Temu, Foto: EPA-EFE Manuel Bruque

oprez

Temu i AliExpress odeća je štetna po zdravlje: Stručnjaci testirali garderobu, rezultati su zastrašujući!

Odeća sa popularnih onlajn platformi za kupovinu predstavlja opasnost po zdravlje.

Objavljeno: 30.12.2024. 11:54h

Alarmantni rezultati istraživanja - odeća sa popularnih onlajn platformi za kupovinu predstavlja opasnost po zdravlje. Sadrže toksične supstance, prema istraživanju. Ovo je veoma popularan oblik kupovine odeće u Srbiji.

Koje toksične supstance su otkrivene u odeći kupljenoj na platformama za kupovinu iz Kine?

Kupovina na platformama kao što su Temu ili AliExpress postala je svakodnevnica mnogih Srba. Međutim, nedavna istraživanja pokazuju da odeća naručena sa ovih veb lokacija može da predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik. Prema vlastima u Seulu, u odeći ovih kineskih onlajn prodavnica pronađene su alarmantno visoke koncentracije toksičnih supstanci.

foto: IMAGO / imago stock&people / Profimedia

Toksičnost premašuje sve standarde

Prema informacijama koje su agencije AFP i Interia.pl dale Business Insider-u, stručnjaci iz Južne Koreje sproveli su detaljna testiranja 26 komada odeće. Rezultati su alarmantni - testirana odeća je pokazala značajna prekoračenja dozvoljenih standarda za elemente kao što su kadmijum, olovo i ftalati. Ono što posebno zabrinjava je to što su toksične materije pronađene i u dečijoj odeći. Jedan primer je dečja jakna, u kojoj je nivo ftalata premašio normu za čak 622 puta.

Istraživanje o odeći kupljenoj na onlajn platformama

foto: Nikos Pekiaridis/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Business Insider izazvao je Temu i AliExpres da iz svoje ponude uklone proizvode koji nisu prošli testove. Podaci Mediapanel-a koje je pripremila Wirtualne Media, pokazuju da je u januaru platformu Temu posetilo 14,92 miliona. To su impresivne brojke, posebno ako se uzme u obzir da je Temu na tržištu tek dve godine. AliExpress i Shein su takođe veoma popularni, sa 8 i 6 miliona posetilaca.

Bonus video:

(Espreso/Mondo)