Milica Đurđević Stamenkovski, Foto: Ana Paunković

za 10 meseci usvojeno 38 dece

"Troduplo više parova koji su se prijavili kao usvojitelji": Ministarka Đurđević o usvajanju dece u Srbiji

Ministarka je naglasila i podsetila da briga o deci bez roditeljskog staranja nije samo ustavna obaveza već na prvom mestu moralna

Objavljeno: 06.12.2024. 17:28h

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski naglasila je danas da Srbija želi da postavi prava dece kao apsolutni prioritet naročito u sistemu socijalne zaštite koji treba da bude izgrađen po meri svakog deteta.

"Za nas je obaveza da u 2025. godini što većem broju dece obezbedimo i dom i usvojitelje, naravno uvek apostrofirajući primarni cilj - domaće usvojenje", rekla je Đurđević Stamenkovski koja je za Tajnug precizira da je za prvih deset meseci 2024. u Srbiji usvojeno 38 dece.

Milica Đurđevićfoto: Filip Plavčić

Ministarka se danas sastala sa 170 direktora i predstavnika Centara za socijalni rad iz čitave Srbije a sastanak je bio prilika za postavljanje standarda i kriterijuma i sagledavanje izazova u sistemu socijalne zaštite, naglasila je da deca bez roditeljskog staranja zaslužuju posebnu pažnju države i da će se zbog toga raditi na sistemskim rešenjima kako bi se unapredila njihova zaštita.

"U Srbiji, kao i u celoj Evropi, primetan je porast broja dece bez roditeljskog staranja koja završe u domovima, iako je pravilo da im se obezbede alternativni oblici porodičnog smeštaja, poput domaćeg usvojenja ili smeštaja u hraniteljsku porodicu", rekla je ona.

Ministarka je naglasila da je najvažnij problem, kada je reč o usvajanju manjak hraniteljskih porodica, naročito specijalizovanih da mogu da vode brigu o deci sa smetnjama u razvoju.

Na pitanje koliko dece čeka na usvojenje za Tanjug kaže da se spiskovi ažuriraju na osnovu podataka iz Centara za socijalni rad i da ih je više od 170.

"Troduplo je više parova koji su se prijavili kao usvojitelji, prošli obuke i čekaju priliku da postanu roditelji. Taj proces je vrlo složen i zahtevan", rekla je ona.

Dodala je da u procesu usvajanja postoje i poteškoće - veći broj dece ima smetnje u razvoju.

Bebefoto: Dmitriy Kozhanov / Alamy / Alamy / Profimedia

"U Srbiji još nije dovoljno podignuta svest da i ta deca treba da budu usvojena i tu nailazimo na prepreke, ali verujemo da će se nešto promeniti, jer i ta deca žele da budu voljena, da imaju roditelje i dom", navela je ona i dodala da zato žele kao ministarstvo da promovišu hraniteljstvo kao plemenitost.

Fokus ministarstva je, kako je rekla, na preventivnom delovanju i pokušaju da deca ostanu u biološkim porodicama kroz njihovu osnaživanje.

Važno im je, kaže, za slučaj da izostane ta mogućnost, promovišu hraniteljstvo.

"Zajednički sa UNICEF-om organizovali smo promociju hraniteljstva i obuke nakon čega je regrutovano više od 80 novih hraniteljskih porodica", rekla je ona i dodala da da je važno da se ukaže i na probleme manjeg broja domaćih usvojenja i potrebu da se zajednički pronađe model da se proces brže i efikasnije odvija.

Ministarka je naglasila da je u celom procesu važno da se reši problem kadrova u Centrima za socijalni rad.

"Moramo da osnažimo autoritet socijalnih radnika u Srbiji, činjenica je da sistem socijalne zaštite ima manje od 3.000 zaposlenih, a potrebno je najmanje još tri puta toliko da bi u punom kapacitetu mogao da odgovori na sve izazove", rekla je ona.

Ministarka je naglasila i podsetila da briga o deci bez roditeljskog staranja nije samo ustavna obaveza već na prvom mestu moralna.

"Naša obaveza je da toj deci pružimo ljubav, dom, zaštitu i utočište, sigurnost, sve ono što svako dete treba da ima", kazala je ministarka koja je sastanak iskoristila da čuje direktore Centara za socijalni rad, registruje njihove probleme, ali i da im sa timom pruže jasne instrukcije kako da budu efikasniji u zaštiti dece bez roditeljskog staranja.

Bonus video:

Espreso/Agencije/M.L.