težak posao
Ovo zanimanje u Srbiji donosi beneficirani radni staž: U penziju se ide i pre 65. godine
Zanimanje koje u Srbiji donosi beneficirani radni staž
Posao mašinovođa izrazito je težak i stresan s obzirom na to da tokom karijere mnogi od njih često prisustvuju užasnim scenama nesreća koje su doživeli tokom rada. Navedeno je jedan od razloga zašto imaju beneficirani radni staž usled čega odlaze u penziju i pre nego što napune 65 godina.
Pravilnikom o radnim mestima, odnosno poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem radno mesto mašinovođa elektro i dizel lokomotive donosi beneficirani radni staž. Mašinovođama se 12 meseci rada računa kao 16, što znači da na godinu dobijaju dodatnih četiri meseca staža.
Da bi se staž osiguranja računao sa uvećanim trajanjem potrebno je da se lice efektivno bavilo opasnim poslovima minimum deset godina, za starosnu penziju i pet godina za invalidsku penziju. Takođe, pravo na beneficirani radni staž imaju i svi koji sami sebi plaćaju staž, pod uslovom da se utvrdi da su zaista radili teške i opasne poslove koji su zakonski obuhvaćeni ovom beneficijom.
Iskustva mašinovođa na poslu
Pojedine mašinovođe otkrile su za medije kako izgleda njihovo iskustvo što se tiče nesreća kojima prisustvuju na poslu.
"Imao sam pet žrtava u radnom veku. Devojka ustaje i staje u sredinu koloseka. Namešta džemper, stavlja ruke na oči i gleda direktno u mene. Ja stiskam kočnicu i vičem i pokazujem joj: Beži, beži. Kasno...", kazao je ranije za TV Prva Pavle Dunjić, mašinovođa u penziji.
Takođe je i Veljko Vesić, mladi mašinovođa, pričao o jednom od najstrašnijih trenutaka koje je doživeo na svom radnom mestu.
"Imao sam jednu devojku koja mi se bacila pod voz. Ništa, mogao sam samo da sviram i da počnem brzo kočenje. Ona se samo pojavila. Skočila je na šine i sačekala da je voz udari. Nije tu ništa moglo da se uradi", ispričao je.
Milisav Jovičić je njegov kolega, nešto iskusniji, ali i njegova priča je slična. Kako je kazao, u početku mu je bilo teško. Jedva bi se vratio kući posle posla, pričao porodici šta se desilo.
"Ja sam zbog toga osedeo! Gaženja nisam imao, ali sam imao dosta situacija gde izbegnem za pola metra, metar i kamion i auto. Gledam kako prolaze i kad ima rampa i kad nema rampa. Ja svako malo moram da kočim. Posle toga sam mokar od znoja jer sam znao šta je moglo da se desi. Meni se posle toga 15 minuta tresu ruke jer znam šta je moglo da bude", svedočio je on i dodao:
"Probaš da zaboraviš. I zaboraviš ako ništa nije bilo, ali si pod jakim stresom. Imamo mi obuke oko toga, psihologa da se posavetujemo, pričaš sa kolegama, ali to je nešto što nije lako. Nije normalno, ali je sastavni deo posla. To je ono što ne volim kod ovog zanimanja."
Kako se računa beneficirani radni staž?
Objašnjeno je kako se računa beneficirani radni staž. Za svakih pet godina provedenih na radnom mestu, odnosno poslu na kome se efektivno provedenih 12 meseci računa staž osiguranja računa se kao 14 meseci, za svake četiri godine 12 meseci računa se kao 15 meseci, za svake tri godine provedene na beneficiranom radnom mestu, odnosno poslu 12 meseci računa se u staž osiguranja kao 16 meseci, za svaku godinu i šest meseci u staž osiguranja računa se 18 meseci.
Starosna granica se može sniziti najviše do 55 godina života, a osiguranicima koji rade na poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem tako da se 12 meseci računa kao 18 meseci, starosna granica se može sniziti najviše do 50 godine života.
Da podsetimo, sa ovim zanimanjima možete da ostvarite beneficirani radni staž.
Bonus video: