pazite sad ovo!
Suptilna igra Vladimira Putina: Svet je u nezapamćenoj krizi, svi strahuju, a sve ide na vodenicu njemu i Trampu!
Za samu Rusiju promena nuklearne doktrine ne stvara nikakve probleme
Nuklearne pretnje Moskve su prilično suptilna igra koja direktno ne šteti Rusiji, ali šteti aktuelnom američkom lideru Džozefu Bajdenu i ide na ruku novoizabranom predstavniku Donaldu Trampu, piše britanski Telegraf.
List navodi da ažuriranje ruske nuklearne doktrine ima mnogo prednosti za Kremlj: dolazi na naslovnice, izgleda zastrašujuće i, uz malo sreće, nateraće Amerikance da dvaput razmisle o isporuci raketa Ukrajini.
To takođe daje municiju Bajdenovim kritičarima koji ga optužuju za eskalaciju rata i istovremeno jača poziciju novoizabranog predsednika Donalda Trampa, koji je saopštio da želi da što pre okonča rat.
Ali za samu Rusiju promena nuklearne doktrine ne stvara nikakve probleme, jer je to jednostavno potpisivanje internog dokumenta, a ne bacanje bombe, navodi Telegraf.
Tatjana Stanovaja, viši naučni saradnik Centra za Evroaziju Karnegi Rusija, upozorila je da bi dalja eskalacija takođe mogla biti "opasno primamljiva" za Rusiju.
"To bi Bajdena izložilo daljoj kritici i ojačalo Trampov argument za direktan dijalog sa Putinom, povećavajući šanse za rešenje rata pod uslovima Rusije", smatra ona.
Kako piše Telegraf, Putin je najavio promene u septembru, tako da to nije iznenađenje.
To je dokument, a ne bomba, tako da se efektivno pridržava nepisanog pravila opreznog i postepenog druženja između SAD i Rusije, navodi britanski list.
Bajden dozvolio slanje oružja Ukrajini koje je zabranilo više od 150 zemalja
Američki predsednik Džo Bajden dozvolio je slanje protivpešadijskih mina u Ukrajinu. Mnogi su ovaj potez ocenili kao pokušaj odlazećeg predsednika da u poslednjim danima svog mandata pojača podršku Kijevu.
Korišćenje ovih mina zabranjeno je u više od 150 zemalja na svetu, ali nisu u SAD i Rusiji.
Šta su protivpešadijske mine?
Nagazne mine su eksplozivne naprave skrivene na zemlji, a dizajnirane su tako da se detoniraju kada neprijateljske snage prođu preko ili pored njih. Neke su napravljene da uništavaju i oklopna vozila (protivtenkovske), dok su druge napravljene da uništavaju neprijateljske trupe (protivpešadijske).
Mogu da se koriste u različite svrhe, poput zaštite objekata, pripremanje zasede, primoravanje neprijateljskih snaga da putuju uskim putem, kao i za pokrivanje povlačenja.
Neke nagazne mine su vremenski ograničene, pa posle nekog vremena prestanu da rade. Međutim, postoje i one koje ostaju opasne decenijama nakon što se postave.
Zašto je njihovo korišćenje kontroverzno?
Protivpešadijske mine su neselektivne, što znači da mogu da povrede vojsku, ali i civile. One mogu da ubiju osobu, ali i da nanesu povrede koje žrtvu mogu da ostave sa doživotnim povredama. Često su dizajnirane da sakate, a ne da ubijaju, s ciljem da prebukiraju bolničke kapacitete neprijatelja.
Međunarodni komitet Crvenog krsta je povodom korišćenja ovih nagaznih mina izjavio da one "ostavljaju dugotrajno nasleđe smrti, povreda i patnje".
"Zagađenje minama onemogućava korišćenje ogromnih površina na zemlji, ugožavajući na taj način proizvodnju hrane i uništavajući sredstva za život. Uticaj protivpešadijskih mina na neku zajednicu često traje decenijama", navodi se u saopštenju Crvenog krsta.
Dejstvo nagaznih protivpešadijskih mina koje koristi SAD navodno prestaje posle određenog perioda.
Međutim, u Crvenom krstu kažu da čak i one "pametne mine" neselektivno ugrožavaju civile dok su aktivne.
Da li su protivpešadijske mine legalne?
Više od 150 zemalja na svetu obavezalo se da će zabraniti upotrebu, proizvodnju, transport i skladištenje ovih mina kroz Konvenciju o zabrani protivpešadijskih mina 1997. godine. Ovaj sporazum poznat je kao "Otavski sporazum".
Međutim, velike svetske sile poput SAD, Rusije i Kine nisu potpisnice ovog sporazuma.
Sa druge strane, Ukrajina jeste potpisala Otavski sporazum, ali su nagovestili da će se povući ukoliko za to bude potrebe.
Da li su ove mine ranije korišćene u Ukrajini?
SAD su obezbeđivale Ukrajini protivtenkovske mine tokom celog rata, ali slanje protivpešadijskih mina je velika promena.
Od 2022. godine Putinove snage su koristile najmanje 13 vrsta protivpešadijskih mina, navodi AP.
Rusija nikada nije potpisala konvenciju iz 1997. o protivpešadijskim minama, ali se upotreba takvih mina smatra kršenjem njenih obaveza prema međunarodnom pravu.
U izveštaju Međunarodne kampanje za zabranu nagaznih mina iz 2023. goine takođe se navodi da su ukrajinske snage možda koristile protivpešadijske nagazne mine, što je u suprotnosti sa konvencijom u i oko grada Izijuma tokom 2022. godine, kada je grad bio pod ruskom kontrolom.
Bonus video:
(Espreso/Agencije/Telegraf/V.Š)