Plaćanje struje, Foto: Nemanja Pančić

Da li crvena i zelena zona struje odlaze u istoriju?

Novi Zakon o energetici uvodi dinamične tarife kod obračuna struje: Evo šta one predstavljaju

Iskustva zemalja koje imaju ove dinamične tarife pokazuju da bi one mogle da pomognu mnogim domaćinstvima da uštede novac na računima za struju

Objavljeno: 04.12.2024. 18:59h

Novi Zakon o energetici, posle 30 godina dominacija crvene i zelene, uvodi dinamične tarife kod obračuna struje, novotariju koja je plod usaglašavanja Srbije sa evropskom regulativom. Ta novotarija nije baš jasna ni građanima država članica EU, što pokazuje i anketa Federacije potrošačkih organizacija VZBV, po kojoj čak 80 posto Nemaca ne zna šta znače “dinamične tarife” iako kod njih primena ove nove kategorije počinje od 1. januara 2025. godine.

Naime, čak 53 odsto ispitanika nije čulo za koncept, a dodatnih 26 odsto jeste, ali nije moglo da objasni njegovo značenje, što upućuje na zaključak da mora da se intenzivira edukacija potrošača, posebno u delu koji se odnosi formiranje cena. O kakvoj važnoj promeni se radi pokazuje i Analiza nemačke firme TADO, koja je pokazala da su u prvih šest meseci 2024. godine kupci sa dinamičnim tarifama u Evropi plaćali struju i do 34 odsto manje nego što je bila prosečna cena na Evropskoj energetskoj berzi (EEX).

Za razliku od Nemaca, koji nisu u velikom broju obavešteni o dinamičnim tarifama i imaju mali rok da se edukuju, građani Srbije ne treba da brinu jer odlazak crvene i zelene tarife neće u istoriju od Nove godine, već kada se za to steknu i tehnički, regulatorni i tržišni uslovi.

Tako bar za “Blic Biznis” kažu iz Ministarstva rudarstva i energetike nakon što je napravljen korak zakonskom regulativom i objašnjavaju značenje i prednosti ove novine.

- Dinamične tarife za električnu energiju znače da se cena električne energije, koju plaća kupac, menja u određenom periodu u zavisnosti od ponude i tražnje. U zavisnosti od mogućnosti primene, ove promene mogu biti po danima ali i po satima u okviru jednog dana. Ovaj sistem pomaže uravnoteženju upotrebe energije i podržava mrežu podsticanjem korisnika da prebace potrošnju na manje opterećene periode. Preduslovi za uvođenje promenljive cene su stvaranje odgovarajućih regulatornih, tržišnih i tehničkih preduslova. Primera radi, za praćenje promena cena neophodno je obezbediti dostupnost informacija o promeni cene električne energije, a za upravljanje potrošnjom korišćenje takvih pogodnosti i ušteda neophodni su pametno brojilo i digitalizovana mreža. Stoga je prvi zadatak stvaranje odgovarajućih regulatornih, tržišnih i tehničkih preduslova u koje spada i digitalizacija mreže i postavljanje digitalnih brojila-objašnjavaju za Blic Biznis” iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Strujafoto: Zorana Jevtić

Pošto tih uslova još uvek nema, pre svega onih koji se odnose na pametna brojila,država će preduzeti odgovarajuće mere da se oni u što kraćem roku obezbede.

-U ovom trenutku, udeo pametnih brojila na mreži je 16 odsto, što je više nego u nekim od razvijenih zemalja Evrope. U prethodnih godinu dana ugrađeno je 522.000 brojila uz podršku EU, a obezbeđena su sredstva za još 665.000 brojila. Zakon je otvorio mogućnost za učesnike na tržištu, paralelno će se sprovoditi stvaranje odgovarajućih regulatornih, tržišnih i tehničkih preduslova gde je i na samim učesnicima na tržištu da prepoznaju interes za zaključivanje ugovora sa promenljivom cenom.Svakako je tu najvažnija uloga snabdevača da svoju poslovnu politiku prilagode i u nju ugrade ovaj model ugovora. Očekujemo da EPS, kao kompanija u vlasništvu države, razmotri najbolje opcije za građane i privredu, ali i za funkcionisanje energetskog sistema-navode iz Ministarstva rudarstva i energetike za “Blic Biznis”.

Iskustva zemalja koje imaju ove dinamične tarife pokazuju da bi one mogle da pomognu mnogim domaćinstvima da uštede novac na računima za struju. Posebno su profitirala domaćinstva sa električnim automobilima, toplotnim pumpama i baterijama, jer ovi uređaji se bez problema mogu uključiti kada struje ima previše, i na taj način deluju kao skladišta energije.Ipak, potrošačke organizacije u Evropi, posebno u Nemačkoj, ističu da su mnoge dinamične tarife nedovoljno jasne u delu koji se odnosi na formiranje cena, što otežava poređenje za potrošače. Zato su pozvale da se uvedu tarife koje uključuju gornju granicu cena kako bi se potrošači zaštitili od prevelikog povećanja cena.

Da li će tu praksu uvesti i Srbija, za sada je neizvesno, ali ono što jeste izvesno, to je da je Srbija odškrinula vrata za ulazak u svet dinamičnih tarifa a dok ih ne otvori, na sceni će i dalje biti postojeći sistem koji ima promenljivu cenu u toku dana (viša i niža).

- Taj sistem uvažava dnevnu dinamiku sistema na osnovu proizvodnje, ponude i potražnje, ali je trenutno u vidu administrativno određenih tarifa (viša i niža tarifa, zelena,plava,crvena zona). Novina je, dakle, da se zakonom prepoznaje dinamička tarifa koja se prilagođavanja novim realnim tržišnim uslovima i stanju sistema - objašnjavaju u Ministarstvu rudarstva i energetike za “Blic Biznis”.

Bonus video:

Espreso/Blic/M.L.