ilustracija, Foto: Promo

sve više njih radi od kuće

ZATVORENI PRVI HOTELI, MINUS U KASI IZVESTAN: Turizam i transport trenutno na najvećem udaru KORONA VIRUSA

Zatvoreni i prvi hoteli zbog otkazivanja gostiju

Objavljeno: 13.03.2020. 15:30h

Sve više radnika u Srbiji radi od kuće, mnogi privrednici već znaju da će im martovska dobit biti desetkovana, drugi se, poput sektora turizma i transporta, ozbiljno plaše i za poslovanje u narednim mesecima, ekonomisti više ne biraju reči i svima je jasno da srpska privreda već trpi zbog posledica korona virusa i da će tek trpeti.

Više ne kriju ni u Nemanjinoj 11 - premijerka Ana Brnabić javno je rekla da su turizam, transport i logistika trenutno najugroženiji sektori u Srbiji i da je "borba iz dana u dan, iz minuta u minut".

U Srbiji su zatvoreni i prvi hoteli zbog otkazivanja noćenja gostiju. U 64 hotela otkazano je 7.132 individualnh noćenja i 25.337 grupnih.

"Promet se smanjio za više od 90 odsto i hotelijerski biznis u ovom trenutku ne postoji", izjavio je Tomislav Momirović iz Udruženje hotelijera i restoratera Srbije HORES i prvi čovek Mone.

Zbog otkazivanja aranžmana u ozbiljnom problemu su i turističke agencije. Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije JUTA zato je od resornih državnih institucija tražila direktnu pomoć i uvođenje tri mere kojima bi zaštitila između 5.000 i 7.000 zaposlenih.

"Mi danas po zakonu moramo da vratimo novac svima koji žele da otkažu aranžman i to u roku od 15 dana. Takvo pravilo u trenutnim okolnostima turističke agencije može dovesti u pitanje opstanka. Kada bi Vlada, međuitm, usvojila uredbu kojom bi nas oslobodila ovakve obaveze i prihvatila model vrednosnih vaučera situacija bi bila drugačija. Građani praktično ne bi dobili novac, ali bi dobili garanciju da je siguran i da ga mogu iskoristiti za drugi aranžman", potvrdio je za "Blic Biznis" predsednik UO Jute Zoran Arsenović.

Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata kaže da ozbiljan problem imaju i zaposleni u transportu.

"S njihove strane je sve više pitanje da li će se izolacija tretirati kao bolovanje što znači i smanjenje plata ili će trošak preuzeti država. Problem je veći što svi vozači koji dolaze iz ugroženih zemalja moraju u izolaciju na dve nedelje, a takvih je trenutno na stotine", ocenila je Savić za "Blic Biznis".

Kako saznajemo, pitanje tretiranja izolacije u smislu da li će biti bolovanje ili ne, trenutno je na stolu u Nemanjinoj 11 i odgovor se očekuje tokom vikenda.

Mnogi privrednici već sabiraju gubitke, a martovski minus u kasi evidentan je i u sektorima koji zarađuju od marketinga i promocije.

Otkazani su brojni sajmovi – od sajma automobila, motocikala i nautike, ali i kongresi i velike poslovne konferencije kao mesta za dogovaranje potencijalnih poslova.

Sve više radnika radi od kuće

Veliki broj beogradskih kompanija i danas je preporučilo svojim zaposlenima da rade od kuće. Drastično veći broj, svoja vrata, zaključaće od ponedeljka. Takvih je najviše na Novom Beogradu, a posmatrajući delatnosti najčešće je reč o kompanijama iz IT sektora, ali i delatnostima koje se bave brokerskim i sličnim poslovima na kojima je rad od kuće moguć.

Brnabić: "Ne smemo da paničimo"

U Vladi su obećali dodatna sredstva, oko 200 miliona evra za infrastrukturu čime bi se nadoknadio pad privrednog rasta. Reagovala je i guvenerka Jorogovanka Tabaković - smanjenjem referentne kamate na 1,75 odsto, cilj je kako, je navela pomoći privredi i povećati kreditnu aktivnost banaka.

"Držimo otvorene oči i pratimo šta drugi rade. Razmatramo i druge mere, ali je još rano o tome govoriti", istakao je ministar finansija Siniša Mali.

Premijerka Ana Brnabić rekla je da se "naša privreda se trenutno dobro drži".

"Ne smemo da paničimo već da preduzmemo sve moguće mere da našu ekonomiju što više stabilizujemo", rekla je Brnabić .

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic)