Đorđa Meloni i Aleksandar Vučić, Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

ITALIJANKA OTVARA ŠAMPANJAC

Bila je crna ovca, a sad je najmoćnija žena Evrope! Pazite samo šta je Tramp rekao za lepu Đorđu, ori se planeta!

Za manje od jedne decenije, liderka desničarske partije Braća Italije prošla je put od ultranacionalističke političarke do premijerke Italije

Objavljeno: 08.01.2025. 09:37h

"Politiko" ju je proglasio najmoćnijom ličnošću u Evropi, a samo nekoliko dana kasnije ova "titula" je još jednom potvrđena nakon pada vlade Olafa Šolca. Dok se Nemačka i Francuska, dve zemlje koje su smatrane motorom Evropske unije (EU), nalaze u političkoj i ekonomskoj krizi, snovi italijanske premijerke Đorđe Meloni konačno se ostvaruju. Ona je sada ključni igrač u Evropi, ali i rado viđen gost Ilona Maska i Donalda Trampa u Vašingtonu.

Za manje od jedne decenije, liderka desničarske partije Braća Italije prošla je put od ultranacionalističke političarke do premijerke Italije. Uspela je da se etablirala kao figura sa kojom Brisel, a sada i Vašington, mogu da posluju, naveo je "Politiko" u objavi kojom je Đorđa Meloni proglašena ličnošću godine.

Melonijeva je političku karijeru započela kao aktivistkinja u omladinskom krilu neofašističkog italijanskog socijalnog pokreta i hvalila je diktatora Benita Musolinija kao "dobrog političara koji je učinio sve što je učinio za dobrobit Italije". Upravo ona je bila na čelu talasa koji vuče evropsku politiku ka krajnjoj desnici.

Nesposobnost konvencionalnih političara da se suprotstave sve popularnijem ultranacionalističkom narativu i njihova spremnost da sarađuju sa Melonijevom na evropskoj sceni, omogućavaju 47-godišnjoj premijerki Italije da stekne ogromnu moć u trenutku kada Evropi nedostaju moćni centristi koji predvode blok.

Njena moć postala je znatno veća nakon pada nemačke vlade i poraza kancelara Olafa Šolca, ali i političke krize u Francuskoj, gde je predsednik Emanuel Makron nedavno imenovao novog premijera.

Đorđa Melonifoto: EPA-EFE/FABIO CIMAGLIA

Raste moć Đorđe Meloni u Italiji i Evropi

Melonijeva je sada najistaknutiji desničarski lider u Evropi.

Njena vlada kombinuje mešavinu nacionalnog konzervativizma i pragmatizma o ključnim pitanjima kao što su ekonomija, fondovi EU i imigracija. Za razliku od nekih prethodnih italijanskih lidera, ona je zadržala uglavnom konstruktivan odnos sa institucijama EU, izbegavajući direktnu konfrontaciju dok je brani nacionalne interese Italije.

S obzirom da je Nemačka politički oslabljena, a Francuska suočena sa velikom nestabilnošću, Melonijeva se sve više smatra predvodnikom u Evropi, naročito kada je reč o ovim pitanjima:

  • Migracije: Meloni se zalaže za strožu kontrolu, usklađujući se sa drugim desničarskim evropskim liderima, ali ipak radi u okviru EU kako bi podstakla reforme
  • Ekonomija: Oslanjanje Italije na fondove EU za oporavak vezuje je za Brisel, ali ona to pragmatično koristi da poveća svoj kredibilitet
  • Savezi: Melonijeva neguje odnose sa zemljama Centralne i Istočne Evrope, posebno Poljskom i Mađarskom, kako bi ojačala svoj uticaj

Kombinacija nacionalističke retorike i umerenog pragmatizma omogućava Melonijevoj da oformi savez sa različitim frakcijama unutar evropske desnice.

Za razliku od omraženijih lidera poput Viktora Orbana, ona održava dijalog sa mejnstrim liderima EU, što je čini potencijalnim ujediniteljem konzervativne desnice širom Evrope.

Đorđa Meloni i Viktor Orbanfoto: Attila KISBENEDEK / AFP / Profimedia

Sve veći uticaj Đorđe Meloni mogao bi da preoblikuje prioritete EU, posebno po pitanju migracija, energetske nezavisnosti i odbrane.

Idilični odnosi sa Trampom i Maskom

Pored uticaja u Evropi, Italija se sada izdvaja kao jedan od najvećih posrednika između Amerike i Evropske unije (EU). Melonijeva je uspela da postavi Rim u centar pažnje, posebno u kontekstu odnosa sa SAD pod Donaldom Trampom. Njihov odnos, ojačan prijateljstvom Melonijeve sa Ilonom Maskom, mogao bi da preokrene prethodno napetu dinamiku između Evrope i SAD.

Italija se nalazi u jedinstvenoj poziciji da deluje kao most između SAD i Evrope, ocenio je CNN u analizi koja je sprovedena nakon susreta Trampa i Melonijeve na otvaranju katedrale Notr Dam u Parizu. Sa stabilnom vladom i popularnošću Melonijeve, Italija ima priliku da utiče na međunarodne odnose u trenutku kada su druge evropske zemlje suočene sa političkim krizama.

Melonijeva i Tramp, iako politički slični, ne slažu se oko svih globalnih konflikata. Meloni je, na primer, velika podrška Ukrajini. Ipak, Tramp je izjavio da su se odlično slagali tokom zajedničke večere u Parizu, nazivajući Melonijevu "živom vatrom" i izrazivši nadu da mogu "malo ispraviti svet".

Ilon Mask, koji je već izgradio snažno prijateljstvo sa Melonijevom, može biti ključni faktor u povezivanju Italije i SAD.

Aplauzi na Floridi: "Osvojila je Evropu"

U prilog tome govori i činjenica da je Melonijeva za vikend aplauzima dočekana na Floridi, u Trampovom odmaralištu Mar-a-Lago.

Ona je doputovala na Floridu u nastojanju da ojača veze s Trampom pre inauguracije 20. januara.

- Ovo je vrlo uzbudljivo. Ovde sam s fantastičnom ženom, premijerkom Italije. Ona je osvojila Evropu - rekao je Tramp okupljenima u Mar-a-Lagu.

Bonus video:

(Espreso/ Blic/ Prenela: T.M.)