Sergej Jesenjin, Foto: Wikipedia

TEŽAK ODNOS

Majka alkoholičarka je Sergeja Jesenjina brutalno kažnjavala: A onda joj je on posvetio ove stihove, JEZIVO!

Majka je volela Jesenjina više nego što je on sam voleo sebe i motivisala ga da ostvaruje velika dela od najranijeg detinjstva

Objavljeno: 31.12.2024. 13:10h

Iako je dostupno mnogo knjiga koje se bave kasnijim godinama Jeseninovog života, uključujući i sveobuhvatne biografije koje detaljno prikazuju svaki trenutak njegovog postojanja, malo se govorilo o tome kakav je odnos Jesenjin imao sa majkom, kojoj je, između ostalih, posvetio i svoju najemotivniju poemu pod nazivom "Pismo majci".

Jesi l’ živa, staričice moja?

Sin tvoj živi i pozdrave ti šalje.

Nek uveče nad kolibom tvojom

Ona čudna svetlost sja i dalje.

Pišu mi da viđaju te često

Zbog mene veoma zabrinutu

I da ideš svaki čas na cestu

U svom trošnom starinskom kaputu.

U sutonu plavom da te često

Uvek isto priviđenje muči:

Kako su u krčmi finski nož

U srce mi zaboli u tuči.

Nemaj straha! Umiri se, draga!

Od utvare to ti srce zebe.

Tako ipak propio se nisam

Da bih umro ne videvši tebe.

Kao nekad, i sada sam nežan,

I srce mi živi samo snom,

Da što pre pobegnem od jada

I vratim se u naš niski dom.

Vratiću se kad u našem vrtu

Rašire se grane pune cveta.

Samo nemoj da u ranu zoru

Budiš me ko pre osam leta.

Nemoj budit odsanjane snove,

Nek miruje ono čega ne bi:

Odveć rano zamoren životom,

Samo čemer osećam u sebi.

I ne uči da se molim. Pusti!

Nema više vraćanja ka starom.

Ti jedina uteha si moja,

Svetlo što mi sija istim žarom.

Umiri se! Nemoj da te često

Viđaju onako zabrinutu,

I ne idi svaki čas na cestu

U svom trošnom starinskom kaputu.

Majka je volela Jesenjina više nego što je on sam voleo sebe i motivisala ga da ostvaruje velika dela od najranijeg detinjstva.

Iako odnos između majke i sina nije uvek bio jednostavan, a njeni odgojni metodi nisu uvek bili ispravni, video materijali ne ostavljaju mesta sumnji u njenu duboku ljubav prema svom Sergeju.

foto: Wikipedia

" Rodila sam ga na selu. Bili smo uvek više siromašni nego bogati. Govorila sam mu od malena da za život mora sam da zaradi, da ne otima ničije i ne želi ništa tuđe. Mnogo je čitao, sve i svašta. Žao mi ga je bilo što toliko čita - iscrpljivao se. Prilazila sam noću da ugasim svetlo da bi legao da spava. Ali nije obraćao pažnju na to - ponovo bi upalio svetlo i čitao", tako počinje svoj intervju skromna starica u marami sa iznenađujuće čistim i prijatnim govorom.

Kao da je oživela epoha koja nas povezuje sa svetom pesnika srebrnog veka, ona se pojavila da nam ispriča o najdragocenijem što je imala u životu - svom sinu, Sergeju Jesenjinu.

Jesenjin je imao ambivalentan odnos prema majci, ponekad osećajući da je siroče zbog odsustva oca i nepravde koju je trpeo kao dete jer mu se majka odala alkoholu. Ova složenost odnosa između majke i sina često se održavala u njegovim stihovima i pesmama.

Majka Sergeja Jesenjina, bez obzira na sve, ostavila je neizbrisiv pečat na njegovoj duši i kreativnom izražavanju. Njen uticaj se ogleda u njegovoj dubokoj emotivnosti, ljubavi prema ruskoj provinciji i seoskom životu, kao i u njegovoj beskrajnoj potrazi za ljubavlju i istinom.

Na kraju, majka Sergeja Jesenjina igrala je ključnu ulogu u oblikovanju njegovog karaktera i umetničke vizije. Njena prisutnost, kako pozitivna tako i izazovna, pomogla mu je da postane jedan od najcenjenijih i najvoljenijih pesnika u ruskoj književnosti, čiji stihovi i danas diraju srca ljudi širom sveta.

Nesređen život njegove majke Tatjane Fedorovne uticala je i na njeno ponašanje prema deci. Priča se da je čak znala brutalno da ih kažnjava, posebno kad je bila u alkoholisanom stanju. Međutim, na ekranu vidimo ženu koja sa iskrenom nežnošću govori o svom sinu.

"Imao je žeđ za znanjem - želeo je da zna sve. Pohađao je seosku školu do četvrtog razreda i dobio je pohvalu. Nakon toga, poslali smo ga u sedmi razred, što nije moglo svako dete sa sela sebi da priušti", rekla je njegova majka Tatjana.

Želja da se brine, da ga zaštiti od svega, čak i od prekomernog umora - sve to proviruje kroz svaku boru na izmučenom licu žene koja je morala preživeti smrt svog deteta."Sve ga je zanimalo - i starce i starice. Gde god je išao, saznao bi kako ko živi, kako ko razmišlja. Dolazio je u selo kao poznati pesnik i čitao stihove seljacima".

Bonus video:

(Espreso/Stil)