Jun Suk Jeol, Foto: EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

POLITIČKA KRIZA

Predsedniku Južne Koreje preti smrtna kazna? Dramatičan razvog situacije, evo šta se upravo odigralo - nisu uspeli!

Jun Suk Jeol je osumnjičen za pobunu, i on je prvi aktuelni predsednik Južne Koreje koji je dobio zabranu izlaska iz zemlje

Objavljeno: 11.12.2024. 16:00h

Policija Južne Koreje prekinula je danas svoj višečasovni pokušaj da upadne u predsedničku kancelariju Jun Suk Jeola, nakon što je predsednička služba bezbednosti odbila da sarađuje u njihovoj istrazi protiv predsednika te zemlje koji je optužen za pobunu zbog proglašenja ratnog stanja u zemlji prošle nedelje, preneo je Jonhap.

Kako je saopšteno iz policije, umesto da dozvoli policiji ulazak u kancelariju predsednika, njegovo obezbeđenje je dobrovoljno predalo "veoma ograničena" dokumenta i materijale.

Tim od 18 istražitelja stigao je danas pre podne u predsedničku kancelariju radi traženja materijala koji se odnosi na dekret o proglašenju ratnog stanja, uključujući zapise sa sednice Vlade održane neposredno pre nego što je Jun Suk Jeol 3. decembra proglasio ratno stanje, saopštila je istražna kancelarija Nacionalne policijske agencije.

U nalogu za pretres, Jun Suk Jeol je naveden kao osumnjičeni, a naložen je pretres kompleksa u kome se nalazi njegova kancelarija, sala za sastanke kabineta i predsednička službe bezbednosti, kao i sedište zajedničke komande koja je, tokom šest sati koliko je trajalo proglašeno ratno stanje, koristila podrum u kompleksu zgrade kao svoju komandnu sobu.

Policija je pokušavala da uđe u zgradu radi zaplene materijala u vezi sa radom zajedničke komande.

Jun Suk Jeol je osumnjičen za pobunu, i zabranjeno mu je da napusti zemlju, i on je prvi aktuelni predsednik Južne Koreje koji je dobio zabranu izlaska iz zemlje.

Jun Suk Jeolfoto: EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Komandant specijalih snaga general-potpukovnik Kvak Džong Keun rekao je juče u obraćanju poslanicima da mu je Jun Suk Jeol naredio da izbaci poslanike iz Narodne skupštine, kako bi oni bili sprečeni da glasaju za usvajanje rezolucije o ukidanju ratnog stanja 3. decembra.

Zvaničnici za sprovođenje zakona ostavili su otvorenu mogućnost za hitno hapšenje predsednika Južne Koreje, bez naloga, s obzirom na ozbiljnost situacije, i počinjenog krivičnog dela za koje je osumnjičen, a za koje je predviđena i smrtna kazna.

Bonus video:

(Espreso/ Agencije/ Prenela: T.M.)