno odlučio da zajedno rastu.

- Kako su rasli i postajali svesni okolnosti, morali su da se suoče sa veoma surovom stvarnošću, pa je to možda i razlog što je njihova veza neraskidiva - smatra Meden.

Meden kaže da su Jo DžongiI Džong Un, uprkos tome što su im živi tetke, teče i drugi rođaci, jedini koje državni mediji smatraju pravim naslednicima Kim Il Sungove "Paektu loze", koja je dobila ime po mitskoj planini na granici Severne Koreje i Kine.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Srbija danas)