Solarna sonda, ilustracija, Foto: Irina Dmitrienko / Alamy / Alamy / Profimedia

važni dani

Sonda Parker danas „dodiruje Sunce“, a da li je preživela saznaćemo tek u petak! (VIDEO)

Sonda Parker je lansirana u avgustu 2018. kako bi iz blizine proučila Sunce

Objavljeno: 24.12.2024. 11:34h

Solarna sonda Parker danas, 24. decembra 2024, u 12.53 po srednjoevropskom vremenu biće najbliže tome da „dodirne Sunce“. Međutim, tokom ovog poduhvata, jednog od najvećih u istoriji istraživanja svemira, neće biti moguće uspostavljanje kontakta sa najbržom svemirskom letelicom, pa se neće znati da li je preživela prelet kroz Sunčevu koronu sve do 27. decembra.

- Ljude smo spustili na Mesec 1969, a na Badnji dan (po gregorijanskom kalendaru, prim. aut) 2024. dodirnućemo zvezdu – rekao je za Space.com Nour Rauafi, astrofizičar sa Univerziteta Džon Hopkins i projektni naučnik misije solarne sonde Parker.

Sonda Parker je lansirana u avgustu 2018. kako bi iz blizine proučila Sunce. Od tada je proletela pravo kroz Sunčevu koronu, spoljni deo atmosfere, a novi rekord biće dolazak na rastojanje od 6,1 miliona kilometara od površine zvezde.

Kako pojedini naučnici kažu, ako bi rastojanje između Sunca i Zemlje bilo kao fudbalski teren, sonda Parker bi se našla u petercu nama najbliže zvezde.

Parker će u 12.53 sati 24. decembra dostići brzinu od 700.000 kilometara na sat i prići će Suncu što je moguće više. Da bi u tome uspela, sonda će morati da izdrži temperaturu od 1.371 stepen, a veruje se da će uspeti u tome zahvaljujući skoro neuništivom štitu.

- Ne postoji ništa s čim može da se uporedi ovaj poduhvat. Sanjamo o ovom trenutku više od 16 godina – rekao je Rauafi.

Blizina koju danas dostigne, dodao je, verovatno je maksimum.

- Čak i ako tehnički možemo da je približimo Suncu i više, to u stvari ne možemo da uradimo jer štit nije dovoljno veliki da zaštiti letelicu. Ako priđemo bliže, senka će biti uža i potencijalno bi izložila delove sonde direktnim sunčevim zracima, a to nije nešto što želimo – rekao je Rauafi.

Dokaz o tome da je sonda preživela „dodirivanje Sunca“ stići će verovatno 27. septembra, ali ostali naučni podaci putovaće do Zemlje i duže od toga.

Naučnici se nadaju da će konačno otkriti zašto je korona Sunca stotine puta vrelija od površine, kao i šta je pokretač solarnih vetrova.

Prethodni rekord u brzini sonde Parker bio je 635.266 kilometara na sat. Kada bi neka letelica na Zemlji imala ovu brzinu, ona bi mogla da napravi 15 krugova oko planete za jedan sat ili da leti od Njujorka do Los Anđelesa za malo više od 20 sekundi.

Bonus video:

(Espreso/Space.com)