Kupovina stana, Foto: Nenad Kostić, BETA/OMS, Aleksandar Stojanović

sasomange

Kako da kupite stan ili kuću bez imalo muke: Ovako ćete uštedeti i vreme i novac i živce

Olakšajte kupovinu stana ili kuće bez stresa! Naučite kako angažovanje profesionalnih agenata može uštedeti vreme, novac i osigurati vam miran proces kupovine vašeg doma

Objavljeno: 28.11.2024. 16:35h

Olakšajte kupovinu stana ili kuće bez stresa! Naučite kako angažovanje profesionalnih agenata može uštedeti vreme, novac i osigurati vam miran proces kupovine vašeg doma.

Kupovina stana ili kuće može da bude vrlo stresan i složen posao. Mnogi nisu spremni da se upuste u to ni znanjem, ni iskustvom, a kako biste bili potpuno bezbrižni dok obezbeđujete sebi krov nad glavom, savet je da angažujete profesionalce.

Sonja Nikolić, direktorka Ikat nekretnina smatra da bi bez obzira da li kupujete ili prodajete nekretninu najpre trebalo da napravite odabir tri agencije koje ćete posetiti. Prema njenim rečima, prvi korak je pretraga registra Ministarstva trgovine u koji svaka agencija mora da bude upisana.

- To je prvi korak kojim proveravate da li oni koje ćete angažovati rade po zakonu ili na crno. Upis se obnavlja na svakih godinu dana i sve agencije koje su na toj listi imaju osiguranje na 50.000 evra za bilo kakvu štetu koja nastane prilikom kupoprodaje i to je nešto što vam garantuje sigurnost. Eto, to je informacija koju malo ljudi zna. Primera radi, ako agencija napravi štetu klijentima tako što, recimo, posreduje u kupovini stana kome curi krov, a to nije naglašeno, ili se naknadno otkrije da nekretnina ima neke skrivene mane, šteta će se nadoknaditi parama od osiguranja. Sve je to u cilju što veće sigurnosti klijenta - kaže naša sagovornica i objašnjava da je to slična situacija kao i sa notarima koji takođe imaju veliko osiguranje i garantuju svojom imovinom.

- Sledeći koprak je da se pogleda sajt konkretne agencije, da se vidi koliko nekretnina imaju u ponudi, kako im izgledaju društvene mreže, koliko imaju objava, kakve su te objave, gde su sve prisutni. Treba pročitati i recenzije na Guglu koje ostavljaju klijenti, i naročito obratiti pažnju da li su u pitanju samo ocene ili i obrazloženje. Dakle, čitajte detaljno obrazložene komentare, neki ostavljaju utisak, pominju ljude iz agencije imenom i iz toga vidite da li su relevantni li ne - kaže naša sagovornica i savetuje da se nakon svih ovih provera obavezno proceni agent, odnosno da se vidi da li odgovara i da li je sa njim moguće sarađivati.

- Sama agencija vam nudi mnogo, sprovodi celu proceduru, odnosno procenjuje nekretninu, utvrđuje kolika bi bila cena u odnosu na kraj, poziciju stana, trenutno stanje na tržištu i slično. Moja preporuka je da se obavezno dogovorite oko cene, ali da ne insistirate na iznosu koji ste zamislili već da budete realni. Agenti prate cene i dešavanja na tržištu i zato u dogovoru sa vlasnikom treba utvrditi cenu oglašavanja - kaže direktorka Ikat nekretnina i navodi da je česta situacija da klijenti traže i po 50.000 evra više od realne cene nekretnine.

- Spremni smo da potencijalnom kupcu kažemo da odnos cene i kvaliteta nije dobar. Tačnije i vlasniku i kupcu se na neki način stavi do znanja da to nije u redu. Agent mora da bude vičan u tom postupku i da objasni prodavcu zašto bi trebalo da koriguje cenu, da približe iznose.

Pogledajte oglase Ikat nekretnina OVDE

Kako kaže, agente bira pre svega po ponašanju i po tome da li dele vrednosti:

- Prvo što gledam kada zapošljavam je da li taj neko ima kućno vaspitanje. Takođe, ako, na primer, dođe na razgovor, a pre toga nije otvorio sajt da vidi čime se bavimo onda nemamo o čemu da razgovaramo. Sve druge stvari se daju naučiti, ali bitno je da ima volju, da je vredan i da poseduje neki osnovni nivo obrazovanja.

Nikolićeva otkriva da je najveći problem ako agenti rade na crno, jer onda ne nude nikakvu sigurnost klijentu. Tvrdi da postoji veliki broj onih koji se oglašavaju kao lažni vlasnici, ali nije jasno na koji način naplaćuju.

- Mnogi prodaju stanove navodno za prijatelja ili rođaka, zato kupac mora da pita da li radite za agenciju, za koju, da uđe odmah u registar i da jednostavnom pretragom imena i prezimena proveri da li radi na crno ili po zakonu. Ako je na spisku sve je jasno - kaže Nikolićeva.

Nakon što kupac odabere agenciju priprema mu se ponuda stanova i to ne samo iz te agencije već i iz drugih ageencija prema njegovim zahtevima.

- Međuagencijska saradnja mora da postoji. Dajemo što tačnije informacije klijentu, odnosno agent šalje mejlove sa slikama i opisom stana i klijent pogleda i napravi selekciju. Ovo mi se sviđa zbog ovoga, ovaj stan ne želim iz ovog razloga i agent na taj način stiče sliku šta vi želite. Dovoljan je komentar u dve reči koji ga usmerava. Posle toga se zakazuje gledanje. Ako se odlučite za Ikat nekretnine mi radimo proveru celokupne dokumentacije, odnosno advokati sa kojima sarađujemo. Ako uočimo nepravilnost odmah ukažemo i proveravamo da li može da se ispravi i na koji način. Posle toga kreću pregovari oko cene. Onda sledi predugovor, ugovor, poslovi kod notara… Možete nas zvati 10 puta u toku dana, tu smo za vas. Ako ste kreditni kupac isto sve radimo osim što vi donosite dokumentaciju i spojite nas sa vašom bankom.

Ono što je interesantno i što Ikat nekretnine izdvaja od ostalih agencija je i to što se bave prebacivanjem računa na ime novog vlasnika – struja, infostan i druge dažbine prebacuju na novog vlasnika i sve to ulazi u proviziju.

- Sve te poslove završavamo, kao i porez na imovinu, porez na prenos apsolutnih prava. Od toga koji dokumenti vam trebaju pa do mesta gde da sve završite. To je značajna ušteda vremena, jer na sve te poslove posle kupovine izgubite još tri dana.

Bonus video:

(Espreso / Sasomange / Jelena Skenderija, Sonja Nikolić / Prenela: J.N.)