POVERIO MU SE
ISPOVEST TITOVOG UNUKA: Deda mi je pred smrt priznao strašnu grešku! Ta odluka koštala je celu Jugoslaviju
Otvorio se Joška Broz
Titov unuk Joška Broz tvrdi da mu je deda, harizmatični i kontroverzni jugoslovenski lider, pre smrti rekao da je pogrešio što je 1974. promenom ustava olabavio jugoslavenski federalni sistem.
U telefonskom razgovoru za francusku novinsku agenciju AFP, 72-godišnji Joška, koji ponosno nosi ime Josip Broz, prepričava reči svog dede.
Joška tvrdi da mu se pred kraj života Tito poverio i priznao "grešku" što je dopustio ustav iz 1974.
Čovek koji je osnovao Jugoslaviju, naravno, nije svedočio krvavom raspadu zemlje, ali je za života shvatio, tvrdi Joška, da je tim ustavom posejano seme razdora.
- Od jedne države, stvorili smo osam manjih (...) i sve se razmrvilo, to je moja najveća greška" - prepričava Joška Titove reči - priznanje koje moćan vladar ne bi izrekao u javnosti.
Sa ustavom iz 1974. ili bez njega, mnogi smatraju da je Titova smrt bila ta koja je oglasila smrtno zvono za zemlju koju je podigao iz pepela Drugog svetskog rata, prenosi "Jutarnji list".
Jugoslaviju, kolaž naroda i vera, na okupu je držala harizma njenog vladara i njegov represivni aparat.
I dok jedni Tita hvale da je od Jugoslavije napravio jednu od najprosperitetnijih komunističkih zemalja, kritičari ističu zatvaranje političkih disidenata i represivno suzbijanje istorijskih razmirica između raznih etničkih zajednica koje su se 90-ih vratile još snažnije.
Joška, jedan od šestoro unučadi, imao je priliku da vidi i drugo lice svog dede, kojeg su mnogi smatrali većim od života. Iako je bio državnik poznat po ekstravagantnim zabavama i životnom stilu bonvivana, Tito je voleo i jednostavne stvari, kaže Joška, sin Žarka Broza.
On je sa sestrom Zlaticom do svojih tinejdžerskih dana živeo sa Titom na Dedinju.
- Bio je vrlo opušten u krugu porodice, voleo je da jede ribu i piletinu, dva jela u kojima nije mogao da uživa na zvaničnim večerama jer se jedu prstima - seća se Joška.
Naučio nas je da živimo od svog rada i da ne koristimo porodično prezime, priča Joška koji je bio policajac i vlasnik restorana. Sada je član male neokuminističke stranke koju je sam osnovao i uslovni je titoista.
On je upravo kao policajac pomagao oko logistike Titove velike sahrane koja je okupila brojne svetske zvaničnike, što se smatra baštinom lukave diplomatije koja je presecala podele Hladnog rata.
Poslednji put je video dedu pred njegov sam kraj, u bolničkoj postelji u Ljubljani.
Otputovao sam za Beograd i kada sam stigao čuo sam vesti - rekao je Joška za AFP.
Iako je Titova baština i dalje predmet rasprava, Joška je brani i tvrdi da je omogućio udoban život ljudima u socijalizmu, iako je za to morao da diže kredite kako bi pokrio troškove.
- Imali smo pravu državu, besplatne škole i zdravstvo, mir... Sve ono od čega danas nemamo ni desetinu - tvrdi Joška.
Ipak, beogradski istoričar Čedomir Antić naglašava da Titovo političko nasleđe nije izdržalo test vremena.
Od tri stuba titoizma, objašnjava Antić, "bratstvo" između jugoslavenskih naroda i ekonomski model radničkog samoupravljanja relikti su prošlosti.
Treći stub - globalni pokret nesvrstanih, izbledeo je i izgubio na važnosti.
- Samoupravljanje je propalo još dok je Tito bio živ, pokret nesvrstanih nema smisla jer je bipolarni svet nestao, a bratstvo je isparilo u krvavim ratovima - ocenio je Antić.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Blic)