zdravlje
RAK GUŠTERAČE JE NAJSMRTONOSNIJI: Ovo su sipmtomi koje kad primetite IDITE ODMAH KOD LEKARA!
Tome je razlog što ga je vrlo teško otkriti u ranoj fazi kada su šanse za izlečenje veće i optimističnije
Ovaj rak ima najveću stopu smtnosti od svih oblika karcinoma zato što ga je vrlo teško otkriti u ranoj fazi kada su šanse za izlečenje veće i optimističnije. No, ovi simptomi bi nam mogli ukazati da nešto nije u redu.
Kako starimo tako postajemo boležljiviji i mudriji. Već unapred možemo pretpostaviti kada će nas zaboljeti glava, kada smo dobili temperaturu, a kada "pokupili" neki virus. Žene su k tome još vješte otkrivanju gljivične infekcije intimne zone, dolasku promjene vremena i menstruacije, a muškarci, primerice, upali uha. No, o gušterači retko tko od nas razmišlja.
Jedan je to od organa za koji znamo da ga imamo, ali se njime ne opterećujemo. Verojatno vam je poznata i njegova funkcija koja uključuje probavljanje hrane i kontrolu razine šećera u krvi. No, unatoč tome, da je netko ne spomene s vremena na vrijeme, sami se gušterače ne bismo setili godinama. Osim kada nastanu problemi.
Održava se na ceo organizam
Naime, sve dok ona obavlja svoj posao, sve je u redu. No, u trenutku kada počne "otkazivati poslušnost", to se može odraziti na ceo organizam.
Iako je rak gušterače najčešći kod osoba starijih od šezdeset godina, nije isključeno da se pojavi i kod mlađih. Baš naprotiv, ova granica proteklih se godina počela spuštati, pa smo svjedoci slučajeva kada su od ovog raka oboljele i osobe u dvadesetima.
A najgori dio u cijeloj priči oko raka gušterače jest taj da upravo taj rak ima najveću stopu smrtnosti od svih oblika karcinoma.
Tome je razlog što ga je vrlo teško otkriti u ranoj fazi kada su šanse za izlečenje veće i optimističnije.
Zašto ga je teško otkriti?
Gušterača je smještena duboko unutar tijela, iza želuca, ima svega petnaestak centimetara, pa je promjene na njoj teško vidjeti ili osjetiti. Također, simptome su ljudi skloni ignorirati sve dok se rak gušterače ne proširi na okolne organe. Iz tog razloga vrlo je važno slušati svoje tijelo i reagirati kad primijetimo da naš organizam više ne radi kako je nekad radio.
Koža i oči žućkaste su boje
Kada koža i bjeloočnice postanu žućkasti, to nije dobro. U nijednom slučaju. Naravno, ovi simptomi mogu ukazivati i na druga oboljenja. Pored raka gušterače, to su problemi vezani uz alkohol i otkazivanje jetre. Razlog "žutilu" je taj da se rak gušterače obično počne razvijati na njegovoj "glavi", koja je smeštena u blizini žučnog kanala. Tumor vrši pritisak na žučni kanal, a on zbog toga ne uspijeva prenijeti žuč iz jetre i žučne vrećice kroz gušteraču do tankog creva. Takođe, žuč u ovom slučaju ne može ukloniti bilirubin, normalni otpadni proizvod crvenih krvnih zrnaca, pa usled povišenih bilirubina dolazi do pojave žutice i žutih beloočnica.
Sve vas svrbi
Rublje perete istim sredstvima kao i ranije, ne nosite odjeću koju ste upravo kupili bez da je prethodno operete, niste alergični na hranu, grinje, pelud, dlaku kućnih ljubimaca..., ne patite od dermatitisa ili psorijaze... no svejedno vas odjednom svrbi koža!? Prekomerni svrab po cijelom telu rani je znak koji telo šalje u slučaju žutice i raka gušterače. Kako se bilirubin nakuplja u krvi, pa i u koži, uzrokuje svrab i pre nego koža postane žuta. Javite se lekaru!
Mokraća vam je tamnije, smeđe boje
Ovaj simptom također je povezan sa žući. Iako tamnija mokraća može biti znak dehidracije, također može biti i jedan od prvih znakova žutice. Naime, kako tumor gušterače uzrokuje manje izlučivanje žuči i povećava razinu bilirubina u krvi, urin postaje smeđe boje. Napravite test, povećajte unos vode i vodite brigu da pijete dovoljno tekućine. Ako ni tada mokraća ne postane normalne boje, posjetite liječnika.
Izgledate kao da ste trudni
Nadimanje nakon obilnog obroka, ili, kod žena, u predmenstrualnoj fazi, potpuno je normalna pojava. Međutim, ako se takvo stanje pojavilo odjednom i traje već danima - to je razlog za reakciju. Naime, nije normalno da izgledate kao da ste u četvrtom mesecu trudnoće, osim ako tome nisu razlog pretilost ili, doista, trudnoća. Do toga dolazi zato što rak gušterače raste i gura okolne organe koji onda rastežu trbuh. Iako su i muškarci i žene skloni ignoriranju ovog simptoma, ovakvu pojavu ne treba prećutati lekaru. Treba znati i kako je nadimanje jedan od ranih simptoma raka jajnika.
Često vas bez razloga boli trbuh
Kada nekog od nas nije bolio trbuh? I ništa strašno se nije dogodilo, zar ne? Osim što smo možda češće posjećivali toalet... No, bol u trbuhu također se nalazi na listi ranih simptoma ovog zloćudnog karcinoma. Zbog svog specifičnog položaja, rak na gušterači može uzrokovati bol u trbuhu bez nekog posebnog razloga. Primetite li da vam se to događa često, svakako je razlog da posetite lekara.
Nemate apetita, a niste jeli
Ako primetite da slabo jedete, a niste siti ili, pak, da vas odjednom ne privlači vaša omiljena hrana, već vam se na sam spomen jela javlja mučnina - posetite lekara. Nedostatak apetita može biti simptom mnogih bolesti, pa i onih zloćudnih te je potrebno odmah reagirati. Kod raka gušterače nedostatak apetita javlja se zato što tumor počinje pritiskati želudac, koji iz tog razloga ima osjećaj "punine", iako je prazan.
Neočekivano gubite na težini
Niste na dijeti, ne trenirate ništa više ili jače nego inače, a nije baš i da pazite što jedete!? Unatoč tome, počeli ste gubiti na težini i to onako - baš, baš. Rak gušterače koji uzrokuje gubitak apetita može dovesti do naglog i velikog gubitka težine. Točnije, više od 5 posto ukupne telesne težine u roku od šest meseci. Ako je tako, posetite lekara.
Boli vas u donjem delu leđa
Kao što se vidi od napred (nadimanjem u trbuhu), tako se rak gušterače može "videti" i od iza tako što vas odjednom, bez posebnog razloga, bole leđa, odnosno donji deo leđa. Naime, kako raste, već smo rekli, rak gušterače počinje gurati okolne organe. Ti organi počnu raditi pritisak na kralješnicu i leđne mišiće, uzrokujući konstantnu tupu bol. Ovaj simptom posebno su sklone ignorisati žene, koje kralježnica i inače boli pre i za vreme menstruacije.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Novi.ba)