Narva, Estonija, Foto: Marko Mumm / AFP / Profimedia

strateški savršen

"Zmajevi zubi su postavljeni, ovde počinje Treći svetski rat"? Stručnjaci veruju da će se u ovom gradu "prelomiti"

Granični most između dve srednjovekovne tvrđave u gradu na obodima Estonije u kojem se govori ruski, mogao bi biti mesto gde počinje Treći svetski rat, piše Politiko.

Objavljeno: 25.12.2024. 14:29h

Reč je o estonskom gradu Narva, koji je stisnut duž granice Estonije sa Rusijom i koji se svakodnevno odupre, kako tvrde, stalnim provokacijama iz Moskve, od ometanja satelitske navigacije, do otetih plutača za demarkaciju granice, treštanja propagande, osmatračkih dronova…

foto: Marko Mumm / AFP / Profimedia

"Ne nameravamo da započnemo treći svetski rat, ali vidimo stalne pokušaje da nas isprovociraju da uradimo nešto što bi imalo veći uticaj", rekao je Egert Belitšev, generalni direktor estonskog odbora za policiju i graničnu stražu.

Kako objašnjava Politiko, otprilike četvrtina stanovništva Estonije od 1,4 miliona su etnički Rusi. Većina ima estonsko državljanstvo i većina oseća bliske veze sa Estonijom, ali je Kremlj "majstor iskorišćavanja etničkih razlika" pa je uvek izdejstvuje posebnu zaštitu ruske dijaspore.

To je učinjeno u Gruziji i Moldaviji i to je bio izgovor za invaziju na Ukrajinu.

foto: AP Photo Vadim Ghirda

Sada postoji bojazan i ona raste da bi Kremlj mogao da igra na istu kartu i pokuša da zauzme istočnu Estoniju, sa njenom velikom populacijom etničkih Rusa, a zatim da izazove NATO da pokrene globalni rat kao odgovor.

Nereagovanje, s druge strane, bi pokazalo da je zajednička odredba o odbrani NATO-a iz člana 5 besmislena.

Ruski predsednik Vladimir Putin čak je sugerisao 2022. godine, nedugo nakon što je Moskva pokrenula sveopšti rat protiv Ukrajine, da je Narva istorijski deo Rusije.

Narva je inače treći po veličini grad u Estoniji, i bliža je Sankt Peterburgu nego Talinu. Od oko 56.000 stanovnika, 96 odsto govori ruski, a trećina ima ruski pasoš.

Opisujući grad kao "kraj slobodnog sveta", Belitšev, etnički estonski bezbednosni zvaničnik, ne misli da su saveznici Estonije u NATO-u spremni za ono što se ovde može dogoditi.

foto: Marko Mumm / AFP / Profimedia

Oko 900 britanskih vojnika je raspoređeno u zemlji kao deo multinacionalnih NATO snaga u vazdušnoj bazi "Tapa" zapadno od Talina; Francuska takođe ima trupe tamo.

Britanska vlada se obavezala da će svoj borbeni tim 4. brigade staviti u pripravnost za brzo raspoređivanje.

NATO jeste stvorio borbene grupe u većini istočnih zemalja članica i planira da proširi te grupe u Letoniji i Litvaniji, ali se nije obavezao na to u Estoniji zbog nedostatka u britanskoj vojsci, koja ima samo dve oklopne brigade na raspolaganju.

Ako bi Rusija izvršila napad, malo je verovatno da bi snage NATO-a u "Tapi", dopunjene sa 7.700 estonskog aktivnog osoblja (povećane na 43.000 u slučaju rata), imale dovoljno vatrene moći da odbiju ofanzivu.

Štaviše, nedavna poseta belgijske delegacije bila je fokusirana na to kako da evakuiše svoje državljane.

Oči uprte u Rusiju

foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Za Talin je pitanje šta da se radi sa svojim velikim susedom na istoku egzistencijalno.

Najmanja baltička država već troši 3,4 odsto svog BDP-a na odbranu i planira da to poveća na 3,7 odsto sledeće godine, daleko ispred većih zemalja EU.

Strah u Talinu je ono što se dešava nakon što se rat u Ukrajini smiri, i ako Rusija iskoristi bilo kakvu pauzu u borbama da napadne ranjivu zemlju NATO-a.

Ta pretnja čini policiju na granici još važnijom.

"Kada dođe do invazije, već je prekasno", rekao je estonski ministar odbrane Hano Pevkur. "Moramo da pogledamo sistem ranog upozoravanja i da budemo jasni unapred da ćemo odmah reagovati ako prva osoba dođe preko granice", dodaje on.

Estonija ima dugo i gorko iskustvo ruske kolonije. Svoju nezavisnost je povratila tek 1991. godine nakon raspada Sovjetskog Saveza i od tada je požurila da pooštri veze sa EU i NATO-om.

U Narvi su već postavljeni protivtenkovski zmajevi zubi, u cilju zaštite od brze ruske invazije.

Belitsev je rekao da je plan da se svaki metar estonske granice sa Rusijom od 338 kilometara pokrije tehnologijom nadzora. Ali, to je lakše reći nego učiniti, ističe Politiko.

Prvo, postoji deo od 77 kilometara koji se proteže duž reke Narve. Rusko uklanjanje graničnih bova ovog leta dovelo je do porasta upada na teritoriju Estonije sa 18 u prethodne dve godine na 96 ove godine.

Bez plutajućih markera, estonski čuvari imaju problema sa razlikovanjem između slučajnih prestupnika i drskih pokušaja proboja u EU. "Ako u reci nema bova, to izaziva mnogo grešaka", rekao je Belitšev.

Rusko blokiranje GPS signala u toj oblasti takođe otežava praćenje aviona ili dronova i otkrivanje krijumčara, a istovremeno onemogućava čuvare da precizno odrede lokacije u divljini.

Južno od Narve, granica prolazi 126 kilometara kroz jezero Peipus, nakon čega se vijuga na jug još 136 kilometara kroz dva putna prelaza kod Koidule i Luhhamaa, u blizini mesta gde je Kohver uhvaćen, presecajući močvaru. Dok vlažan teren leti predstavlja prirodnu barijeru, on se stvrdnjava na niskim temperaturama.

“To je kao aerodrom zimi“, rekao je Belitšev. „Tamo možete sleteti avion ako želite.

Bonus video:

(Espreso/B92)