Foto: Afis / Digifoodstock / Profimedia

hit

Domaćice greše! Mislili ste da znate sve o kuvanju jaja, a jedna stvar će vas zabezeknuti, odmah to menjajte

Više je faktora koji na ovo utiču, pa je najbolje da se s njima upoznate.

Objavljeno: 22.12.2024. 10:33h

Iako biste pomislili kako nema ništa lakše nego skuvati jaje, eh, prevarili biste se. Mada je to jedna od onih stvari koju prvu naučimo kad je kuvanje u pitanju, mnogi čak i godinama kasnije ne znaju koliko je zapravo potrebno kuvati ga da dobijemo savršeno mekano ili, pak idealno kuvano jaje.

Međutim, ako ste pomislili kako je suština u samo jednom triku, opet biste se prevarili - više je faktora koji na to utiču, pa je najbolje da se s njima upoznate.

1. Proverite ljusku

Pre nego što stavite jaje da se kuva obavezno proverite da li im je ljuska možda negde oštećena. I najmanje napuknuće kod visoke temperature dodatno će se raširiti i jaje će iscuriti kroz ljusku i završiti u vodi.

2. Temperatura jaja

Iako to nije uvek moguće, idealno bi bilo držati jaja na sobnoj temperaturi. Tako ih neće šokirati ni hladna, a ni topla voda.

Alternativno, nekih sat vremena pre kuvanja, izvadite onaj broj jaja koji mislite da kuvate. I da, trik s mlazom vruće vode na jajima iz frižidera nikako nije dobra ideja iz prethodno navedenog razloga - mogućeg napuknuća ljuske.

foto: Afis / Digifoodstock / Profimedia

3. Temperatura vode

Jaja se uvek kuvaju u hladnoj vodi, a kad voda dođe do tačke vrenja, merite vreme kuvanja koje želite za meko (3 minuta) odnosno tvrdo kuvano jaje (10-12 minuta).

Mnogi kuvari već kad voda provri gase vatru na šporetu i ostavljaju jaje u vreloj vodi da se dodatno lagano kuva, odnosno pomalo hladi.

Slavni Heston Blumental savetuje da se jaje kuva u manjoj šerpi u hladnoj vodi na najjačoj temperaturi. Kad voda provri, šerpa se sklanja s vatre i pusti da se jaja termički obrade tačno 6 minuta.

4. Koristite kašiku

Prilikom stavljanja jaja u šerpicu zna da se dogodi da ono slučajno lupi o dno posude i razbije se. To ćete najlakše izbeći ako koristite supenu kašiku kako biste ga nežno odložili u šerpu.

5. So, led i ljuštenje jaja

Kašičica soli u vodi u kojoj ćemo kuvati jaja pomaže da se jaja lakše ljušte, baš kao i stavljanje jaja na led nakon kuvanja.

Sve to, naravno, možemo izbeći ako umesto svježih jaja za kuvanje koristimo ona koja smo kupili pre nedelju dana. Uostalom, verovatno ste i sami nekad, pri teškom ljuštenju jaja, čuli komentar svoje mame ili bake kako su jaja tada sigurno sveža.

Bonus video:

(Espreso/super žena/prenela:M.S.)