Foto: Shuterstock

olakšice

U 2020. OLAKŠICE ZA PRIVREDNIKE: Porez na dobit se menja, evo šta je sa PDV-om!

Skupština Srbije usvojila je krajem prošle godine set poreskih zakona među kojima su i izmene Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje

Objavljeno: 01.01.2020. 18:46h

Privrednici u Novoj godini mogu da budu sigurni u jedno - 1. januara na snagu su stupila nova poreska pravila koja znače manje državne namete po nekoliko osnova. Koliko će im ona značiti s obzirom na to da nisu veliki procenti u pitanju, zavisi od visine izdatka , ali i do načina na koji se posmatra strategija Vlade, koja je očigledno odlučna da iz godine u godinu smanjuje pojedina poreska opterećenja.

Opterećenje na zarade u 2018. godini privrednike je koštalo 63 odsto plate koju isplaćuju radniku. Prošle godine zarade su bile opterećene sa 62 odsto, a ove, 2020. sa 61 procenat. Ova mera državu je godišnje koštala nešto više od 13 milijardi dinara, a ministar finansija Siniša Mali nekoliko je puta ponovio kako će privredu po istom osnovu rasterećivati i ubuduće.

Posmatrajući region i opterećenje na zarade, samo sve zemlje , Bugarska i Severna Makedonija bolje su pozicionirane od srpskog radnika i privrednika. Praktično, porez na platu u Bugarskoj je 52 odsto, a u Severnoj Makedoniji 48 procenata. Ostale zemlje imaju veće poresko opterećenje, pojedine čak i do 79 odsto, što je za 17 procentnih poena više u odnosu na Srbiju.

Skupština Srbije usvojila je krajem prošle godine set poreskih zakona među kojima su i izmene Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje kojima se smanjuje stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje sa 26 na 25,5 odsto. Istovremeno su Usvojene su usvojene i izmene Zakona o porezu na dohodak građana kojima se povećava neoporezivi iznos mesečne zarade sa 15.300 na 16.300 dinara.

"Kad se sve sabere jasno je da su u pitanju izmene koje s jedne strane omogućavaju povoljnije uslove za privređivanje rasterećenjem privrednih subjekata, a s druge stvaraju uslove za suzbijanje sive ekonomije i podsticanje priliva investicija", ocenio je Mali i dodao da sve to treba da doprinese daljem rastu privrede i otvaranju novih radnih mesta.

PDV i porez na dobit

Što se tiče iznosa PDV situacija u Srbiji ostaje nepromenjena - 20 odsto. Opšta stopa PDV u našoj zemlji poslednji put je, inače, povećana u septembru 2012. godine, dakle pre punih sedam godina i od tada gotovo da se nije pominjalo novo povećanje.

Pre toga, država je u nekoliko navrata povećavala poreze. Kada se kriza 2008. prelila i na srpsku privredu, smanjili su se javni prihodi a povećali se rashodi pa se pojavio visok deficit. Tada je prvo povećana stopa poreza na dobit sa 10 odsto na 15, ali to nije bilo dovoljno pa je povećana i opšta stopa PDV-a sa 18 odsto na 20 odsto.

S druge strane, PDV u pojedinim zemljama u regionu značajno je veći - u Slovačkoj iznosi 27 odsto, Hrvatskoj 25, Sloveniji 22 odsto. U Rumuniji je istovremeno 19 odsto, Bugarskoj i Slovačkoj 20,

Takođe, u Srbiji ostaje ista i stopa poreza na dobit - 15 odsto. Ova stopa u Sloveniji je istovremeno 19 odsto, u Hrvatskoj 18, Rumuniji 16, a Mađarskoj 10,8 procenata.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic)