tako je sve počelo
Ovo je prvi posao pokojnog Palme: Malo ko se time bavi u današnje vreme
Kako je izjavio u jednom intervjuu njegov otac je želeo da mu jedinac ne napušta imanje i porodični posao
Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma danas je ispraćen na večni počinak u svom rodnom selu Kačarevo. Srpski preduzetnik i političar je preminuo u petak posle kraće bolesti.
Rođen je 1960. godine u Kačarevu u porodici poljoprivrednika u kojoj je bio jedini sin. Pomogao je ocu u vađenju peska iz Velike Morave i u pečenju cigle, poslu kojim se danas retko ko bavi. Tada, tokom sedamdesetih godina prošlog veka sa ocem je prevozio cigle, pesak i ugalj sa kočijama, koji su vukli konji.
Po završetku osnovne škole, je upisao i završio školu učenika u privredi (ŠUP) u tadašnjem Svetozarevu.
Kako je izjavio u jednom intervjuu njegov otac je želeo da mu jedinac ne napušta imanje i porodični posao, te Marković nije nastavio dalje školovanje.
Ipak, nije nastavio tradiciju pečenja cigle nego je iznajmljivao šatre i pribor za veselja, a potom i organizovao nastupe pevača na seoskim proslavama. U jednom od intervjua za TV Happy otkrio je kako se obogatio.
- Držao sam kafanu, radilo se i tu se služilo moje čuveno sušeno meso na kanapu- napomenuvši da se u ovom biznisu obogatio.
- Od tih para sam završio sprat kuće, kupio nameštaj. Mora da se radi. Mora da se ustaje rano. Svi poslovi se završavaju od devet do 11 prepodne. Posle ništa - naveo je Marković.
Svojih početaka se nikada nije stideo a 1995. godine je proglašen najboljim menadžerom i preduzetnikom u tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji. U obrazloženju nagrade koju je dodeljivao Jugoslovenski savet za menadžment i edukaciju bilo je navedeno da je preduzeće "Palma" sindikalnim organizacijama u 14 gradova Srbije i Vojsci Jugoslavije isporučilo 110.000 tona uglja na kredit, te poklonilo oko 500 tona uglja školama, socijalnim, kulturnim i drugim ustanovama u Srbiji.
Dragan Marković Palma je posvetio veliku pažnju razvoju infrastrukture Jagodine. Tokom Palminog perioda, Jagodina je postala prepoznatljiva po uređenim ulicama, novim objektima i renoviranim zgradama.
Ulagao je i velika sredstva u razvoj turizma, čineći grad jedinstvenom destinacijom za turiste. Ključni projekti uključivali su stvaranje Jagodina City Parka, zoološkog vrta, akvarijuma, kao i različite kulturne manifestacije koje su postale tradicija i privukle posetioce.
Ova ulaganja u turističku infrastrukturu urodila su plodom, a prema nedavnim izveštajima, u 2024. godini Jagodina je privukla više od pola miliona turista, što potvrđuje dugoročne rezultate tih investicija.
Pod njegovim rukovodstvom, Jagodina je značajno unapredila sportsku infrastrukturu, a fudbalski klub "Jagodina" postao je prepoznatljiv na višem nivou. Marković je bio ključan u promovisanja sportskih događaja, a grad je postao domaćin brojnih kulturnih manifestacija.
Bonus video:
(Espreso/Telegraf/V.K/Preneo: V.Š)