prenosimo
OKO OVOGA SU SE SLOŽILI I SRBI I ALBANCI: Objavljeni rezultati istraživanja
Izgradnja dobrih međuetničkih odnosa od presudnog su značaja za postizanje pomirenja na Kosovu i Metohiji
Kažnjavanje lica koja su izvršila zločine tokom oružanog sukoba na Kosovu i Metohiji i izgradnja dobrih međuetničkih odnosa od presudnog su značaja za postizanje pomirenja na Kosovu i Metohij, jedan je od zaključaka istraživanja među etničkim grupama na Kosovu i Metohiju Programa UN za razvoj (UNDO).
Kako je saopštio UNDP, cilj istraživanja "Puls javnosti - pomirenje i suživot, percepcije etničkih zajednica na Kosovu 2019" bio je da prouči kako institucije, donatori i međunarodne organizacije na Kosovu mogu da na najbolji način podrže pomirenje.
Anketa je obuhvatila 451 ispitanika u sedam multietničkih opština: Prizren, Južna Mitrovica, Severna Mitrovica, Kamenica, Štrpce, Gračanica i Istok.
Oko 47 odsto ispitanika smatra da je učešće međunarodne zajednice veoma važno, a 31 da je donekle važno.
Većina ispitanika u opštinama Gračanica (92 odsto) i Severna Mitrovica (73) navodi da je donekle veoma neugodno živeti u multietničkom okruženju, a pored toga, većina ispitanika iz Severne Mitrovice smatra da pomirenje nije neophodno (60).
Iako se etničke grupe razlikuju u shvatanju koncepta pomirenja, sve se slažu oko toga da su kažnjavanje lica koja su izvršila zločine tokom oružanog sukoba i izgradnja dobrih međuetničkih odnosa od presudnog značaja za postizanje pomirenja na Kosovu.
Pored toga, učesnici ankete smatraju da postoji puno "otvorenih rana iz oružanog sukoba 1998.-1999. koje bi trebalo da se saniraju pre nego što bi moglo da dođe do pomirenja, između ostalih i problem nestalih lica.
Skoro polovina ispitanika nezadovoljna je radom javnih institucija na Kosovu u pogledu promovisanja pomirenja. Pored toga, ispitanici smatraju da javne institucije nisu učinile dovoljno toga da podrže žrtve kršenja ljudskih prava tokom oružanog sukoba 1998.-1999.
Javna bezbednost je predmet zabrinutosti za 46 odsto Srba koji navode da se osećaju bar donekle nebezbedno.
U istraživanju Srbi su naveli da Albanci ne žele da se pomire, a Albanci su naveli da su Srbi oni koji ne žele pomirenje. Međutim, anketa je otkrila da većina pripadnika obe etničke grupe podržava međuetničko pomirenje na Kosovu.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Agencija)