Foto: Imdb

RECENZIJA FILMA

PRERUŠENI ŠPIJUNI: Velika gužva sa mnoštvom perja za sjajnu porodičnu zabavu

Uprkos brojnim propustima tamo gde to najmanje očekujemo od jednog visokobudžetnog ostvarenja - u scenariju - ovaj film je zahvaljujući svojim komičnim kvalitetima verovatno najbolja zabava koju Holivud trenutno drži u rukavu.

Objavljeno: 06.04.2020. 23:04h > 11:18h

Ime filma: Prerušeni špijuni (Spies in Disguise)

Godina: 2019

Zemlja proizvodnje: SAD

Producentska kuća: 20th Century Fox

Žanr: animirani, akcioni, avanturistički, špijunski, porodični film

Rejting: PG (za decu do 12 godina starosti obavezno gledanje filma uz prisustvo roditelja)

Režija: Nik Bruno (Nick Bruno), Troj Kvejn (Troy Quane)

Scenario: Lukas Martel (Lucas Martell), Sindi Dejvis (Cindy Davis)

Uloge: Vil Smit, Džeret Bruno (Jarret Bruno), Kler Krosbi (Claire Crosby)

Potrebno je odbaciti mnoštvo stereotipa pre nego što odlučite da pogledate ovaj animirani film: "svi špijunski filmovi su isti", "niko to ne radi bolje od Džejmsa Bonda", "Vil Smit uvek glumi istu ulogu iznova"... Sve to zaboravite i pružite ovom animiranom filmu priliku.

U svetu animiranih i crtanih filmova teško je, gotovo nemoguće, stati na crtu Dizniju, naročito otkad je pod njegovim okriljem Pixar Studio. Ipak 20th Century Fox je ovim ostvarenjem uradio upravo to: ne samo stao na crtu, već i istrčao trku u kojoj o pobedniku mora da odluči fotofiniš - ako pobednik uopšte postoji.

foto: IMDB

Teško je biti originalan, svež i zabavan u špijunskom podžanru akcionog filma koji se na trenutke graniči sa naučnom fantastikom. Ipak, ovaj film pored više nego pristojnog budžeta (100 miliona dolara - poređenja radi neposredni takmaci iz Diznijevog studija koštaju značajno više: Frozen 2 - 150 miliona, a Toy Story 4 celih 200 miliona dolara) ima nešto što je u novije vreme postalo veoma deficitarno u Holivudu u bilo kom žanru i formatu: dobru ideju.

Ideja oko koje se vrti glavnina filma, koju je nemoguće ne prepričati - uostalom ni trejler to nije sakrio od budućih gledalaca - je u sledećem: glavni junak, superšpijun Lans Sterling (kome glas pozajmljuje Vil Smit) pretvara se u goluba u želji da postane "nevidljiv" i za dobre i za loše momke. Za takav preobražaj zaslužan je trapavi mladi naučnik Volter Beket, saradnik Sterlingove agencije zadužen za smišljanje korisnih špijunskih napravica.

foto: IMDB

Karakterizacija Voltera Beketa duguje veoma mnogo jednom evropskom komičnom strip junaku - Gaši Šeprtlji, na kojeg podseća i po izgledu, a još više po ponašanju i držanju, kao i liku mladog smotanog kuvara Lingvinija iz Piksarovog "Ratatuja". Ipak, dobili smo prolog o Volterovom detinjstvu, koji ga u najvećoj meri individualizuje i izvlači iz zamki tipičnosti. To nije slučaj sa superšpijunom Lansom Sterlingom, čiji lik je tipičan koliko god to može biti, pa možda baš zato i hiperbolisan do grotesknog.

Kada stavimo pod lupu i sve ostale važne likove u filmu - glavnog negativca sa robotskom rukom, Kilijana (Ben Mendelson), glavnu agenticu Marsi Kejpel (Rašida Džons) ili direktorku agencije Džojles (Reba Mekentajer) - svi su tipični i niko nije ni pokušao da ih individualizuje. 100 miliona dolara utrošeno je na razne sporedne stvari, a scenario je ostao nedorađen. Srećom po sve, osnovna ideja dovoljno lepo "vozi" celi film i zaista je zabavno, uzbudljivo i krajnje nepredvidljivo gledati svet očima goluba koji i dalje ima svest ljudskog bića, i to ne bilo kakvog već najslavnijeg špijuna svih vremena, pardon, superšpijuna, ako razumete razliku.

foto: IMDB

Ipak, svest superšpijuna meša se sa prirodnim nagonima golubije vrste, što stvara celi niz otkačeno smešnih situacija. Ovaj film ima dva uporedna zapleta i dve uporedne gradacije - komičnu i akcionu, koje se razvijaju nezavisno i doživljavaju svoje kulminacije i rasplete svaka za sebe. Akciona je predvidljiva i puno puta viđena, glavni zloća živi - zamislite - na pustom ostrvu u okeanu na najvišoj litici i odatle planira svoje superzločinačke akcije opremljen svim mogućim tehnološkim sredstvima za koje čovečanstvo zna.

foto: IMDB

Jedina nepoznata u jednačini je genijalni i beskrajno ušeprtljeni um Voltera Beketa koji pomaže isto koliko i odmaže, a vrhunac komičnog zapleta dešava se onda kada superšpijun u obličju goluba shvati da je Voillter Beket uz malo sreće uspeo da ga pretvori u goluba, ali da je obrnuti proces daleko nepredvidljiviji. Pored toga što to izaziva plotune smeha, taj izvor svega smešnog u filmu ujedno je i izvor neizvesnosti. Ako je uopšte moguće da jedan holivudski animirani porodični film ima ičeg zaista neizvesnog u sebi po pitanju ishoda, Volterova kombinacija ležernosti i smotanosti zaista i odrasle gledaoce navodi da se zabrinu hoće li dobri momci i devojke ipak uspeti da pobede.

Komična strana ovog filma, zasnovana na originalnoj scenarističkoj ideji odnosi prevagu i čini ovaj film možda najboljom zabavom koju je filmska industrija ove godine uspela da prikaže u bioskopima.

Ocena: 4/5

Bonus video: