Moldavija, Foto: Profimedia

energetska kriza

Ova evropska zemlja uvodi vanredno stanje zbog Rusije! Putinov novi potez ih je prestravio

Vlada Moldavije je na sednici u sredu odobrila potrebu za uvođenjem vanrednog stanja, saopštio je premijer Dorin Rečan, koji privremeno obavlja funkciju ministra energetike

Objavljeno: 13.12.2024. 07:31h

Parlament Moldavije je na sednici u četvrtak odobrio uvođenje vanrednog stanja zbog energetske krize u zemlji na 60 dana, počevši od 16. decembra, izjavio je predsednik parlamenta Igor Grosu.

Vlada Moldavije je na sednici u sredu odobrila potrebu za uvođenjem vanrednog stanja, saopštio je premijer Dorin Rečan, koji privremeno obavlja funkciju ministra energetike.

"Predlog odluke o uvođenju vanrednog stanja usvojen je sa 56 glasova poslanika", izjavio je Grosu na sednici parlamenta.

Rečan je pozvao da se odobri vanredno stanje kako bi se osigurao potreban plin za moldavsku separatističku regiju Pridnjestrovlje.

Bilo je to glasanje za prekid "plinske ucene" iz Moskve, rekao je Rečan.

Naime, proglašenje vanrednog stanja omogućuje vladi da brzo reaguje i obuzda izvoz energije.

"Putin želi da stanovnici ostanu bez plina"

foto: sergei bobylev sputnik kremlin pool photo via ap, AP Photo Fatima Shbair

Kako piše Reuters, Moldavija dobija ruski prirodni plin preko Ukrajine, koja je rekla da neće produžiti ugovor o tranzitu s ruskim plinskim divom Gazpromom. Ugovor ističe 31. decembra 2024. godine.

Rečan je tvrdio da ruski predsednik Vladimir Putin "želi da ostavi stanovništvo Pridnjestrovlja bez plina i struje i držati ih taocima.

"Moskva to radi kako bi destabilizovala situaciju u Moldaviji", ocenio je.

Moldavija dobija oko dve milijarde kubnih metara plina godišnje iz Rusije, a od 2022. je na snazi dogovor da sav ruski plin ide u Pridnjestrovlje.

"Veštački problem"

foto: EPA-EFE/SERGEI SAVOSTYANOV, Profimedia

Rečan je rekao da je pitanje tranzita kroz Ukrajinu "veštački problem" jer bi se ruski plin mogao kretati drugim rutama.

Isporuke bi, međutim, mogle biti upitne jer je Gazprom u razgovorima povezao nastavak isporuka alternativnim rutama sa svojim zahtevima da Moldavija plati dug za prošle isporuke, koji prema ruskim izračunima iznosi 709 miliona dolara, napominje Reuters.

Bonus video:

(Espreso/Tanjug)