Foto: Gofundme

pogledajte

Bol koji trpi ovo žena ne može se opisati: 1 simptom ukazivao je na ozbiljan problem, ali ga je ignorisala!

Kada je započinjala zajednički život sa suprugom počela je da oseća prve simptome bolesti do čije dijagnoze će doći tek nakon brojnih testova i pregleda kod različitih zdravstvenih stručnjaka

Objavljeno: 09.01.2025. 07:57h > 08:22h

Emili Morton iz Adelajda svakodnevno trpi užasnu bol koju porede sa električnim udarom, a sve je počelo - sa zubima.

Devojka iz Australije čiju su zdravstvenu dijagnozu lekari opisali kao „najbolnije stanje na svetu“, na društvenim mrežama otkrila je detalje o svojoj bolesti, uključujući i neočekivani prvi simptom koji je osetila u srednjim dvadesetim godinama. Emili Morton iz Adelajda tek je započinjala zajednički život sa svojim suprugom Endijem kada je počela da oseća prve simptome bolesti do čije dijagnoze će doći tek nakon brojnih testova i pregleda kod različitih zdravstvenih stručnjaka, piše UNILAD.

Bol sličan električnom udaru

Emili je prošla kroz čitav niz skeniranja mozga i analiza krvi pre nego što joj je konačno dijagnostikovana atipična trigeminalna neuralgija, varijanta klasične trigeminalne neuralgije. Prema objašnjenju čuvene klinike Mayo, trigeminalna neuralgija je stanje koje uzrokuje intenzivnu bol sličnu električnom udaru. Obično pogađa jednu stranu lica aktiviranjem trigeminalnog živca, koji prenosi signale s lica u mozak. Kod osoba koje boluju od ove bolesti, čak i nešto što je obično bezbolno, poput pranja zuba ili nanošenja šminke, može izazvati snažnu bol, piše Večernji list.

Emili je na društvenim mrežama pojasnila zbog čega je njeno stanje atipično, odnosno po čemu se razlikuje od većine drugih slučajeva. Naime, dok se klasična trigeminalna neuralgija obično ograničava na jednu stranu lica, Emili oseća bol po celom telu.

Kada joj je postavljena dijagnoza, lekari su njeno stanje opisali kao „najbolnije poznato stanje medicini“. I dok se klasična trigeminalna neuralgija može kontrolisati nekim lekovima, lekari su za Emili jako malo mogli da učine.

Prvi simptom – bol u zubima

Govoreći za news.com.au, Emili se prisetila kada je prvi put primetila nešto neobično. Bilo je to, kako je kazala, 2022. godine, kada je počela da osećati čudnu, upornu bol u zubima. S obzirom na mesto bola, prvo je, naravno, posetila zubara – međutim, nisu pronašli uzrok.

U roku od nekoliko dana, bol se proširila na celo Emilino lice.

„Zamislite da vam stomatološka bušilica buši svaki pojedini zub 24 sata dnevno, a vi ne možete učiniti ništa da zaustavite bol. Počela sam osećati električne udare kroz obe strane lica, koje bi izazvalo bilo što što bi dotaklo moje lice“, opisala je Emili. „Bolelo me je kad bih se smejala, razgovarala i jela. Sve normalne stvari. Nema reči kojima bih opisala taj stepen bola. To je poput udara groma, zbog kojeg želite da padnete na zemlju i vrištite.“

Dve godine bez tretmana

Više od dve godine nakon početne dijagnoze, Emili još traži odgovore i rešenja za svoju bol. Nema objašnjenja zašto je razvila atipičnu trigeminalnu neuralgiju, a njena porodica potrošila je hiljade dolara pokušavajući da pronađe uzrok i delotvoran tretman.

„Osećam kao da se utrkujem s vremenom. Ovo stanje mi je oduzelo sve. Preuzima celo moje postojanje. Ceo moj život je na čekanju dok ne pronađemo nešto što će mi olakšati stanje. Živim dan po dan i nadam se“, kaže nesrećna žena.

Emili i njen suprug sada žive s Emilinom majkom jer 28-godišnjakinja više ne može da radi.

Nada je u novoj vrsti neurohirurgije

Međutim, nova vrsta neurohirurgije koja se razvila u Australiji, nazvana MRI vođen ultrazvukom, nudi tračak nade za Emili jer koristi revolucionarne tehnike za prekidanje signala bola prema mozgu. Postupak košta više od 40 hiljada australijskih dolara odnosno 24.800 američkih dolara, uz troškove putovanja i rehabilitacije, pa je Emilina sestra pokrenula GoFundMe kampanju kako bi pokrila troškove. Do kraja 2024, stranica je prikupila više od 23.720 australijskih dolara.

Emili je izjavila kako je zapanjena podrškom koju je dosad primila, te se nada da će, ako istraživanja dovedu do leka za ovo stanje, postati snažna zagovornica ljudi s nevidljivim „misterioznim“ bolestima.

„Želim da znaju da nisu sami, želim da veruju u nauku koja se razvija, i želim da se udružimo i borimo za bolje zdravstvene usluge“, poručila je.

Bonus video:

(Espreso/Večernji list/Nova/prenela:B.S.)