situacija van kontrole!
Premijer iz EU uputio jezive pretnje Ukrajini, preti eskalacija situacije: Odmotava se klupko, ovo je neverovatno!
Preokret se počeo nazirati na jesen: krajem oktobra Fico dao je intervju ozloglašenoj ruskoj ratnoj propagandistkinji Olgi Skabejevoj, poznatoj po pozivima Putinu da Evropu napadne atomskim bombama
Dok su se obični građani Slovačke pripremali da proslave katolički Božić i Novu godinu, njihov populistički premijer bio je zauzet nizom diplomatskih pregovora u Briselu i Moskvi pokušavajući da obezbedi kontinuirano snabdevanje zemlje ruskim gasom.
Slovački premijer Robert Fico izazvao je ozbiljan spor s Ukrajinom zbog obustave tranzita gasa. Ali, nije reč o pretećoj energetskoj krizi, već o unutrašnjim političkim problemima Slovačke.
Skretanje pažnje
U unutrašnjoj politici Slovačke pitanje Ukrajine već duže vreme izaziva tenzije. Fico, nominalno socijaldemokrata a faktički desničarski populista, sada je zbog obustave tranzita gasa u Ukrajini izazvao ozbiljan diplomatski sukob. Fico je u četvrtak takođe zapretio da će "značajno smanjiti podršku" ukrajinskim izbeglicama u Slovačkoj.
Ali, kako piše "Dojče vele" (DW), nije tu reč o navodnoj energetskoj krizi u Slovačkoj, već o pokušaju skretanja pažnje sa unutrašnjih problema, poput drastičnog programa štednje i sve dublje krize koalicije i vlade.
Ficova tročlana koalicija, sastavljena od levih i desnih populista, od preuzimanja vlasti u oktobru 2023. poznata je po proruskim stavovima. Ipak, premijer je do sada uglavnom podržavao ukrajinsku politiku Evropske unije.
Poseta Moskvi
Preokret se počeo nazirati na jesen: krajem oktobra Fico dao je intervju ozloglašenoj ruskoj ratnoj propagandistkinji Olgi Skabejevoj, poznatoj po pozivima Putinu da Evropu napadne atomskim bombama. Smeškajući se šarmantno, kritikovao je EU zbog „produžavanja rata“ u Ukrajini i obećao da će 9. maja 2025. prisustvovati paradi u Moskvi povodom 80. godišnjice završetka Drugog svetskog rata.
Fico je otputovao u Moskvu već 22. decembra i na sastanku s Putinom navodno razgovarao o rešenju slovačkog problema sa gasom. Jer, Ukrajina je već dugo najavljivala da će 1. januara 2025, po isteku važećeg ugovora s Rusijom, trajno obustaviti tranzit ruskog gasa. Slovački premijer nije izneo detalje razgovora, a ostalo je nejasno i kako je stigao u Moskvu, odnosno kojim putem je otišao.
Nedelju dana kasnije, Fico je samo izjavio da je Putinu ponudio da Slovačka može biti mesto i neutralni posrednik za mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine. Istovremeno je zapretio Ukrajini da će Slovačka obustaviti isporuku struje svom susedu ako se tranzit gasa zaista prekine, dok je ministar odbrane Robert Kalinjak preporučio je Ukrajini da „odustane od teritorija“.
"Slovačke rezerve popunjene iznad proseka"
Kako piše "Politiko", uprkos tome, nekoliko dana nakon što je dotok gasa obustavljen, predviđanja o nestašicama su se pokazala netačnim, a cene nisu drastično porasle.
Prema statističkim podacima udruženja Gas i infrastruktura Evrope (GIE), slovačke rezerve gasa su popunjene više od tri četvrtine, što je iznad sezonskog proseka, dok su rezerve Mađarske na oko 68%. Ostale članice EU koje su ranije zavisile od ruskog gasovoda, poput Austrije i Češke, takođe imaju značajne zapremine u skladištu.
- Naravno, nema krize - rekao je "Politiku" Loren Rusekas, vodeći stručnjak za tržišta gasa i izvršni direktor kompanije "S&P globala".
- Nema problema sa snabdevanjem za Slovačku ili obližnje zemlje poput Austrije i Češke. Postoji relativno visok kapacitet skladištenja u poređenju sa potražnjom, tako da čak i da nema alternativnih izvora, ne bi bilo problema sa snabdevanjem. A postoji mnoštvo alternativa - rekao je on.
Uticaj na Evropu
Fico je rekao da će Slovačka izgubiti 500 miliona evra godišnje od naknada za tranzit gasa, a da će EU zbog obustave isporuke ruskog gasa preko Ukrajine imati finansijski teret od 60 do 70 milijardi evra. On je rekao da će taj iznos zemlje članice EU plaćati u višim cenama gasa i struje.
Međutim, Mihal Kocurek, stručnjak za energetiku u češkoj konsultantskoj firmi EGU, smatra da će uticaj na EU u celini biti marginalan.
- Usudio bih se čak reći da je jedan rizik – s kojim su se trgovci konstantno suočavali, koji je bio konstantno manipulisan i podizao cenu – konačno nestao. Vrlo brzo će postati očigledno da je Slovačka dobro snabdevena i da nema problema, te da cene na tržištu EU padaju - rekao je on.
Da li je Fico uopšte verovao u krizu?
Sada neki dovode u pitanje da li je Fico uopšte verovao da bi kriza mogla da nastupi.
Prema ekonomisti GLOBSEC-a Vladimiru Vanu, Slovačka je bila dobro pripremljena za isticanje ugovora o tranzitu gasa, za šta je ukazao da se dugo očekivalo i teško da je iznenađujuće.
- Slovačka se pripremala za ovu situaciju od početka invazije (na Ukrajinu) - rekao je on "Politiku".
Zelenski: „Drugi energetski front protiv Ukrajine“
Izjave iz Slovačke izazvale su zaprepašćenje i ogorčenje u Kijevu. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski optužio je slovačkog premijera da je „po nalogu Putina otvorio drugi energetski front protiv Ukrajine“. Oštre kritike Ficu i njegovoj proruskoj politici stigle su i iz redova slovačke opozicije, kao i iz pojedinih drugih zemalja EU, među kojima je i Češka, piše DW.
Činjenica je da su neki političari iz Ficove stranke Smer-SD već godinama poznati po proruskim stavovima, koji su neretko izazivali zaprepašćenje. Na primer, sadašnji ministar spoljnih poslova Juraj Blanar, pre nego što je stupio na dužnost, bio je jedan od retkih poslanika slovačkog parlamenta koji su glasali protiv rezolucije kojom se Rusija osuđuje za ratne zločine u Buči.
U poređenju s tim, Fico je smatran umerenim proruskim predstavnikom svoje stranke.
Tranzitne takse za gas – dvostruki gubitak
Ficov sadašnji zaokret verovatno je povezan s brojnim ekonomskim i unutrašnjopolitičkim teškoćama Slovačke. Ta zemlja ima jedan od najvećih budžetskih deficita u evrozoni – 2024. iznosio je oko šest procenata.
Nekada je trgovina ruskim gasom značajno punila slovački budžet. Slovačka je, osim što je sama koristila ruski gas, bila i tranzitna zemlja za druge evropske države, zarađujući oko pola milijarde evra godišnje na tranzitnim taksama. Taj izvor prihoda sada nestaje.
Gasna stanica u Užgorodu u Ukrajini kod granice sa Slovačkom
Slovačka će verovatno morati da poveća cene energije, jer sada uvozi gas iz zapadnih zemalja i za to plaća tranzitne takse.
Ficova vlada, koja je na vlast obećavajući mnoštvo olakšica, primorana je da uvede oštre mere štednje i poveća poreze. Od 1. januara 2025. standardna stopa PDV-a povećana je s 20 na 23 procenta, dok je snižena stopa za mnoge grupe proizvoda porasla sa deset na 19 procenata. Veće kompanije ubuduće će plaćati višu stopu poreza na dobit. Smanjeni su i izdaci za podršku porodicama i penzionerima.
U kontekstu široko rasprostranjenih proruski nastrojenih simpatija među stanovništvom Slovačke, Fico sada krivi Ukrajinu i antirusku sankcionu politiku EU za ekonomske probleme svoje zemlje, piše DW.
Prevremeni izbori?
Ukrajina služi i iz drugog razloga kao sredstvo za skretanja pažnje: Ficova već ionako heterogena koalicija već mesecima prolazi kroz duboku krizu.
Grupa posebno nacionalističkih i proruski orijentisanih političara napustila je u oktobru 2024. frakciju najmanje koalicione stranke, Slovačke nacionalne stranke (SNS). Od tada, koalicija u parlamentu ima većinu od samo jednog glasa. S druge strane, unutar stranke Hlas, druge po veličini u koaliciji, postoje poslanici kojima je Ficova desničarsko-populistička i proruska politika previše radikalna. Oni indirektno prete izlaskom iz koalicije. Zbog toga se kao mogući scenario razmatraju prevremeni izbori.
U međuvremenu, još uvek nije jasno kako će se završiti spor s Ukrajinom i da li će slovački premijer ispuniti ili uopšte moći da ispuni svoju pretnju o obustavi isporuke struje Ukrajini.
Jedno je, međutim, izvesno: pitanje gasa moglo bi postati i pitanje političke budućnosti Fica i njegove vlade, zaključio je DW.
Kako je Fico pretio Ukrajini?
Slovačka će izgubiti 500 miliona evra godišnje tranzitne naknade zbog odluke predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog da ne produži ugovor s Rusijom o isporuci ruskog gasa preko Ukrajine, izjavio je danas slovački premijer Robert Fico preko Fejsbuka i najavio recipročne mere.
Slovačka novinska agencija TASR je prenela da je Fico u video-poruci rekao da je njegova partija Smer-SD spremna da pregovara sa svojim koalicionim partnerima o uvođenju recipročnih mera, uključujući prekidanje snabdevanja struje Ukrajini kao i ograničavanju podrške ukrajinskim državljanima u Slovačkoj.
"Verujem da će koalicioni partneri takođe videti situaciju oko prekida tranzita gasa kao ekstremno ozbiljnu i dostojnu suverenog odgovora suverene Slovačke. Jedina alternativa za suverenu Slovačku je da se nastavi tranzit ili da se traže kompenzacioni mehanizmi da se nadoknadi gotovo 500 miliona evra javnih finasija", rekao je Fico.
Očekuje se da će delegacija Vlade iduće nedelje učestvovati u pregovorima u Briselu, rekao je Fico i dodao da posle toga planira da da sazove savet koalicije i zatim sastanak Vlade gde koalicioni partneri treba da razgovaraju o recipročnim merama protiv Ukrajine.
Pored gubitka od 500 miliona evra za Slovačku premijer je proračunao da će Evropska unija kao celina snositi teret od 60 do 70 milijardi evra. Ovu sumu će platiti zemlje članice večim cenama gasa i struje, rekao je Fico.
"Ruska Federacija neće biti oštećena praktično ni na koji način. Samo će SAD profitirati od odluke predsednika Zelenskog kroz povećani izvoz gasa Evropi", dodao je premijer Slovačke.
Ugovor o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine istekao je 31. decembra i nije obnovljen, te je od 1. januara prekinuta isporuka ruskog gasa tim putem.
Evropska komisija je danas saopštila da nema problema sa snabevanjem gasom po isteku sporazuma o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine i da su obezbeđene alternativne rute.
Bonus video: