Ilustracija, Foto: EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON

česta pojava

SVIM MUŠKARCIMA KOJI ZAVRŠE NA INTENZIVNOJ ZAJEDNIČKA JE JEDNA STVAR: Lekari uočili zabrinjavajući obrazac!

Ono što se kao uzorak počelo pojavljivati u Kini, dobilo je potvrdu u bolnicama u Evropi i u Sjedinjenim Državama

Objavljeno: 13.04.2020. 14:35h > 15:25h

Među pacijentima na odeljenjima intenzivnog lečenja u bolnicama za lečenje koronavirusa prevladavaju gojazni muškarci.

Stručnjaci još nisu sigurni zašto.

Ono što se kao uzorak počelo pojavljivati u Kini, dobilo je potvrdu u bolnicama u Evropi i u Sjedinjenim Državama.

- Više muškaraca nego žena ima ozbiljne probleme s koronavirusom i među njima je više gojaznih nego mršavih - kazao je Derek Hil, profesor medicinske radiologije na Kraljevskom koledžu u Londonu.

Dosadašnje statistike iz britanskih odeljenja intenzivnog lečenja potvrđuju taj fenomen: 73 pacijenata su muškarci, a 73,4 posto ih ima prekomernu telesnu težinu.

Usto, kod gojaznih je muškaraca uočena manja verovatnoća ozdravljenja kad zapadnu u kritično stanje.

Oko 42,4 posto pacijenata s indeksom telesne težine (BMI) nižim od 30 ozdravilo je i pušteno je kući, u poređenju s 56,4 posto onih s indeksom manjim od 25.

I na odeljenjima intenzivne nege u francuskim bolnicama "vrlo je velik udeo pacijenata s prekoernom telesnom težinom - rekao je intenzivista Metju Šmidt iz pariške bolnice Pitie-Salpetriere.

foto: Profimedia

Slično je u Njujorku.

- Procenila bih da muškarci čine 80 posto pacijenata koje dovoze na intenzivnu - rekla je doktorka Hani Sbitani koja leči obolele od covida-19 u bruklinskoj bolnici.

Zašto muškarce covid pogađa u tolikoj meri? Stručnjaci kažu da je prerano za zaključak.

- Zasad je to samo zapažanje - rekao je Žan Fransoa Delfraisi koji vodi znanstveno savetodavno telo francuske vlade o koronavirusu.

- Još nemamo objašnjenje. Ja sam vrlo ponizan prema tom virusu. Nismo čuli za njega do prije tri i po eseca i suočeni smo s puno nepoznanica -kazao je.

Neki stručnjaci misle da nije muška ranjivost ono što čini razliku, nego ženska imunološka snaga.

- Urođeni imunitet u žena je bolji, naročito pe menopauze -rekao je Pjer Delobel, šef odeljenja za zarazne bolesti u bolnici u Tulusu.

Džejms Gil, profesor na medicinskom fakultetu Vorvik, kaže da je zasad jedna teza ona po kojoj žene imaju agresivniji imunološki sistem, odnosno veću otpornost na infekcije.

- Druga je da se muškarci jednostavno ne brinu toliko za svoj organizam, među njima je više gojaznosti, konzumenata alkohola i pušača - rekao je i dodao da bi odgovor mogao biti u kombinaciji biologije i ponašanja.

To izaziva posebnu zabrinutost u Americi gde je 42 posto odraslih gojazno, po podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti koji je upozorio da je među osobama s BMI-jem većim od 40 uočen veći rizik za teži oblik covida-19.

- Zabrinuti smo za naše američke prijatelje. Oni će zbog gojaznosti verovatno imati više problema - rekao je Delfraisi.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Jutarnji)