Politika
NAKON HAOSA SA BRITANIJOM, EVROPSKA UNIJA SE OGLASILA: Jednu stvar svi moraju znati ako žele da uđu u EU
Da bi promenjena metodologija pristupanja EU stupila na snagu nju moraju jednoglasno da podrže sve zemlje članice.
Portparolka Evropske komisje Ana Pisonero kaže da predlog nove metodologije pristupnog procesa neće promeniti politiku proširenja niti uslove za ulazak u EU.
"Predstavićemo predlog koji će proces pregovora učiti kredibilnijim, predvidljivijim, dinamičnijim i više politički vođenim procesom. Naš cilj nije da menjamo politiku proširenja niti da predlažemo promenu već jasnih i zacrtanih uslova za ulazak u EU", kaže Pisonero.
Komesar Oliver Vartheiji predlog revidirane metodologije procesa pritupnja EU predstaviće 5. februara nakon usvanja dokumeta na sastanku svih komesara.
Nakon obraćanja medijima oko podneva, komesar Varheji će predlog nove metodologije predstaviti članovima Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta, a zatim i predstavnicma zemalja članica u Briselu.
U dokumentu u koji je Tanjug imao uvid revidirana pravila daće zemljama članicama mogućnost da naprave pauzu u procesu pristupanja pa čak i da vrate zemlju na ponovne pregovore u nekim oblastima.
Takvim principom reverzibilnosti izlazi se u susret zahtevima predsednika Francuske Emanuela Makrona na čije je insistiranje i došlo do blokade procesa pristupanja i izrade nove metodologije.
Metodologija bi trebalo da predvidi i povećanje fondova za zemlje u procesu pristupanja, ali ne i njihov pristup strukturnim fondovima EU, što je bio još jedan od francuskih predloga.
U Briselu ocenjuju da bi takav korak ugrozio podršku koju proširenje ima od onih zemlja članica koje se u najvećoj meri oslanjaju na EU strukturne fondove.
Da bi promenjena metodologija pristupanja EU stupila na snagu nju moraju jednoglasno da podrže sve zemlje članice.
Očekuje se da debata o metodologiji počne odmah nakon njenog predstavljanja i da bude okončana do martovskog samita EU lidera kako bi se znalo kojim putem će EU krenuti u dalje proširenje.
Inače, potvrda obnovljene EU politike proširenja i njenog kredibiliteta na Zapadnom Balkanu trebalo bi da bude glavna tema samita EU Zapadni Balkan planiranog za maj u Zagrebu.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Tanjug)