o svemu
PRIŠTINA NEKA SE UHVATI ZA UŠI! Dačić pričao o dijalogu Beograda i Prištine, a onda je počeo da govori o BOSNI!
- Muslimani smatraju da u ovom trenutku imaju skoro većinu, a to će dovesti do toga da se povremeno ukidaju principi ravnopravnosti - rekao je Dačić...
Lider Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić ponovio je danas da pregovara sa predsednikom SNS Aleksandrom Vučićem o zajedničkom izlasku na izbore i dodao da se, uprkos tome kakvu odluku donesu, SPS već sprema za predstojeće izbore.
- Razgovaramo mi stalno, ali ima još vremena, jer izbori nisu raspisani - rekao je Dačić gostujući na TV Prva.
Prema njegovim rečima, da li će na izbore ići samostalno ili u koaliciji sa SNS je tehničko pitanje, kao i stvar političke procene koja je odluka bolja.
- Mi nemamo političke probleme sa SNS-om da li hoćemo ili nećemo tu saradnju, samo je stvar političke procene šta je bolje i šta je korisnije ne samo za nas, već i za političku scenu u Srbiji, da ne bude da samo naša koalicija predje cenzus - rekao je Dačić.
"Tiha revizija Dejtonskog sporazuma"
On se osvrnuo i na situaciju u BiH, rekavši da odluku Ustavnog suda BiH o uknjižavanju poljoprivrednog zemljišta Republike Srpske na BiH vidi kao "tihu reviziju Dejtonskog sporazuma".
Prema njegovim rečima, Bošnjaci pokušavaju da od BiH koja je, ističe Dačić, zajednička država ravnopravnih naroda i entiteta, naprave unitarnu državu u kojoj će većinu imati oni.
- Muslimani smatraju da u ovom trenutku imaju skoro većinu, a to će dovesti do toga da se povremeno ukidaju principi ravnopravnosti - rekao je Dačić.
Ističe da je Dejtonski sporazum definisao jasna pravila i ulogu Ustavnog suda, zato je problem, navodi on, što odluka Ustavnog suda o knjiženju zemljišta prelazi ingerencije tog suda.
- Ustavni sud odlučuje o onome što su ingerencije BiH kao države, a zemljište i šume nisu vlasništvo BiH i ta odluka prelazi ingerencije Ustavnog suda - objasnio je Dačić.
Za izjavu Milorada Dodika "goodbye BiH, welcome RS-exit", Dačić kaže da je vidi kao poitičku borbu i jasnu poruku "da će muslimani ako nastave sa ugrožavanjem ravnopravnosti Srba i Hrvata imati probleme".
- Srbi neće dozvoliti ukidanje Republike Srpske - rekao je Dačić.
Ukazao je i da je SDA, najveća muslimanska stranka u BiH, formirana na politici Alije Izetbegovića koji je pre 40 godina definisao u Islamskoj deklaraciji da se islamska država može formirati kada muslimani imaju većinu.
- Sada misle da oni imaju većinu, a to je bila i tema pre nekoliko meseci na kongresu SDA - ukazao je Dačić.
"Kurti nastavlja sa jednostranim potezima"
Srpski šef diplomatije smatra da će novoizabrani kosovski premijer Aljbin Kurti nastaviti sa jednostranim potezima kao i njegovi prethodnici, i da neće voditi ka pronalaženju kompromisnog rešenja za kosovsko pitanje.
On je za TV Prva naveo da obavezno služenje vojnog roka, koje je Kurti najavio, nije u skladu sa Rezolucijom 1244, ali da je prištinska vlast odavno prekršila odredbe te Rezolucije.
- Čak su i međunarodni faktori izrazili neslaganje o formiranju vojske, ali nisu poništili tu odluku. Biće potrebno dosta vremena da se sagledaju prave namere Kurtija i kakva je namera onoga što je pičao u predizbornoj kampanji i kada je došao na vlast - naglasio je Dačić.
Napominje da i na međunarodnom planu postoje države koje ne gledaju blagonaklono prema donošenju kompromisnog rešenja, kao što je Nemačka.
On navodi da predmet pregovora Beograda i Prištine ne mogu biti stvari koje predviđa Briselski sporazum, kao što je osnivanje Zajednice srpskih opština, i ističe da "to Priština treba da sprovede".
Navodi da se poslednjih godinu dana razni izaslanici Srbiji govore da treba da prestane sa lobiranjem za povlačenje priznanja.
- Kada dođe bilo ko sa strane, ja kažem: potpisali smo Briselski sporazum, vi ste garantovali, a nije formirana ZSO, uvedene su takse, a za to Priština nije imala nikakve sankcije. Sada kažete ako se ukinu takse Srbija mora da obustavi kampanju za povlačenje priznanja - navodi Dačić.
Podseća da je Srbija u priču o povlačenju priznanja krenula kada je 113 zemalja priznavalo Kosovo, a da je 17 zemalja povuklo priznanje, tako da Priština nema većinu da bi mogli nešto da urade u Generalnoj skupštini UN.
To što nema dijaloga Beograda i Prištine odražava se na evropski put Srbije i na dinamiku otvaranja pregovaračkih poglavlja.
Upitan o čemu Beograd može da pregovara sa Prištinom ako Hašim Tači u Briselu kaže da ko god bude imenovan za izaslanika za dijalom mora Kosova da tretira kao suverenu državu, Dačić je kratko odgovorio "Ko njih pita nešto".
- Ko njega pita ko će da bude izaslanik. Do sada im se moglo da uvode takse, ali promenile su se stvari zato što u ovom trenutku njihova akcije na političkoj berzi ne stoje najbolje - rekao je on.
Napominje da izaslanici EU, OEBS-a, Saveta Evrope, UN, nemaju obavezu da se odnose prema Kosovu kao nezavisnoj državi.
Upitan kada može da se očekuje da će biti postignuto kompromisno rešenje Dačić je rekao da će biti kada se "Priština uhvati za uši i privede rešenju problema".
Na pitanje ko će Prištinu da uhvati za uši, ministar je rekao da moraju one zemlje koje su nas do sada hvatale za uši prethodnih godina i decenija.
- Oni su smatrali da smo mi izvor problema, a sada im je jasno da je Priština izvor problema, da su to jednostrani potezi, da je Srbija spremna za traženje kompromisa - istakao je on.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Blic.rs)