Dr Anica Jevremović Kožurik, Foto: Privatna arhiva

stručnost i znanje pre svega

Nema prečice! Dr Anica Jevremović otkriva koji su najtraženiji estetski zahtevi, Beograđanke ne mogu da odole ovom

Ko sve sme da ubrizgava botoks i filere? Na ta i slična pitanja smo potražili odgovore od Dr Anice Jevremović Kožurik, Specijaliste plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije

Objavljeno: 20.12.2024. 09:53h

Visoki standardi lepote modernog doba podigli su estetsku hirurgiju na visok nivo – ne samo u smislu primene novih tehnika i materijala za još bolje rezultate i minimalne rizike, već u smislu njenog velikog uticaja na psihu čoveka i dobar osećaj u sopstvenoj koži.

Ipak, u Srbiji kao i u regionu crno tržište botoksom i filerima raste, a raste i rizik po zdravlje. Doktorka Anica Jevremović za Espreso objašava koliko je važno da te procedure obavlja stručno lice, koliko su opasni razređeni i lažni preparati koje ubrizgavamo u sebe, a sve to zbog lica koja zbog želje za "lakom zaradom" iskorišćavaju pacijente željne večne mladosti.

Svedoci smo neprimerenih oglasa kozmetičkih, frizerskih i ostalih nemedicinskih ustanova koje privlače pacijente niskim cenama. Ipak, pravilo je da su to uglavnom needukovani kadrovi.

Ko sve sme da ubrizgava botoks i filere? Na ta i slična pitanja smo potražili odgovore upravo od Dr Anice Jevremović Kožurik, Specijaliste plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije koja je veoma aktivna na društvenim mrežama, gde često objavljuje zahvate koje radi. Možete je pratiti na Fejsbuku, a i pogledati opcije i procedure na zvaničnom sajtu "Anti aging".

"Svako ko je dovoljno hrabar, sme da radi estetske tretmane i hirurške intervencije. Sa druge strane, treba još više hrabrosti da svoj izgled poverite nekome ko nema adekvatno obrazovanje i razumevanje svih faktora, potrebno za bezbedne, estetski prihvatljive, i održive rezultate. Tako gledano, mi, specijalisti plastične hirurgije prave smo kukavice - učimo i pripremamo se deset godina da se odvažimo na svoje prve intervencije. Svakako naš zakon je vrlo jasan – prečice ne postoje", objašnjava doktorka za Espreso.

foto: Privatna arhiva

Na pitanje da li stručno lice koje radi tretman mora da završi Medicinski fakultet, doktorka stavlja akcenat na reč "stručno".

- Potrebno formalno medicinsko obrazovanje - koje u Srbiji nudi svega nekoliko akreditovanih državnih medicinskih fakulteta – osnovni je ali ne i dovoljan preduslov za stručnost. Da bi se to postiglo potrebno je da svom obrazovanju posvetite najmanje jednu deceniju života, a i da nakon toga nastavite da se neprekidno usavršavate. Jasno je da je ovo previsoka cena za mnoge koji žele da se bave estetskom medicinom - tačnije da na njoj zarade - te pribegavaju raznim "alternativnim" putevima i prečicama. Na žalost, imali smo više prilika da vidimo do kakvih katastrofalnih posledica mogu dovesti takvi pristupi, tvrdi ona.

Dr Anica se za estetsku medicinu opredelila, kako kaže, i pre upisa na fakultet jer na tu granu gleda kao na kombinaciju medicine i umetnosti. "Zadatak medicine i lekara je da poboljšaju živote ljudi kroz otklanjanje naših prirodnih, bioloških nedostataka. Zato je poziv lekara jedan od najhumanijih. Ja sam na estetsku medicinu oduvek, još i pre upisa na fakultet, gledala kao na svojevrsnu kombinaciju medicine i umetnosti. Duboko u svima nama postoji jasan i beskompromisan osećaj za lepotu, posebno za ljudsku lepotu, a estetska medicina omogućava da se u tom pogledu ostvari nečiji pun potencijal. Ona bukvalno čini svet lepšim mestom. Znala sam koliko je dugačak i zahtevan put do postajanja uspešnim plastičnim hirurgom, ali u mom slučaju on jednostavno nije imao alternativu", objašnjava doktorka za Espreso.

foto: Privatna arhiva

Još jedno od čestih pitanja jeste, da li treba ispoštovati baš svaku želju pacijenata čak i kada je očigledno da je u pitanju preterivanje.

"Ni jedan savestan lekar neće pristati na intervenciju koja je potencijalno opasna po zdravlje pacijenta ili štetna na drugi način. U estetskoj medicini uspešnim tretmanom može se smatrati onaj koji je neprimetan a postiže željeni efekat. Takođe, rezultati moraju biti dugoročni i održivi. Ukoliko pogledate vodeće estetske hirurge, njihov rad je, na primer, decenijama gotovo neprimetan na mladolikim licima vremešnih glumica", kaže doktorka Jevremović.

U želji da izgledamo što lepše za vreme praznika i u novogodišnjoj noći, često se opredeljujemo za estetske tretmane, negu lica, ali i mršavljenje.

Doktorka Anica objašnjava da je najbolja nega ona koja nije "kampanjska", već je redovna.

"Osobe koje su odgovorne prema svom izgledu o njemu ne brinu kampanjski. Ako želite da lepo izgledate na novogodišnjoj proslavi krenite već tokom leta da se više krećete, zdravije hranite, brinete o svojoj koži... Sa druge strane, postoji odgovarajući kalendar estetskog održavanja, odnosno periodi kada je preporučeno raditi određene tretmane. Na primer, zimski period je mnogo povoljniji i bezbedniji za pilinge u poređenju sa letnjim mesecima. Zato moj slogan i jeste “Na vreme mislite na vreme”. Ipak, sreća te postoje procedure kojima možemo postići brz i efikasan rezultat u situacijama kada vam je to najpotrebnije".

Na pitanje koji je ubedljivo najtraženiji tretman, doktorka odgovara da Beograđanke uglavnom vole i rade botoks, ali i hemijske pilinge.

"Pod invazivnim procedurama podrazumevaju se sve procedure u kojima se narušava integritet kože. Ako bismo posmatrali bukvalno, neinvazivnim procedurama podrazumevali bismo samo kozmetičke tretmane. U tom slučaju, moj favorit bi bili hemijski pilinzi! Što se minimalno invazivnih procedura tiče (gde spadaju i sve injektibilne procedure) botoks i hijaluronski fileri nam pružaju najviše mogućnosti. Ono što mi je posebno drago, sve više se vodi računa o kvalitetu kože a tu je biorevitalizacija nezaobilazna".

Svedoci smo porasta cena u svim oblastima života u Srbiji, a to se odnosi i na kozmetiku. Ipak, kreme za lice su jeftinije od tretmana, ali je pitanje koliko su one zaista efikasne i da li mogu da zamene, na primer, botoks.

"Kao i cveće koje se neguje s ljubavlju, tako i lice o kome se brine zrači drugačije. Poklonili ste mu kvalitetnu kremu? Imaće efekta. Obradujte ga i profesionalnim čišćenjem i masažom. Pomozite mu i busterom da se hidrira. Otklonite mrštilice botoksom ili pak podbradak liposukcijom. Svaka od ovih pomoći ima svoje mesto u arsenalu za održavanje najbolje varijante nas u svim životnim dobima", savetuje doktorka.

Ceo svet bruji o Lindzi Lohan. Od njenog šarmantnog novog filma "Our Little Secret" do snimanja Freakier Friday, Lindzi se ne zaustavlja. Ipak, uprkos svemu što radi, izgleda bolje nego ikada. Čak, previše dobro. Kako je to moguće i da li je slavna pevačica i glumica preterala sa estetskim operacijama i tretmanima?

foto: NEXXUS / Planet / Profimedia

"Nepisano pravilo u estetskoj medicini da je preterivanje sve što se može primetiti. Izgledate fantastično u svojim 50-im a niko ne zna u čemu je tajna? Niste preterali. A očigledno je da ste "napumpali" usta? Onda najverovatnije jeste. Lepota i atraktivnost bi trebalo da su jedna od osnova samopouzdanja, a ne krajnji cilj. Gotovo nestvarno dobre promene na licima poznatih kao što su Demi Mur, Kristina Agilera i Lindzi Lohan učinile su da ceo svet zenemi i zapita se kako? Holistički pristup anti ejdžingu u najširem smislu tih reči je jedini odgovor. Procedure za bolji kvalitet kože, racionalna upotreba filera i botoksa i neizostavne hirurške procedure su redovan dodatak njihovom stilu života da bi rezultat bio kompletan", objašnjava doktorka za naš portal.

Doktorka često objašnjava kako su se poznati podmladili i prolepšali preko noći, a njene veoma edukativne, ali i zanimljive analize možete pogledati na njenom zvaničnom Instagramu.

"Magična kombinacija je šest godina osnovnih studija medicine, 5 godina specijalizacije plastične hirugije, konstantno usavršavanje i informisanje o najboljim metodama i procedurama u svetu za određeni problem, korišćenje svake prilike za sticanje iskustva, izbor adekvatne intervencije za svaki pojedinačni slučaj i beskompromisna realizacija. Jedan od ključnih kriterijuma kod izbora procedure je "skladnost" rezultata. Za svaki delić našeg izgleda postoje odgovarajuće proporcije koje, ukoliko su ispoštovane, rezultat čine "lepim", a svako odstupanje od njih percepiramo na drugačiji način. To je još jedna specifičnost estetske medicine, da uključuje i matematiku, odnosno geometriju", kaže doktorka.

Jedno od ključnih pitanja je ostavljeno za kraj. Svedoci smo sve češćih neuspešnih tretmana i prevara kojima se mame pacijenti u Srbiji, kako da ih prepoznamo. Da li cena igra ključnu ulogu?

"Znate, kao u pesmi - "just too good to be true". Ozbiljne estetske hirurge na tržištu ne preporučuje cena njihovih usluga, već kvalitet njihovih rezultata. Kvalitetni preparati imaju svoju cenu. Uslovi, oprema, znanje, iskustvo.. takođe. Ako je cena previše dobra da bi bila stvarna, onda znači da nešto od navedenog tu nedostaje. Setite se i da je sledeći stih "Can't take my eyes off of you". Moj otac nas je uvek podsećao da je nezadovoljstvo lošom kupovinom traje mnogo duže od zadovoljstva zbog ostvarene uštede. Stvar kojom ste nezadovoljni makar možete da bacite u kantu i zaboravite na nju. A svoje lice ćete gledati svakog jutra u ogledalu2, objašnjava doktorka Anica Jevremović za kraj.

Bonus video:

(Espreso)