Foto: RINA/Ustupljene fotografije

Statistika je poražavajuća

Srbi, spremite se! Radari i presretači preplaviće puteve širom Srbije - evo kog datuma kreće ozbiljna akcija

Beograđani kažu da nervoza preti da preuzme kontrolu nad volanom.

Objavljeno: 07.04.2025. 18:58h

Nema kraja tragedijama na srpskim putevima. Nesreća na putu Bečej - Bačko Gradište odnela je tri života, i ponovo otvorila brojna pitanja o uzrocima takvih tragedija. Koliko ozbiljno shvatamo bezbednost na putevima i da li je ona zaista među našim prioritetima?

Statistika je poražavajuća, godišnje na našim putevima život izgubi gotovo 500 osoba. Bojana Simić doživela je saobraćajnu nesreću i iako je prošlo više desetina godina, taj događaj ostavio je neizbrisiv trag u njenom životu.

- Kamion sa prikolicom, cisterna, taj deo je prešao belu liniju i počeo da lomi haubu, moj otac je vozio. Jedva smo se izvukli, tata je nalegao na sirenu i svirao. Opet je postojala solidarnost veća nego sada - kaže Simić.

Pešaci kažu da svakodnevna šetnja gradom ponekad jeste stresna i da su vozači jako nestrpljivi.

- Apsolutno se ne osećam bezbedno kao pešak, zato što svakog dana vidim makar jedno vozilo da prođe kroz crveno svetlo, što bi značilo da smo ultra bahati.

- Nisu strpljivi, nervozni su - rekli su neki od građana.

U gradskoj vožnji, pravila često ostaju samo slovo na papiru, od prekoračenja brzine do ignorisanja migavaca i osnovne signalizacije. Beograđani kažu da nervoza preti da preuzme kontrolu nad volanom. Prema prvim rezultatima istrage, tragedija u Bečeju dogodila se zbog nepropisnog preticanja.

- Ovom prilikom bih hteo da pozovem sve učesnike u saobraćaju, da ako se odluče za preticanje, dobro naprave kalkulaciju, da li to mogu da izvrše na bezbedan način. Mi smo i prethodnih nedelja zbog ovog istog uzroka nepropisnog preticanja izgubili više ljudi na našim putevima - rekao je za Kurir televiziju Dejan Stević, potpukovnik MUP-a.

Da bismo stigli bezbedno na odredište, neophodno je poštovati saobraćajna pravila. Akcija pojačane kontrole saobraćaja na snazi je do 13. aprila, a poseban naglasak je na proveri brzine kretanja jer je to - ubica broj 1!

- Ovom prilikom, MUP je angažovao svo raspoloživo ljudstvo ali i sve uređaje. Mi ćemo biti prisutni svakog dana u maksimalnom broju sa preko 250 radarskih uređaja, ali i sa preko 20 presretača.

Istraživanja pokazuju - ukoliko svaki vozač smanji brzinu kretanja za samo 5 km/h, broj fatalnih ishoda bi se smanjio za gotovo 30%, što bi značilo da bismo bili brojniji za čak jedno celo naselje.

Bonus video:

(Espreso / Kurir / Prenela:M.S.)