neverovatan prizor
ZVEZDA VIĐENA IZBLIZA: Prvi put uslikana POVRŠINA SUNCA kakvu je do sada nismo videli! (VIDEO)
Solarni teleskop Daniel K Inouie na Havajima objavio je slike na kojima se vide karakteristike Sunca baš detaljni
Pogledajte Sunčevu površinu na nivou detalja koji nikada ranije nisu viđeni!
Solarni teleskop Daniel K Inouie na Havajima objavio je slike na kojima se vide karakteristike Sunca veličine čak 30 km. Ovo je izvanredno ako se uporedi sa skalom naše zvezde, koja ima prečnik od oko 1,4 miliona km i udaljena je 149 miliona km od Zemlje.
Ćelijske strukture su otprilike veličine američke države Teksas. U pitanju su mase sastavljene od nemirnog gasa ili plazme. Svetli centri su mesta na Suncu gde se solarni materijal povećava; okolne tamne trake su tamo gde se plazma hladi i tone.
DKIST je potpuno novi objekat smešten na vrhu Haleakala, vulkana visokog 3 000 metara, na havajskom ostrvu Maui. Njegovo primarno ogledalo od 4 m najveći je solarni teleskop na svetu.
Opservatorija će se koristiti za proučavanje rada Sunca. Naučnici žele nove spoznaje o njegovom dinamičnom ponašanju u nadi da će bolje prognozirati njegove energetske izlive - što se često naziva "svemirskim vremenom".
Zna se da kolosalna emisija nabijenih čestica i zarobljenih magnetnih polja oštećuje satelite na Zemlji, šteti astronautima, degradira radio komunikaciju, pa čak i uništava elektroenergetske mreže van mreže.
- Na Zemlji možemo da predvidimo kada će padati kiša bilo gde u svetu dosta tačno, a svemirsko vreme još uvek nije tako predvidljivo - rekao je Mat Mountein, predsednik Asocijacije univerziteta za istraživanje u astronomiji, koja upravlja DKIST.
- Naša predviđanja zaostaju za zemaljskim vremenom za 50 godina, ako ne i više. Ono što nam je potrebno je da shvatimo osnovnu fiziku iza svemirskog vremena, a ono počinje na Suncu, a to će proučavati Inouie solarni teleskop tokom narednih decenija.
DKIST je odličan dodatak svemirskoj opservatoriji Solar Orbiter (SolO) koja se lansira sledeće nedelje sa rta Kanaveral na Floridi. Ova zajednička evropsko-američka sonda slikaće Sunce sa najbliže ikada istančane tačke - sa samo 42 miliona km od površine. To je razdaljina bliža našoj zvezdi čak i od planete Merkur.
Sonda će takođe leteti putanjom koja joj pruža do sada neviđeni pogled na polarne regione Sunca.
- Imamo zajedničke planove za posmatranje koji su već napravljeni između DKIST-a i solarnog orbitera, što će biti neverovatno - rekao je za BBC News prof. Luis Hara iz Fizičko-meteorološke opservatorije u Davosu u Švajcarskoj.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/BBC)