bitna stavka dogovora
Znate li šta je Filadelfijski koridor? Dugo je bio fokus Netanjahuove pažnje, od izuzetne je važnosti, evo i zašto!
Filadelfijski koridor je pojas zemlje dugačak oko 14 km i širok 100 metara, koji se proteže duž granice Gaze s Egiptom, uključujući prelaz Rafa
Izrael i Hamas konačno su postigli dogovor o prestamku neprijateljstava, a jedna od važnih stavki je i kontrola nad takozvanim Filadelfijskim koridorom. Kako je u sredu objavio Reuters, pozivajući se na kopiju dogovora u koji su imali uvid, Izraelske snage će se postepeno povući iz koridora tokom prve faze, a najkasnije za 50 dana.
Filadelfijski koridor je pojas zemlje dugačak oko 14 km i širok 100 metara, koji se proteže duž granice Gaze s Egiptom, uključujući prelaz Rafa. On je definisan kao demilitarizovana granična zona nakon povlačenja izraelskih naselja i trupa iz Gaze 2005. godine i prostire se od Sredozemnog mora do prelaza Kerem Šalom prema Izraelu.
Pre 2005. godine, mirovni sporazum iz Kemp Dejvida iz 1979. godine između Izraela i Egipta dozvoljavao je Izraelu da ima ograničen broj trupa u koridoru, ali bez teškog naoružanja. Nakon izraelskog povlačenja, odgovornost za koridor preuzeli su Egipat i Palestinska uprava, pri čemu je 750 egipatskih policajaca bilo raspoređeno kako bi se sprečilo krijumčarenje, sve do 2007. godine kada je Hamas preuzeo kontrolu nad Gazom. Izrael je koridor ponovo zauzeo u maju 2024. godine tokom kopnene ofanzive u oblasti Rafa, piše The Guardian.
Uprkos brojnim naporima da se unište tuneli na obe strane granice između Egipta i Gaze, uključujući plavljenje tunela s egipatske strane i izraelske vazdušne napade, prekogranično krijumčarenje putem podzemnih ruta se nastavilo. Hamas je ove rute koristio za unos oružja, iako postoje dokazi da se poslednjih godina deo krijumčarenja oružja odvijao i preko Sredozemnog mora.
Egipat je uporno odbacivao prisustvo izraelskih vojnih snaga direktno na granici i naglašava da bi takvo prisustvo ugrozilo mirovni sporazum.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je prošle godine da namerava da izraelske trupe zadrže kontrolu nad koridorom, uključujući prelaz Rafa, nakon njegovog zauzimanja u maju, što je izazvalo zabrinutost u Egiptu.
Status Filadelfijskog koridora dugo je bio u fokusu Netanjahuove pažnje. Čak i pre nego što su izraelske trupe preuzele koridor, Netanjahu je u januaru 2024, tri meseca nakon početka rata u Gazi, izjavio da Izrael namerava da kontroliše granicu između Gaze i Egipta.
Stručnjaci su umesto prisustva izraelski vojnih snaga predlagali tehnološka rešenja, uključujući nadzor i zemaljske senzore, kako bi se efikasno kontrolisali napori Hamasa da ponovo izgradi krijumčarske tunele. Međutim, istorija pokazuje da je ključni faktor politička volja Kaira da suzbije krijumčarenje na egipatskoj strani, što je povremeno izostajalo, stvarajući probleme na obe strane granice.
Bonus video: