ŠTA SE OVO DEŠAVA?!
Samo je ovo falilo, premijer iz EU uputio JEZIVE PRETNJE UKRAJINI: Situacija van kontrole, preti eskalacija, KLUČA!
Kriza je počela 1. januara 2025. godine
Slovačka će izgubiti 500 miliona evra godišnje tranzitne naknade zbog odluke predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog da ne produži ugovor s Rusijom o isporuci ruskog gasa preko Ukrajine, izjavio je danas slovački premijer Robert Fico preko Fejsbuka i najavio recipročne mere.
Slovačka novinska agencija TASR je prenela da je Fico u video-poruci rekao da je njegova partija Smer-SD spremna da pregovara sa svojim koalicionim partnerima o uvođenju recipročnih mera, uključujući prekidanje snabdevanja struje Ukrajini kao i ograničavanju podrške ukrajinskim državljanima u Slovačkoj.
"Verujem da će koalicioni partneri takođe videti situaciju oko prekida tranzita gasa kao ekstremno ozbiljnu i dostojnu suverenog odgovora suverene Slovačke. Jedina alternativa za suverenu Slovačku je da se nastavi tranzit ili da se traže kompenzacioni mehanizmi da se nadoknadi gotovo 500 miliona evra javnih finasija", rekao je Fico.
Očekuje se da će delegacija Vlade iduće nedelje učestvovati u pregovorima u Briselu, rekao je Fico i dodao da posle toga planira da da sazove savet koalicije i zatim sastanak Vlade gde koalicioni partneri treba da razgovaraju o recipročnim merama protiv Ukrajine.
Pored gubitka od 500 miliona evra za Slovačku premijer je proračunao da će Evropska unija kao celina snositi teret od 60 do 70 milijardi evra. Ovu sumu će platiti zemlje članice večim cenama gasa i struje, rekao je Fico.
"Ruska Federacija neće biti oštećena praktično ni na koji način. Samo će SAD profitirati od odluke predsednika Zelenskog kroz povećani izvoz gasa Evropi", dodao je premijer Slovačke.
Ugovor o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine istekao je 31. decembra i nije obnovljen, te je od 1. januara prekinuta isporuka ruskog gasa tim putem.
Evropska komisija je danas saopštila da nema problema sa snabevanjem gasom po isteku sporazuma o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine i da su obezbeđene alternativne rute.
Zelenski situaciju nazvao "jednim od najvećih poraza Rusije"
Kraj tranzita ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine je jedan od najvećih poraza Moskve, rekao je juče ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, osuđujući "ciničnu energetsku ucenu" Rusije, uprkos zabrinutosti nekoliko istočnoevropskih zemalja.
"Kada je (predsednik Rusije Vladimir) Putin preuzeo vlast u Rusiji pre više od 25 godina, godišnji obim gasa koji se šalje preko Ukrajine u Evropu iznosio je više od 130 milijardi kubnih metara. Danas je tranzit ruskog gasa na nuli, što je jedan od najvećih poraza Moskve", napisao je Zelenski na društvenim mrežama.
Najava Kijeva o okončanju tranzita ruskog gasa preko teritorije Ukrajine izazvala je zbunjenost u Evropi, ali paniku u Moldaviji, koja je jedina izrazito zavisna od te gasne rute.
Iako je zavisnost evropskog kontinenta od ruskih energenata značajno smanjena od početka rata u Ukrajini, države koje se nalaze na istoku i dalje dobijaju velike količine gasa i nafte iz Moskve.
Situacija je najkritičnija u Moldaviji. Bivša sovjetska republika proglasila je vanredno stanje nakon što su pregovori sa Gaspromom propali, navodeći kao razlog finansijski spor i odbijajući da razmotri alternativne pravce.
Moldavske vlasti su juče saopštile da se i proruski separatistički region Pridnjestrovlja nalazi u teškoj situaciji pošto su prekinute isporuke ruskog gasa Evropi preko Ukrajine.
"Region prolazi kroz tešku situaciju nakon što je lokalni snabdevač Tiraspoltransgas prekinuo snabdevanje prirodnim gasom i grejanjem, što je pogodilo lokalitete i javne institucije", rekao je portparol vlade Danijel Voda na društvenoj mreži Telegram, pozivajući Rusiju da, kako je rekao - prestane sa ucenama.
Moldavska vlada je ranije najavila drastične mere za smanjenje potrošnje električne energije, uključujući ograničavanje osvetljenja u javnim zgradama i manje korišćenje liftova.
Rusija i dalje može da dostavlja gas u Mađarsku, Tursku i Srbiju preko Turskog toka, gasovoda koji prolazi preko Crnog mora.
Ruska kompanija Gasprom potvrdila je da su isporuke preko Ukrajine u Evropu zaustavljene 1. januara u 6.00 sati po centraloevropskom vremenu.
Moskva je isporuke gasa preko Ukrajine sprovodila od 1991.
Iako su trenutne posledice blage, stateški i simbolički uticaj na celu Evropu je ogroman.
Rusija je izgubila važno tržište, ali njen predsednik Vladimir Putin kaže da će najviše ispaštati zemlje Evropske unije.
EU je znatno smanjila uvoz gasa iz Rusije od početka invazije na Ukrajinu 2022. godine, ali nekoliko zemalja na istoku bloka i dalje prilično zavisi od ruskog gasa, koji Moskvi donosi godišnje prihode od pet milijardi evra.
Udeo ruskog gasa u ukupnom uvozu tog energenta u EU bio je 40 odsto 2021, dok je u 2023. iznosio manje od 10 odsto, pokazuju podaci.
Ali, neke članice poput Slovačke ili Austrije, nastavile su da uvoze značajne količine gasa iz Rusije.
Austrijsko regulatorno telo za energetiku ne očekuje smetnje u snabdevanju pošto je ta zemlja napravila rezerve i počela da uvozi gas od više različitih dobavljača.
U Slovačkoj je zaustavljanje isporuke kroz Ukrajinu dovelo do ozbiljnih tenzija, jer je kroz tu centralnoevropsku državu prolazi glavni gasovod kojim je ruski gas stizao do Austrije, Mađarske i Italije, a Slovačka je za to naplaćivala i tranzitne takse.
Sada će Slovačka morati da plati više za dotok gasa drugim gasovodima, kažu slovački zvaničnici.
Cene tog energenta za potrošače će porasti u 2025, objavili su početkom decembra iz energetskog nadzornog tela Slovačke.
Prekid ugovora o isporuci gasa imaće „drastične" posledice po zemlje Evropske unije, ali ne i po Rusiju, smatra slovački premijer Robert Fico u sredu, prenosi Rojters.
Fico, koji je bio u iznenađujućoj poseti Moskvi, gde se susreo sa Putinom, prošlog petka je zapretio da će obustaviti isporuku električne energije Ukrajini.
Zelenski je zbog toga optužio Fica da pomaže Putinu „da finansira rat i slabi Ukrajinu".
„Fico uvlači Slovačku u pokušaje Rusije da prouzrokuje još patnje Ukrajincima", smatra Zelenski.
Poljska je ponudila pomoć Kijevu ako Slovačka prekine dostavu struje, koja je za Ukrajinu ključna zato što su njena postrojenja za proizvodnju električne energije pod stalnim ruskim napadima.
Postoje alternativni gasovodi za međunarodno tržište, poput onih u Hrvatskoj, Nemačkoj i Poljskoj, kaže Radoslav Sikorski, poljski ministar spoljnih poslova, za BBC.
„Treba koristiti te rute kako Rusija ne bi zarađivala od prodaje nafte i gasa Evropskoj uniji", smatra.
Poljska uvozi gas iz Amerike, Katara i Severnog mora, dodaje.
„Koliko ja znam, sve zemlje imaju alternativne rute na raspolaganju", kaže Sikorski.
Moldavija, koja nije deo EU, mogla bi da bude značajnije pogođena istekom ugovora.
Veliki deo struje dobija iz elektrane koja radi na ruski gas.
To je izvor električne energije i za Transnistriju, odmetnutu moldavsku oblast koju podržava Rusija, u kojoj živi oko 300.000 ljudi i koja je smeštena na granici sa Ukrajinom.
Gasprom je saopštio 28. decembra da će obustaviti isporuke gasa Moldaviji 1. januara zbog neizmirenih dugovanja.
Moldavski premijer Dorin Recean je negirao navode o dugu i optužio Rusiju da koristi „energente kao političko oružje".
Potez ruske kompanije će ostaviti Transnistriju „bez osvetljenja i grejanja u sred zime", dodao je on u objavi na društvenim mrežama.
Transnistrija je ostala bez grejanja i tople vode „zbog privremene obustave dotoka gasa" u 7.00 sati po lokalnom vremenu u sredu, saopštili su iz energetske kompanije Tirasteploenergo na platformi Telegram.
Stanovništvu savetuju da se obuku toplo, da se porodice okupljaju u jednoj prostoriji, okače ćebad ili debele zavese na prozore i koriste električne grejalice.
Očekuje se da će u sredu uveče temperatura pasti ispod nule.
Bolnice i dalje dobijaju gas, kazali su iz kompanije.
Vlada preduzima mere kako bi se osiguralo stabilno snabdevanje strujom, ali se poziva stanovništvo da štedi energiju, kazao je Konstantin Borosan, ministar energetike Moldavije.
Od sredine decemebra na snazi je vanredno stanje u energetskom sektoru te zemlje, koje će trajati ukupno 60 dana.
Moldavska predsednica Maja Sandu optužuje Kremlj za „ucenu", čiji je cilj da destabilizuje Moldaviju pred opšte izbore 2025.
Evropska unija je alternativu za ruski gas pronašla u tečnom naftnom gasu iz Katara i Amerike, kao i gasu koji preko gasovoda stiže iz Norveške od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Evropska komisija je u decembru predstavila plan da potpuno zameni dotok ruskog gasa kroz Ukrajinu drugim izvorima.
Bonus video:
(Espreso/Beta/Preneo: V.Š)