priprema auta za put
Na duži put ne krećite sa manje od pola rezervoara goriva: Važno upozorenje iz Agencije za bezbednost saobraćaja
Ističu da je nužna adekvatna upotreba zimske opreme, kao i upotreba zimskih pneumatika ukoliko ima snega, poledice i leda
Načelnik Odeljenja za planiranje, prevenciju i edukaciju Agencije za bezbednost saobraćaja Veljko Ćurčić preporučio je danas vozačima da ne kreću na zimski put bez dovoljno goriva u rezervoaru, odnosno, kako kaže, rezervoar bi u svakom momentu trebalo da bude napunjen više od polovine.
On je ukazao da sledi period lošeg vremena i da su česta kiša i magla, kao i pojava poledice, snega i leda na kolovozu, pa vozačima savetuje oprez.
"Vozači moraju posebno da obrate pažnju na svoje ponašanje, moraju držati veće odstojanje od vozila, moraju pripremiti vozilo za put", rekao je Ćurčić za Tanjug.
On je istakao da je nužna adekvatna upotreba zimske opreme, kao i upotreba zimskih pneumatika ukoliko ima snega, poledice i leda.
Ćurčić preporučuje pregled automobila pred polazak na put, uključujući i pregled tečnosti, metlica brisača, a vozačima savetuje i da budu odmorni i naspavani pre nego što krenu, kao i da na vreme isplaniraju rutu i da biraju najtopliji deo dana za put.
Podsetio je da je za teretna vozila i autobuse obavezna i lopata, koju preporučuje i vozačima putničkih automobila, kojima savetuje i da im mobilni telefoni budu napunjeni dok putuju, kako bi mogli da pozovu pomoć ukoliko ih uhvate smetovi.
Ćurčić je naveo da u ovom periodu godine sve više vozača u saobraćaju vozi pod dejstvom alkohola.
"Period čestih proslava, uskoro nam kreću novogodišnji i božićni praznici i to je ono na šta smo obratili pažnju, posebno u ovom periodu, kroz razne kampanje i druge aktivnosti", rekao je Ćurčić.
Naveo je da dnevno u proseku mostom Gazela prođe 800 vozača pod dejstvom alkohola, kao i da, prema podacima, svaki 172. vozač u saobraćaju vozi pod dejstvom alkohola.
"Na taj način rizikuje i svoj život, ali i život drugih učesnika u saobraćaju", rekao je Ćurčić i ukazao da je mnogo bitno vozačima podići svest, zbog čega je važna bezbednost u saobraćaju.
Kako kaže, prema podacima MUP-a ove godine je više od 500.000 vozača prekoračilo brzinu, koji su uhvaćeni u saobraćajnom prekršaju.
"Savremeni sistemi automatske detekcije daju na značaju, jer imamo širi obuhvat počinilaca prekršaja, nego statična detekcija, gde se kontroliše svako vozilo", rekao je Ćurčić.
Profesor Saobraćajnog fakulteta u penziji Milan Vujanić smatra da alkohol nije bitan uzrok saobraćajnih nezgoda, već da je on samo uočljiv i navodi da u svim prekršajnim prijavama alkohol učestvuje sa najviše 15 odsto, dok je uzrok tek tri odsto nesreća.
"Ne potenciram da se pije, ja sam protivnik toga da se koristi alkohol, jer smanjuje vozačke sposobnosti - od toga da je pažnja manje koncetrisana, da se sporije i drugačije reaguje", rekao je Vujanić za Tanjug i ukazao da je nepažnja u saobraćaju mnogo veći problem.
Istakao je da je za zimski put važna zimska oprema, kako za automobile, tako i za putnike.
"Kad god idete na takav put izutetno je važno da u automobilu imate dovoljno goriva, ako bilo gde budete morati da se zaustavite, sa uključenim motorom na leru, automobil troši 0,8-1 litra na sat, moći ćete da ostanete ugrejani dok ne stigne pomoć", rekao je Vujanić.
Naveo je da je najvažnije da rezervoar ne bude prazan i preporučio vozačima da imaju lopatu u vozilu.
On je ukazao da vozači prve dve vrste grešaka - da sami donose zaključke na svoju ruku, dok sa druge strane, određene propise proglašavaju nepotrebnim ili pogrešnim, pa ih ne poštuju.
Bonus video:
Espreso/Agencije/M.L.