Foto: Igor Klyakhin / Panthermedia / Profimedia

BROŠURA ZA PREŽIVLJAVANJE

"Spremite zalihe vode, ćebad...": Još jedna evropska zemlja drhti od straha, panika od nuklearnog rata okovala svet

Građanima se savetuje da imaju zalihe hrane koja može trajati najmanje sedam dana, da se opskrbe osnovnim lekovima, uključujući jod tablete za slučaj nuklearnog incidenta, i da u kući drže određenu količinu gotovine

Objavljeno: 04.12.2024. 10:50h

Nemačka razvija aplikaciju koja će ljudima omogućiti da lociraju najbliži bunker u slučaju napada. Švedska je podelila brošuru od 32 stranice pod nazivom "Ako dođe do krize ili rata." Pola miliona Finaca već je preuzelo vodič za hitne situacije.

Norveška agencija za civilnu zaštitu takođe je podelila sličnu knjižicu za 2,6 miliona domaćinstava u zemlji. Građanima se savetuje da imaju zalihe hrane koja može trajati najmanje sedam dana, da se opskrbe osnovnim lekovima, uključujući jod tablete za slučaj nuklearnog incidenta, i da u kući drže određenu količinu gotovine.

Stanovnici Danske su krajem avgusta putem državne digitalne pošte dobili uputstva kako da budu spremni za krizne situacije ili nuklearni rat. Krizne situacije uključuju i ekstremne vremenske nepogode i sajber napade koji bi mogli izazvati prekid u snabdevanju.

"Pripremite zalihe vode, ćebadi, tablete joda"

Hrvat koji živi u Danskoj je portalu Dnevnik.hr poslao brošuru koju su dobili stanovnici te zemlje, u kojoj se navodi da svako domaćinstvo treba da osigura zalihe vode od tri litre po osobi dnevno.

Takođe, preporučuje se zaliha hrane za tri dana (konzerve) i osnovni lekovi, među kojima su i jod tablete i prva pomoć.

Treba imati i toalet papir, sveće, ćebad, baterije, kao i određenu količinu novca, ali i kartice. Preporučuje se i baterijski radio kao sredstvo komunikacije u slučaju nestanka struje ili interneta.

- Nakon što sam pročitao brošuru, komentarisao sam sa svojom verenicom, koja je iz Ukrajine, kako možda bespotrebno stvaraju paniku među građanima. Međutim, ona je napomenula da u Ukrajini takođe niko nije očekivao rat, a kada je do rata sa Rusijom njega došlo, zavladala je panika jer su ga dočekali potpuno nespremni. Na kraju smo zaključili da Danska, kao i uvek, ništa ne prepušta slučaju - rekao je ovaj mladić, koji već deset godina živi u drugom najvećem danskom gradu, Arhusu.

Kako vodi kompaniju za čišćenje, ima uvid u danska domaćinstva.

- Već nakon nekoliko dana od prijema uputstava za slučaj rata ili krize, primetili smo da su mnogi građani već postupili prema njima. U zalihama je tačno bilo preporučeno tri litra vode po osobi, konzervirane hrane i drugih potrepština. Od oko 80 kuća koje čistimo, za 15 možemo potvrditi da se pridržavaju uputstava. Lično nisam pravio zalihe isključivo zbog tih uputstava, ali pošto inače kupujemo više nego što nam je potrebno, ustanovili smo da već imamo skoro sve i sada to samo održavamo - objasnio je mladić koji živi i radi u Danskoj.

Razgovori o ratu sa klijentima za njega su, kako kaže, neizbežna tema jer ima petoro zaposlenih iz Ukrajine, koji žele da budu informisani o trenutnoj situaciji. Ipak, kaže da u danskom društvu ne postoji neka opšta zabrinutost, jer ljudi veruju da njihova zemlja ništa ne prepušta slučaju.

Bonus video:

(Espreso/ Dnevnik.hr/ Prenela: T.M.)