važno
Pomera se starosna granica za penziju!
Pravo na starosnu penziju stiče osiguranik Hrvatskog zavoda za penzionog osiguranje (HZMO) kada navrši 65 godina života i 15 godina penzijskog staža
U nameri ukidanja rodne diskriminacije za starosno penzionisanje, Zakonodavac je predvideo da će se svake godine za žene pomerati starosna granica za penzionisanje dok se ne izjednači s muškom.
To je proces kroz koji prolaze brojni penzioni sistemi u Evropi, ali i svetu, pa je tako i u Hrvatskoj.
Pravo na starosnu penziju stiče osiguranik Hrvatskog zavoda za penzionog osiguranje (HZMO) kada navrši 65 godina života i 15 godina penzijskog staža.
U prelaznom razdoblju, međutim, od 2020. do 2029. godine žene ostvaruju pravo na starosnu penziju prema povoljnijim uslovima, s nižom starosnom granicom.
Prema podacima HZMO-a, u 2025. godini ženama se podiže starost za penzionisanje za tri meseca u odnosu na 2024. godinu.
To znači da će od 1. januara 2025. do 31. decembra 2025. godine žene moći u starosnu penziju s navršene 63 godine i 9 meseci života.
Ova granica za žene postupno će se povećavati i izjednačiti se s uslovima za muškarce 1. januara 2030. godine.
Starosna penzija za dugogodišnjeg osiguranika
Pravo na starosnu penziju za dugogodišnjeg osiguranika uglavnom koriste osobe koje su rano ušle u svet rada.
Ovo pravo ostvaruje se kada osiguranik navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja.
U 41 godinu staža osiguranja uračunava se staž osiguranja u efektivnom, stvarnom trajanju.
Pravo na starosnu penziju za dugogodišnjeg osiguranika ne može steći osiguranik koji ispunjava uslove za redovitu starosnu penziju.
Kada se stiče pravo na penzionisanje
Pravo na starosnu i starosnu penziju za dugogodišnjeg osiguranika stiče se od dana kada su ispunjeni uslovi za penziju i nakon prestanka osiguranja (zaposlenje, obavljanje zanatske ili poljoprivredne delatnosti i dr.). Izuzetak su osiguranici koji su na osnovu izmenjenog ugovora o radu nastavili raditi do polovine punog radnog vremena pa mogu i bez prestanka radnog odnosa steći pravo na starosnu ili starosnu penziju za dugogodišnjeg osiguranika, piše Moje Vrijeme.
Kada podnijeti zahtev?
Zahtev za priznanje prava može se podneti najranije mesec dana pre prestanka osiguranja. A pravo na penziju pripada najranije od prvog idućeg dana nakon prestanka radnog odnosa ako je zahtev podnesen u roku od šest meseci od prestanka osiguranja, a ako je zahtev podnesen nakon roka od šest meseci od prestanka osiguranja (prestanka radnog odnosa), osiguranik ima pravo na penziju najranije šest meseci unazad, računajući od prvog dana idućeg meseca nakon podnošenja zahteva.
Bonus video:
(Espreso)