Bajden, Foto: Brendan Smialowski / AFP / Profimedia

žustre reakcije

Bajden podigao veliku prašinu, krenule žestoke kritike: " To ubija i sakati civile, a posebno decu"

Bivši predsednik SAD Džo Bajden na meti žestoki kritika zbog odluke da Ukrajini da protivpešadijske nagazne mine

Objavljeno: 20.11.2024. 23:45h

Grupe za ljudska prava žestoko kritikuju odluku predsednika Džoa Bajdena da Ukrajini da protivpešadijske nagazne mine.

Odluka poništava obećanje koje je Bajden dao da ograniči upotrebu takvih nagaznih mina 2022. godine, podseća Politiko.

Doneta je u trenutku kada se Bajden sprema da napusti funkciju i odražava rastuću zabrinutost SAD zbog dobitaka Rusije na bojnom polju u istočnoj Ukrajini.

Ali iako tip nagazne mine koju Bajdenov tim predaje Ukrajini ima određene mere zaštite, grupe za ljudska prava su ipak upozorile da oružje predstavlja posebnu i dugoročnu opasnost.

Džo Bajdenfoto: Will Lanzoni / Zuma Press / Profimedia

„Protivpešadijske nagazne mine su neselektivno oružje koje ubija i sakaćuje civile, a posebno decu, generacijama nakon završetka ratova“, rekao je Hičem Hadraui, izvršni direktor zagovaračke grupe Centra za civile u sukobu.

Dodao je:

Ovo oružje ne može da napravi razliku između civila i boraca kako to zahteva međunarodno humanitarno pravo.“

Ben Linden, visoki zvaničnik Amnesti internešenela SAD, rekao je:

„Poražavajuće je i iskreno šokantno da je predsednik Bajden doneo tako posledičnu i opasnu odluku neposredno pre nego što je njegovo nasleđe u javnoj službi bude zapečaćeno.“

Bajdenova administracija branila je taj potez na više osnova. Napominje da su vrste mina koje nakon nekog vremena postaju inertne.

Ukrajinska vojskafoto: Dmytro Sheremeta / Alamy / Alamy / Profimedia

„One su električno spojene i za detonaciju im je potrebna baterija. Kada se baterija isprazni, one se neće detonirati“, rekao je američki zvaničnik, koji je ostao anoniman da iskreno objasni izbor administracije.

Bajdenova administracija je u julu 2023. počela da snabdeva Ukrajinu kasetnom municijom koja se u velikim količinama držala u američkim vojnim zalihama od kraja Hladnog rata, ali koju je Sjedinjenim Državama ranije bilo zabranjeno da prosleđuje dalje.

SAD je odustala od slanja protivpešadijskih nagaznih mina, poput ovih koje sada šalje, koje mogu biti efikasne u zaustavljanju masovnih pešadijskih napada sa kojima će se Ukrajina verovatno suočiti sada kada je hiljade severnokorejskih vojnika stiglo u region Kursk, piše Politiko.

Međutim, ona može biti ostavljena na bojnom polju dugo nakon završetka sukoba.

Bonus video:

(Espreso / N1 / Politico / Prenela: J.N.)