Amsterdam, Foto: Profimedia

najlepši grad u holandiji

Kafa 600, pomfit 1.000 dinara, i to još na ulici: Papreno u evropskoj prestonici greha - ovo je detaljan cenovnik!

Dva sata letenja je dovoljno pre sletanja u Ajndhoven, odakle autobusi 400 i 401 voze do centralne železničke stanice za 3 evra

Objavljeno: 10.12.2024. 22:44h

Jeftine avio-karte iz Beograda, zimska idila pred Božić, grad na kanalima koji poseti oko 3,5 miliona turista godišnje, bili su dovoljni razlozi da se spakuje ručni prtljag i krene putem Evrope.

Dva sata letenja je dovoljno pre sletanja u Ajndhoven, odakle autobusi 400 i 401 voze do centralne železničke stanice za 3 evra. Sa istog mesta imate brojne polaske vozom do centra Amsterdama i ta karta će vas koštati 23 evra. Vrlo je jednostavno snaći se sa kupovinom karata, postoje automati pred ulazak gde izaberete dokle idete i uz obavezno plaćanje karticom, dobijate odštampanu kartu sa kojom morate da se čekirate kada uđete, ali i kada izađete. Pravilo "dvostrukog čekiranja" važi u svakom vidu prevoza, pa je to nešto na šta morate da obratite pažnju.

Postoje karte za prvu i drugu klasu, koje se razlikuju jedino po boji sedišta, tako da morate da vodite računa da sednete na plava sedišta, a ne crvena, jer u protivnom vas čeka kazna. Prvi kulturološki šok je već u vozu za Amsterdam, u kom postoji "tihi kupe" u kom je obavezna tišina i razgovor nije dozvoljen.

U Holandiji generalno dosta ljudi radi na daljinu, pa je sve podređeno tome, tako da i u kafićima postoje znaci da budete tihi kako ne biste ometali ljude koji sede sa laptopovima.

Cene hrane i pića u Amsterdamu

Ali najveći šok je što se tiče samih cena u Amsterdamu. U pojedinim (jeftinijim) hotelima vas pitaju da li želite doručak, po ceni od 2.700 dinara (23 evra) po danu, po osobi. Ali tu iznenađenjima nije kraj, jer kafa (obična, bez mleka) košta oko 600 dinara — među najeftinijima u ponudi.

Amsterdamfoto: Profimedia

Hrana u obližnjem marketu Špar nije ništa drugačija. Ukoliko želite obične salate, cene se kreću od 8 do 15 evra, u zavisnosti od sastojaka. Prazan kroasan na istom mestu je 140 dinara (1,2 evra), sa čokoladom 240 dinara (2 evra), mali sokovi su od 240 (2 evra), dok svaka kombinacija da napravite sendvič (kifla, suhomesnasto i neki namaz) vas ne bi izašla ispod 1.000 dinara.

Što se tiče cena u restoranima, najjeftinije jelo su pice od 25 centimetara 1.800 (od 15 evra), zatim slede burgeri koji su 2.400 porcija (20 evra), a da biste probali njihov čuveni pomfrit (koji je više grickalica nego jelo) i to na ulici, u brzoj hrani, moraćete da izdvojite čak 1.000 dinara (od 9 evra, pa naviše u zavisnosti od sosa koji dodate).

Cene karata za muzeje

Amsterdam je i poznat kao prestonica kulture, tako da postoje brojni muzeji koji treba obići, ali i za to spremite veću svotu. Jedan od najpoznatijih je Muzej Van Goga, gde je ulaz 2.800 (23 evra), ali bitno je naglasiti da bez online rezervacije ne pokušavate da dolazite jer ćete samo izgubiti vreme.

Karata na licu mesta nema i to je trend koji se proširio na mnoga turistička mesta širom sveta. Obilazak kuće Ane Frank je 1.800 dinara (16 evra), ali je i ovde neophodno mnogo ranije kupiti karte preko interneta. Rijksmuzej je na listi nezaobilaznih muzeja Evrope i cena karte je 2.700 dinara (22,50 evra).

Amsterdamfoto: Profimedia

Sve u svemu, neke prosečne cene karata muzeja su 20-ak evra, pa na vreme isplanirajte šta želite da posetite i kupite karte čim saznate datume putovanja.

Ulica Crvenih fenjera

Obilazak ulice Crvenih fenjera, odnosno čuvenih izloga sa damama noći koje oskudno odevene pozivaju na korišćenje njihovih usluga je besplatno, ali ukoliko neku od njih fotografišete (čak i iz same ulice), čeka vas kazna od 200 evra, tako da sklonite telefone kada se nađete u ovoj ulici.

Prostitucija je potpuno legalna, a ako vas zanimaju njihove usluge, moraćete izabranu da pitate koja je tarifa.

Ono što je zanimljivo je da je pušenje u svim zatvorenim mestima strogo zabranjeno, dok konzumiranje marihaune nije i takva mesta se zovu "coffeeshops", gde je možete i kupiti, kao i brojne proizvode sa kanabisom — od kolača, lizalica, raznih slatkiša.

U ovakvim mestima stoji obaveštenje da je neophodno skloniti sa vidnog mesta bilo kakve duvanske proizvode (uključujući i elektronske cigarete).

Bonus video:

(Espreso/Mondo/Jana Desovski/Preneo D.M.)