arhitektura
Jugoslovenska modernistička arhitektura u nesvrstanim zemljama Afrike i Azije
Poslednjih godina svedoci smo međunarodne afirmacije jedinstvene arhitekture socijalističkog modernizma na prostoru nekadašnje Jugoslavije. Širom sveta, od strane stručne javnosti kao i publike, ta arhitektura se izdvaja i razlikuje od Zapadne kao i arhitekture Istočnog bloka iz perioda Hladnog rata. Autori: Lukaš Stanek i Donald Njebil / spomenikdatabase.org
Zbog predvodničke uloge u Pokretu nesvrstanih zemalja i nesebične pomoći koju je pružala nesvrstanim zemljama širom sveta, Jugoslavija je mogla da realizuje velike građevinske projekte u zemljama na afričkom, azijskom i južnoameričkom kontinentu.
Jedan od najznačajnih primera jugoslovenske arhitektonske baštine u tim državama bile su mega-konstrukcije u Africi i na Bliskom istoku. Ovaj fenomen tek počinje da bude predmet istraživanja, a među prvim akademskim istraživačima koji su pokazali zanimanje za ovu temu je poljski autor Lukaš Stanek (Łukasz Stanek).
Sajt Spomenik Database, iza koga stoji Amerikanac Donald Njebil (Donald Niebyl), objavio je listu deset najreprezentativnijih primera koji komuniciraju ideju različitosti formi jugoslovenskog modernizma, od kojih prenosimo šest najzanimljivijih.
espreso.co.rs/spomenikdatabase.org
Bonus video: